AKTUALNOŚCI

Obajtek i Kubica wygrywają w kategorii biznes i sport

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN został wyróżniony za strategiczne wsparcie polskiego sportu podczas uroczystej Gali 87. Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2021 roku. Nagroda w kategorii biznes i sport to potwierdzenie skuteczności działań PKN ORLEN zmierzających do wsparcia polskich sportowców, na które nakłady od 2018 r. zwiększyły się o ponad 100 proc. W tej samej kategorii laureatem został Robert Kubica, zawodnik ORLEN Team, jedyny polski kierowca w Formule 1, mistrz Europy w wyścigach długodystansowych.

PKN ORLEN jest najbardziej aktywnym sponsorem sportu w Polsce. Koncern wspiera ponad 70 klubów i stowarzyszeń sportowych, 2 komitety – olimpijski i paraolimpijski oraz 6 związków sportowych. Od 2018 r. lista wspieranych przez Grupę ORLEN sportowców rozszerzyła się z 10 do ponad 80 nazwisk, w tym mistrzów olimpijskich, mistrzów świata i Europy, ale też utalentowanych pretendentów do tych tytułów. Programami sportowymi realizowanymi przez Koncern jest obecnie objętych ponad 300 tysięcy dzieci w całej Polsce. PKN ORLEN od kilku lat współprowadzi też akademię dla najbardziej utalentowanych polskich kartingowców na czele z Maciejem Gładyszem, który niedawno został zwycięzcą prestiżowej nagrody FIA Karting Academy Trophy 2021.

– Nasze zaangażowanie we wsparcie polskich sportowców ma charakter kompleksowy. Pod uwagę bierzemy nie tylko korzyści wizerunkowe, w tym popularność danej dyscypliny, ale przede wszystkim jej przełożenie na naszą rozpoznawalność, a co za tym idzie wsparcie wyników sprzedaży. Sponsoring sportu traktujemy jako inwestycję i dzięki temu osiągamy wymierne efekty. Dobrym przykładem jest zaangażowanie w Formułę 1 i współpraca z Robertem Kubicą. Dzięki tym działaniom ekwiwalent mediowy marki ORLEN z transmisji telewizyjnych wyścigów na torach Formuły 1 wyniósł w ubiegłym roku ponad 550 mln zł, a marka pojawiła się w ponad 2 miliardach publikacji. To olbrzymi kapitał do wzmacniania rozpoznawalności marki ORLEN, który z sukcesem przekładamy na działania biznesowe – mówi Daniel ObajtekPrezes Zarządu PKN ORLEN.

PKN ORLEN aktywnie wspiera polską reprezentację, która ma na koncie bardzo udany występ na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2021. Zdobyła tam 14 medali i zajęła wysokie 17. miejsce w klasyfikacji medalowej, notując tym samym najlepszy start od igrzysk w Sydney w 2000 roku. Fantastycznie w Tokio wypadli polscy lekkoatleci. Spośród 9 zdobytych przez nich medali aż 5 przypadło zawodnikom reprezentującym Grupę Sportową ORLEN. Z kolei na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio reprezentanci Polski zdobyli 25 medali, z czego aż 17 to krążki wywalczone przez stypendystów Fundacji ORLEN.

Doskonale w 2021 r. poradzili sobie również zawodnicy ORLEN Team, a więc zmotoryzowana ekipa wspierana przez Koncern. Część z nich właśnie teraz walczy o najlepsze pozycje w najcięższym rajdzie terenowym na świecie – Rajdzie Dakar. Robert Kubica w 2020 roku został mistrzem Europy w wyścigach długodystansowych w European Le Mans Series. Bartosz Zmarzlik po raz 4. z rzędu stanął na podium Indywidualnych Mistrzostw Świata na Żużlu, zdobywając tym razem srebrny medal, a Mikołaj Marczyk wdarł się przebojem do czołówki kierowców rajdowych, zostając II wicemistrzem Europy FIA ERC.