RAJDYWYWIADY

Gryazin: „Polacy prosili, aby nie mieszać się do walki o tytuł” – WYWIAD

Nikolay Gryazin: „Polacy prosili, aby nie mieszać się do walki o tytuł” – WYWIAD

Nikolay Gryazin to kierowca, który w tym sezonie zaprezentował się bardzo solidnie na arenie międzynarodowej. Rosjanin jeżdżący z łotewską licencją deptał po piętach Alexeyowi Lukyanukowi w rundach Rajdowych Mistrzostw Europy. Zdobył także tytuł w kategorii ERC Junior U-28, co jest niewątpliwym sukcesem!

Nikolay pokazał się także w trzech rundach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Rajdy: Rzeszowski, Elektrenai i Polski, padły jego łupem. Udało nam się przeprowadzić rozmowę z tym niezwykle utalentowanym 20-latkiem, którego pilotuje Yaroslav Fedorov. Zapraszamy!

Rozmowa z Nikolayem Gryazinem prowadzona przez Mikołaja Sobola:

Rallypl:  Zaliczyłeś bardzo intensywny sezon. Czy możesz nam zdradzić plany na przyszły rok?

Nikolay Gryazin: W przyszłym sezonie planujemy wystartować w europejskich rundach WRC2.

Rallypl: Wystartowałeś w tym roku w trzech rajdach zaliczanych do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Gdybyś był zgłoszony do punktowania w nich, byłbyś Mistrzem Polski (140 punktów w klasyfikacji generalnej przyp. red.) . Dlaczego więc nie widniałeś na liście zgłoszeń w RSMP?

Nikolay Gryazin: Polscy kierowcy prosili nas, aby nie brać udziału w zmaganiach RSMP. Chodziło o to, żebyśmy nie mieszali się w walkę o tytuł w Mistrzostwach Polski.

Moją karierę rozpocząłem tak naprawdę od ścigania po torach. Później mój ojciec zasugerował, że mógłbym spróbować rajdów.

Rallypl: Jesteś Mistrzem Europy do 28 lat. Co to dla Ciebie znaczy?

Nikolay Gryazin: Zwycięstwo w juniorskiej kategorii jest dla nas dowodem dobrze wykonanej pracy w 2018 roku.

Rallypl: W tym roku wystartowałeś w ponad 20 rajdach, co jest imponującym wynikiem. Który z nich był dla Ciebie najtrudniejszy i dlaczego akurat ten?

Nikolay Gryazin: Dla mnie najtrudniejsze były rajdy we Włoszech i Finlandii. Była tam bardzo mocna konkurencja, a także trudne odcinki specjalne.

Skoda Motorsport / Nikolay Gryazin Rally Liepaja

Rallypl: Jaką nawierzchnię odcinków specjalnych preferujesz? Asfalt czy szuter i dlaczego?

Nikolay Gryazin: Kiedyś bardziej lubiłem szuter, ponieważ to na nim były moje pierwsze starty. Lubiłem poślizgi, które dało się wykonywać. Teraz kocham także asfalt, bo na nim też możesz się poślizgać ?

Rallypl: Czy w Rosji rajdy są popularną dyscypliną? Jaki jest ich poziom według Ciebie?

Nikolay Gryazin: Rajdy w Rosji nie są zbyt popularne. Niestety nie wiem, jaki jest poziom. Nigdy nie startowałem w tamtejszych imprezach.

Nie mogę powiedzieć zbyt wiele o Polo R5 GTi. Nie planujemy w tej chwili zmiany samochodu, ale wszystko może się zdarzyć!

Rallypl: Jak zniosłeś przesiadkę z Peugeota 208 R2 do Skody Fabii R5? Jakie są główne różnice między tymi samochodami z Twojego punktu widzenia?

Nikolay Gryazin: Peugeot jest słabszy i lżejszy, a Skodę łatwiej jest kontrolować dzięki jej napędowi na cztery koła. Ogólnie łatwiej jest jeździć samochodem R5 i przesiadka była dość prosta.

Rallypl: Niedawno na rynku pojawiło się Polo R5 GTi od Volkswagena. Rozważasz przesiadkę do tego modelu?

Nikolay Gryazin: Nie mogę powiedzieć zbyt wiele o Polo R5 GTi. Nie planujemy w tej chwili zmiany samochodu, ale wszystko może się zdarzyć!

Polacy są bardzo szybcy na asfalcie. W Rajdowych Mistrzostwach Europy należeli do absolutnej czołówki.

Rallypl: Należysz do młodego pokolenia talentów rajdowych. Jak wyglądały Twoje początki w tym sporcie? I dlaczego wybrałeś właśnie rajdy?

Nikolay Gryazin: Moją karierę rozpocząłem tak naprawdę od ścigania po torach. Później mój ojciec zasugerował, że mógłbym spróbować rajdów. One dają więcej adrenaliny i frajdy. Na początku jest to przerażające, ale później nie możesz bez tego żyć.

Rallypl: Na przestrzeni sezonu spotkałeś na swojej drodze wielu kierowców. Jak porównałbyś poziom polskich zawodników do zagranicznych?

Nikolay Gryazin: Polacy są bardzo szybcy na asfalcie. W Rajdowych Mistrzostwach Europy należeli do absolutnej czołówki. Na szutrze jest już gorzej, ale wciąż kilku może walczyć na europejskim poziomie. Nie mogę odnieść się do światowego poziomu. Mam wrażenie, że to kompletnie inna liga.

Rallypl: W porządku, to wszystkie pytania jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Dziękujemy za rozmowę!

Nikolay Gryazin: Dziękuję, pozdrawiam serdecznie!

Tagi

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku.

Wybrane dla Ciebie

Close
Close