RAJDYRECENZJERecenzje KSIĄŻKIWYŚCIGI

Książkowy poradnik zakupowy Rallypl – 2021

Książkowy poradnik zakupowy Rallypl – 2021

Już wkrótce Święta Bożego Narodzenia! Zdajemy sobie sprawę, że fani motorsportu to grupa, której czasami nie jest łatwo dobrać odpowiedni prezent pod choinkę. W tym roku postanowiliśmy więc podsunąć Wam kilka propozycji książkowych. Chcesz obdarować bliską osobę, która interesuje się motorsportem? A może pragniesz zarazić kogoś swoją pasją i szukasz idealnej lektury do tego celu? Postaramy się pomóc! Przed Wami pięć głównych propozycji od Rallypl!

Gdyby to było zbyt mało, zaproponujemy także inne książki warte polecenia, ale naszym zdaniem zdecydowanie najbardziej interesujące są poniższe opcje. Pragniemy również zaznaczyć, że tekst nie jest w żadnym stopniu sponsorowany. Zapraszamy!

Wybrane dla Ciebie

„Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1” (Ross Brawn, Adam Parr)

Pierwsza pozycja w naszym zestawieniu odnosi się do Formuły 1, ale… nie tylko. Właśnie to świadczy o jej wyjątkowości. Książka ma formę rozmowy, którą Adam Parr przeprowadza z Rossem Brawnem. Ross to oczywiście wybitna postać w historii F1, kapitalny szef zespołu, a obecnie dyrektor zarządzający Królową Sportów Motorowych. Jego wiedza na temat sportu i wygrywania jest niesamowita. W samej książce narracja bardzo skupia się na tym, jak istotna w dążeniu do sukcesu jest odpowiednia strategia. Oczywiście cały czas głównym punktem odniesienia jest Formuła 1, ale zwłaszcza druga połowa tej pozycji traktuje o strategicznym zarządzaniu. To sprawia, że możemy poznać sport z zupełnie innej perspektywy. W końcu Ross Brawn osiągnął w F1 wszystko, co się dało! Jego spostrzeżenia nie mogą być więc błędne. Możecie spodziewać się opinii Brawna o wielu kwestiach wokół Formuły 1, wspomnień związanych z pracą w Ferrari, zakulisowych ciekawostek o zespole Brawn GP i współpracy z Michaelem Schumacherem. To prawdziwa gratka dla fanów F1 i nie tylko. Możecie ją też podarować komuś, kto twierdzi, że ten sport jest nudny i kierowcy tylko jeżdżą w kółko. Jesteśmy pewni, że po tej lekturze każdy odkryje drugie dno Formuły 1 – WARTO!

„Jak zbudować samochód” (Adrian Newey)

W zestawieniu znajduje się też pozycja w języku angielskim. Postaci Adriana Neweya chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To kapitalny inżynier, współautor wielu sukcesów w tym sporcie. Ta książka jest autobiografią genialnego konstruktora. Poruszane są w niej tematy życia osobistego, samochodów tworzonych przez Adriana, a także coś, co tygryski lubią najbardziej. Zakulisowe smaczki, relacje z kierowcami i szefostwem. To kolejna pozycja ukazująca Formułę 1 z nieco innej strony niż możemy to oglądać w telewizji. Nazwisko Adriana Neweya nie przewija się na pierwszych stronach gazet po niedzielnych wyścigach, ale to on jest jednym z głównych ojców sukcesu każdego zespołu. Dużą zaletą tej pozycji jest sposób, w jaki Adrian podchodzi do oceny także samego siebie. Inżynier nie gryzie się w język, potrafi krytycznie ocenić własne zachowania z przeszłości. Zdecydowanie nie jest to książka dla każdego, i nie chodzi tylko o język, w jakim została opublikowana. Najwięcej poświęcono tutaj kwestiom technicznym, więc jeśli interesuje Cię ten temat, nie możesz lepiej trafić. Za przykład niech posłuży ten odręczny szkic, zamieszczony na jednej ze stron – KLIK!

„Mechanik – Kulisy padoku Formuły 1 i tajemnice rywalizacji” (Marc „Elvis” Priestley)

Ta pozycja jest niemal obowiązkowa dla wszystkich ludzi, którzy lubują się w smaczkach „zza kurtyny” sportów motorowych. Książka ma formę opowieści kariery „Elvisa” jako mechanika w różnych seriach wyścigowych, któremu ostatecznie udało się otrzymać pracę w zespole F1 McLarena. Jako, że autor książki natrafił na dość ciekawe czasy w Formule 1, które obejmowały m.in. wielkie pieniądze pochodzące od koncernów tytoniowych, na czytelnika czeka wiele ciekawych historii. Od pijackich imprez ze znanymi osobistościami tego sportu, po dość głupie i dziecinne zachowanie samych mechaników w czasach wiecznej zabawy. Nie jest to jednak książka, która mówi jedynie o imprezach, ponieważ porusza również wiele tematów związanych z wyścigami. Poznamy dzięki temu świat F1 od mało znanej strony – mechanika. Pozycja ta pokazuje nam również inny ciekawy świat, którym jest jeden z największych zespołów wyścigowych w historii – McLarena. Dzięki temu książka ta jest doskonałą pozycją dla praktycznie każdej osoby lubiącej klimaty motorsportu, jak również szukających ciekawych przygód i anegdotek. Serdecznie polecamy!

 

 

„Colin McRae. Autobiografia legendy WRC” (Colin McRae, Derick Allsop)

W naszym poradniku nie mogło zabraknąć lektury rajdowej! Na rynku istnieją dwa pewniaki, które musi przeczytać każdy fan szybkiego pokonywania odcinków specjalnych. Pierwszą z nich jest autobiografia Colina McRae. Recenzowaliśmy już tę pozycję na łamach Rallypl. Zachęcamy gorąco do przeczytania tutaj – KLIK! W skrócie przypomnijmy jednak, dlaczego warto zapoznać się z tym tytułem. Cóż… Colin McRae to legenda WRC. Cały świat zapamiętał go jako kierowcę bezkompromisowego, zawsze cisnącego na 100%, bardzo charyzmatycznego. Można powiedzieć, że ta książka jest dokładnie taka, jak sam Colin. Nie powinno to zresztą dziwić, w końcu to autobiografia. Z tej pozycji dowiecie się, jak wyglądała cała kariera Mistrza Świata, poznacie historie do tej pory ukrywane przed opinią publiczną. Przeżyjecie wszystkie wzloty i upadki legendy WRC, jakbyście siedzieli na jego prawym fotelu. Po przeczytaniu nabiera się jeszcze większego szacunku do tej postaci. Zaczyna się także rozumieć charakterystyczny styl jazdy Colina McRae. Zdecydowanie warto, tym bardziej, że zwłaszcza nasz polski rynek nie obfituje szczególnie w pozycje rajdowe, które byłyby godne uwagi.

„Sebastien Loeb. Mój styl jazdy” (Sebastien Loeb)

Na zakończenie mamy dla Was kolejną pozycję obowiązkową dla fanów rajdów (i nie tylko!). Biografia Sebastiena Loeba jest bowiem kolejnym reprezentantem książki uniwersalnej. Dla fana rajdów będzie niesamowitą przygodą, ponieważ opowiada ona o karierze najbardziej utytuowanego kierowcy w historii rajdów. Dla osoby spoza środowiska będzie to głównie opowieść o chłopaku z Alzacji, który poświęcił swoje życie prędkości oraz marzeniom. Jest to również bardzo dobry materiał wprowadzający do rajdów, ponieważ książka tłumaczy wiele zagadnień związanych z motoryzacją oraz kwestiami rajdowymi. To oznacza, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Dla wielkich fanów rajdowych będzie to świetna historia zawierająca wiele szczegółów z kariery Loeba. Dla innych będzie to bardzo przyjemna opowieść, dzięki której można zarazić się miłością do rajdów. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się jeszcze więcej o tej pozycji, to zapraszamy do zapoznania się z naszą recenzją autobiografii Sebastiena Loeba – KLIK!

Inne książki warte polecenia

  • „Mark Webber. Moja Formuła 1. Autobiografia”
  • „Kimi Räikkönen, jakiego nie znamy”
  • „Janusz Kulig. Niedokończona historia”
  • „Niki Lauda. Naznaczony”
  • „Wieczny Ayrton Senna”

Zapraszamy do przeczytania wszystkich recenzji książek na Rallypl – KLIK!



Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *