RAJDYWRC

Kryzys silnikowy w WRC?

Od samego początku rewolucji hybrydowej w WRC oczekiwano że samochody w 2022 r. Będą napędzane dokładnie tymi samymi silnikami, co obecne samochody, ale teraz Hyundai i M-Sport Ford chcą i wspierają najbardziej ekonomiczny silnik oparty na filozofii R5.

Toyota nadal chętnie współpracuje z obecnym partnerem Global Race Engine.

Dyrektor rajdowy FIA, Yves Matton, spróbuje w tym tygodniu wynegocjować kompromis. Wydaje się, że zastosowanie silników R5 – lub Rally2, jak są teraz nie byłoby głupim pomysłem i FIA pozwoliłoby zaoszczędzić 10% kosztów samochodów które wejdą w 2022.

Matton potwierdził, że docelowy koszt nowego samochodu to 500 000 EUR – co stanowi oszczędność między 35-40% w stosunku do średniego kosztu obecnego „Wurca” .

Matton powiedział dla DirtFish:

„Musimy znaleźć kompromis dla silnika. W tym tygodniu spotkamy się, aby przyjrzeć się kompromisowi między tymi dwiema skrajnościami, którymi są Rally2 i Global. „Ten kompromis jest powodem, dla którego uzyskamy 35%[Redukcji kosztów]. Nie osiągniemy 40% redukcji kosztów, której szukaliśmy na początku”.

Silnik Global Race Engine kosztuje prawie 150 000 EUR, a wersja Rally2 kosztuje 30 000 EUR. Podobną wydajność jaką mają silniki Global Race Engine można uzyskać, wydając dodatkowe 10 000 EUR na R5.

Istnieją jednak pewne obawy dotyczące trwałości silnika opartego na R5. Osiągnięcie kompromisu w tym tygodniu nie będzie najłatwiejsze, ponieważ obie strony mają uzasadnione poglądy.

Producenci oczekiwali przestrzegania nowych przepisów do kwietnia, ale Matton przyznał, że może wrócić do daty krótko przed czerwcowym posiedzeniem Światowej Rady Sportu Motorowego. Co najważniejsze, Matton powiedział, że jego osobisty pogląd jest taki, że przepisy mogą posunąć się naprzód przy zaangażowaniu tylko dwóch z trzech producentów.

Gdyby Toyota zdecydowała, że ​​nie może się zgodzić ze specyfikacją silnika, światowy samochód rajdowy 2022 z R5 mógłby nadal iść z Hyundai i M-Sport Fordem. Dyskusje o hybrydowym elemencie nowych samochodów zrobi krok naprzód w czwartek w tym tygodniu, kiedy zakończy się przetarg na dostawę zestawu hybrydowego. Decyzja dotycząca dostawcy zostanie podjęta miesiąc po tej dacie.

Źródło: dirtfish.com

Tagi

Majki

Śledzę wszytko co dzieje się motosporcie. Jestem na bieżąco z wynikami, aktualnościami, ciekawostkami, a także ploteczkami. W redakcji od 2017 roku.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Close
Close
Close