Rajd Japonii 2020Rajd Nowej Zelandii 2020Rajd Safari 2020RAJDYWRC

Japonia, Kenia i Nowa Zelandia wracają do kalendarza WRC!

Japonia, Kenia i Nowa Zelandia powrócą do Rajdowych Mistrzostw Świata FIA do 2020 r. W odświeżonym kalendarzu o bardziej globalnym profilu.

Włączenie Rajdu Japonii, 10 lat po ostatnim razie kiedy ten Rajd był w kalendarzu WRC, oznacza pierwszy występ głównego nurtu Azji w serii od tego czasu.

Dodanie kultowego Rajdu Safari w Kenii, jednego z legendarnych zawodów w świecie sportów motorowych, oznacza, że ​​WRC powraca do Afryki, drugiego pod względem wielkości kontynentu na świecie, po raz pierwszy od 2002 roku.

Po raz pierwszy WRC w swojej 48-letniej historii włączył sześć kontynentów – Europę, Amerykę Północną, Amerykę Południową, Azję, Afrykę i Australazję. Od 1999 roku Afryka i Azja nie pojawiły się obok siebie na liście spotkań.

„Nie jest tajemnicą, że chcieliśmy dalej globalizować serię poprzez włączenie większej liczby rajdów poza Europę i osiągnęliśmy to w przyszłym roku dzięki temu ekscytującemu nowemu wyglądowi kalendarza”, powiedział Oliver Ciesla, dyrektor zarządzający WRC Promotor, który jest właścicielem praw handlowych mistrzostw .

Wszystkie trzy kraje zostały potwierdzone zgodnie z 14-rundowym harmonogramem zatwierdzonym przez FIA. Ich promocja następuje po wprowadzeniu w tym roku drugiej rundy Ameryki Południowej w Chile.

Powracające wydarzenia dodają do kalendarza historię i tradycję rajdową

W przeciwieństwie do poprzednich edycji Rajdu Japonii, które odbywały się na północnej wyspie Hokkaido, wydarzenie 2020 odbędzie się w Nagoi, na głównej wyspie Honsiu w kraju. To jest około trzy godziny jazdy od stolicy Tokio.

Zupełnie nowe spotkanie z asfaltem stworzy upragnioną finałową rundę mistrzostw i odbędzie się w dniach 19 – 22 listopada.

Safari było znane z najtrudniejszej rundy WRC, ponieważ szutrowe oesy na otwartych drogach, nieprzewidywalna pogoda i trasa trzykrotnie dłuższa niż inne rajdy stwarzały zagrożenia, które nie miałyby sobie równych w innych miejscach.

Rajd zmienił się,aby pasował do współczesnego WRC, ale jego charakter pozostaje z trudnymi zamkniętymi drogami gruntowymi, wspaniałą scenerią z pocztówkami i egzotyczną przyrodą. Impreza wschodnioafrykańska będzie ósmą rundą mistrzostw w dniach 16–19 lipca.

Rajd Nowej Zelandii powraca po siedmioletniej przerwie w dniach 3-6 września. W malowniczym nadmorskim mieście Auckland na północnej wyspie odbędzie się 10 runda, 33. edycja WRC w tym kraju, która wzbogaci imponujące dziedzictwo.

Gładkie, płynne szutrowe drogi są zachwyceniem dla kierowców, oraz pięknymi krajobrazami będą zachwycać się kibice na całym świecie.

Ciesla opisał kalendarz jako „znaczący krok” w rozwoju WRC.

„Powrót Japonii i Kenii po raz pierwszy od ponad dwóch dekad zapewnia obecność na dwóch największych kontynentach świata pod względem wielkości. Po raz ostatni Azja i Afryka pojawiły się w WRC razem w 1999 roku.

„Dwa kontynenty to ogromne rynki WRC i dziękuję wszystkim zaangażowanym z obu krajów oraz FIA, którzy przyczynili się do powrotu rajdów do kalendarza na 2020 rok.

 

„Nowa Zelandia nie wymaga przedstawiania. Ma długą i udaną historię WRC, a powrót gładkich odcinków specjalnych jak stół bilardow w pobliżu Auckland będzie jednym z najważniejszych wydarzeń roku ”- dodał.

 

WRC 2020 rozpoczynie się tradycyjnym otwierającym sezon Rajdem Monte Carlo we francuskich Alpach. Po nim nastąpi Rajd Szwecji, jedyny w swoim rodzaju.

Karuzela WRC następnie zostanie przeniesiona na Ameryki na trzy miesiące w trzech różnych krajach hiszpańskojęzycznych.

Kolejne rajdy WRC w Meksyku, Chile i Argentynie trwają od połowy marca do początku maja. Dwa ostatnie będą działać w odwrotnej kolejności niż w 2019 r., A Chile odbędzie się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem akcji w Andach.

Rundy szutrowe w upalne dni w Portugalii w maju i we Włoszech w czerwcu kończą pierwszą połowę sezonu.

Kenia otwiera drugą połowę w lipcu, przed kolejnymi spotkaniami ze szutrem w Finlandii, Nowej Zelandii i Turcji w sierpniu i wrześniu.

Rajd Niemiec będzie pierwszą prawdziwą rundą asfaltową przed ostatnim szutrowym Rajdem w Wielkiej Brytanii. Sezon kończy się w Japonii na asfaltowej nawierzchni.

„To najbardziej zróżnicowany kalendarz WRC w historii pod względem lokalizacji geograficznych, odwiedzając sześć z siedmiu kontynentów na świecie”, dodał Ciesla. „Dodatki zapewniają odświeżającą atmosferę na naszej liście spotkań i otwierają nowy ekscytujący rozdział mistrzostw, który spodoba się zarówno zawodnikom, jak i fanom”.

Pełny kalendarz 2020 to:

Runda Rajd Data
1 Monte-Carlo 23 – 26 Styczeń
2 Sweden 13 – 16 Luty
3 Mexico 12 – 15 Marzec
4 Chile 16 – 19 Kwiecień
5 Argentina 30 Kwiecień – 3 Maj
6 Portugal 21 – 24 Maj
7 Italy 4 – 7 Czerwiec
8 Kenya 16 – 19 Lipiec
9 Finland 6 – 9 Sierpień
10 New Zealand 3 – 6 Wrzesień
11 Turkey 24 – 27 Wrzesień
12 Germany 15 – 18 Październik
13 Great Britain 29 Październik – 1 Listopad
14 Japan 19 – 22 Listopad

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *