HRSMPRajd RzeszowskiRajd Rzeszowski 2019RAJDY

Gorący piątek w Rzeszowie

Gorący piątek w Rzeszowie

Pierwszy etap 28. Rajdu Rzeszowskiego odcisnął swoje piętno na stawce Motul HRSMP. Mniejsze i większe problemy wyeliminowały z rywalizacji dziewięć załóg. Akcentem kończącym piątkową rywalizację było oesowe zwycięstwo Marka Sudera i Marcina Kowalika w Fordzie Sierra Cosworth 4×4.

Dziś zawodnicy w historycznych samochodach w rajdowym tempie pokonali blisko 90 km, podzielonych na sześć prób sportowych.

W kategorii FIA 1, do OS 4 prowadzili Andrzej Wodziński z Markiem Kaczmarkiem, jednak w ich Alfie Romeo 1750 GTAm doszło do uszkodzenia zawieszenia i ten duet, zamiast na kolejne oesy, udał się do serwisu. Wobec tego samotnymi liderami klasy dla najstarszych samochodów zostali Tomek Curyło z Jarosławem Skwarkiem jadący Syreną 104. Awaria samochodu Wodzińskiego nie jest jednak poważna i jutro powinniśmy zobaczyć niebieską Alfę na oesach Rzeszowskiego.

Bez rozstrzygnięć sportowych zakończyła się batalia w FIA 2 (samochody z lat 1970-1975). Wszystko za sprawą kłopotów załóg zgłoszonych w tej kategorii. Najpierw, na pierwszym przejeździe Lubeni z rywalizacji odpadli Paweł Hoffman z Marcinem Barłogą. Lądowania po hopie nie wytrzymał ich Saab 96 V4 Rally. W szwedzkiej rajdówce doszło do poważnej awarii, więc start rzeszowskiego duetu w drugim etapie nie jest pewny. Kolejna próba (OS 4 Wysoka) okazała się niefortunna dla Piotrka Kiepury i Mateusza Galle (Fiat 125p Monte Carlo). Załoga wypadła z trasy i nie była w stanie samodzielnie powrócić na drogę.

W FIA 3 (auta z lat 1976-1981) z właściwą sobie konsekwencją plan realizuje Piotr Zaleski (Porsche 911 SC). Pilotowany przez Piotra Szadkowskiego kierowca pewnie prowadzi w tej kategorii, a dodatkowo jest trzecim najszybszym zawodnikiem pierwszego etapu Rajdu Rzeszowskiego. Na zakończenie etapu dodatkowych emocji Zaleskiemu i Szadkowskiemu dostarczył ich samochód, w którym doszło do awarii paska klinowego, ale ostatecznie załodze udało się dotrzeć do Rzeszowa. Drudzy w FIA 3 są Andrzej Banaś i Rafał Chronowski (Lancia Beta Monte Carlo), dla których podkarpacka impreza jest debiutem w Motul HRSMP. Ten duet także wracał do Rzeszowa z duszą na ramieniu, bowiem w ich samochodzie posłuszeństwa odmówiła pompa paliwa, więc na przegrupowanie Lancia wjechała napędzana siłą mięśni załogi.

Wśród zawodników w rajdówkach z lat 1982-1985 (kategoria FIA 4/J1) najszybsi byli dziś Jerzy Skrzypek i Krzysztof Marczewski w Fiacie Ritmo Abarth, którzy wypracowali sporą przewagę nad Tymoteuszem i Dobrosławem Rogowskimi w Ładzie.

Sobotni etap Rajdu Rzeszowskiego zapowiada się bardzo ciekawie w klasie FIA 4/J2 (roczniki 1986-1990). Przewagi bronić będą Robert Luty i Marcin Celiński w Subaru Legacy. Drugie miejsce zajmują Marek Suder z Marcinem Kowalikiem. Załoga w Fordzie Sierra Cosworth 4×4 zakończyła dzisiejszą rywalizację mocnym akcentem, notując najlepszy czas na drugim przejeździe próby Lubenia. Trzecia pozycja należy do rozkręcającego się Marcina Grzelewskiego. Pilotowany przez Krzysztofa Niedbałę kierowca coraz lepiej dogaduje się z Sierrą Cosworth 4×4 i jutro zapewne spróbuje zaatakować pozycję Marka Sudera.

W klasie PZM 5 świetny debiut zaliczają Wojciech Goździewicz i Joanna Madej (BMW 318is). Ten duet pierwszy raz jedzie w Motul HRSMP z pomiarem czasu i o 2,5 minuty wyprzedza Zbigniewa Kotarbę i Marcina Boryckiego (również BMW 318is).  W PZM 6 samotnymi liderami są Mariusz Polak i Tadeusz Gargas w Audi B2 Coupe Quattro.

Awaria instalacji elektrycznej przedwcześnie zakończyła jazdę duetu Miernik/Mitręga (Fiat 131 Abarth). Z rywalizacją na dobre pożegnali się Stopa i Ślęczka, którzy nie zdołają naprawić swojego BMW 318is.

Sobotni etap Rajdu Rzeszowskiego to pięć oesów o łącznej długości blisko 90 km.

Zwycięzcy oesów w I etapie Rajdu Rzeszowskiego 2019

  • OS 1 – Wysoka (18,65 km): Luty/Celiński (Subaru Legacy)
  • OS 2 – Wojaszówka (8,22 km): Wolski/Krawiec (BMW 318is)
  • OS 3 – Lubenia (17,58 km): Luty/Celiński (Subaru Legacy)
  • OS 4 – Wysoka (18,65 km): Luty/Celiński (Subaru Legacy)
  • OS 5 – Wojaszówka (8,22 km): Luty/Celiński (Subaru Legacy)
  • OS 6 – Lubenia (17,58 km): Suder/Kowalik (Ford Sierra Cosworth 4×4)

Tagi

Artur Jasiński

Pomysłodawca, założyciel, redaktor naczelny portalu.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Close
Close