Rajd ArktycznyRajd Arktyczny 2021RAJDYWRC

Jak Rajd Arktyczny znalazł się w kalendarzu WRC?

Jak Rajd Arktyczny znalazł się w kalendarzu WRC?

W czwartek ostatecznie potwierdzono, że w lutym Finlandia będzie gościć Rajdowe Mistrzostwa Świata zastępując odwołany Rajd Szwecji. Tym zamiennikiem został Rajd Arktyczny, tradycyjnie rozgrywany w Rovaniemi. Ta zmiana w kalendarzu sprawiła, że po raz pierwszy w historii w jednym sezonie będziemy mieli dwie rundy rozgrywane w Finlandii. Więcej na temat tej decyzji przeczytacie tutaj – KLIK!

W grudniu promotorzy zwrócili się do organizatorów Rajdu Finlandii z zapytaniem, czy zamiast odwołanego Rajdu Szwecji będą w stanie zorganizować zimową rundę w Finlandii. AKK Sports, czyli centralna organizacja sportów motorowych odpowiedzialna za organizację Rajdowych Mistrzostw Świata w Finlandii, w końcu skorzystała z okazji.

Całą sytuację skomentował Kai Tarkiainen, dyrektor rundy Rajdowych Mistrzostw Świata odbywającej się w Jyväskylä, który będzie również pełnił funkcję dyrektora rajdu rozgrywanego w Rovaniemi.

Kai Tarkiainen:

„Postanowiliśmy przeanalizować wszystkie możliwości i omówić z różnymi stronami sposób organizacji rajdu. Teraz doszliśmy do punktu, w którym możemy powiedzieć, że zawody się odbędą.”

Według Tarkiainena, ta propozycja została częściowo uwarunkowana faktem, że w zeszłym sezonie, z powodu pandemii koronawirusa, nie odbył się Rajd Finlandii.

Kai Tarkiainen:

„W pewnym sensie trzeba było coś zrobić, chociaż trwały już też przygotowania do nowego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. Chcieliśmy odpowiedzieć gdy zapytano nas o to. Codziennie nie otrzymujesz pytania czy możesz zorganizować dwa rajdy WRC w przeciągu roku.

Praktycznie Finlandia ma wspaniałą zimę, a w Laponii panują do tego idealne warunki. Nie chcieliśmy przegapić takiej okazji.”

Wiele mówi się również o kwestii sprzedaży biletów na zapowiedziany dziś rajd. Na ten moment wiadomo, że impreza docelowo ma odbyć się bez udziału publiczności, podobnie jak większość ostatnich rajdów WRC. Tarkiainen nie uważa również za niemożliwy pomysł organizowania dwóch rund Rajdowych Mistrzostw Świata w Finlandii również w nadchodzących latach.

Kai Tarkiainen:

„Zaczynamy od założenia, że ten rajd powinien odbyć się bez widowni. Jeśli jednak otrzymamy pozwolenie, to przyjrzymy się bliżej jak będzie można to zrobić. Pewne jest to, że nie będzie można zorganizować takiego widowiska dla publiczności do jakiego są przyzwyczajeni z letniej rundy.

Przez lata mówiło się o tym, że możemy zorganizować dwie rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. Jednak runda WRC w Jyväskylä to nasz produkt numer jeden i chcemy, aby pozostała ona w kalendarzu. Ten rajd ma 70-letnią tradycję. W żadnym wypadku nie chcemy rezygnować z tego ceną zorganizowania rajdu zimowego.”


Źródło informacji: https://www.rallit.fi/

Więcej o WRC na Rallypl przeczytacie tutaj: http://rallypl.com/wrc

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w RallyPL. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu RallyPL. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także
Close