POZOSTAŁEPRASOWERajd BarbórkaRajd Barbórka 2019RAJDY

Biela i Ciupka w dobry stylu debiutują w Hyundai i20 R5

Konrad Biela i Ryszard Ciupka zapisali na swoje konto czwarty wspólny start na odcinkach Rajdu Barbórka. Tegoroczna edycja była szczególna ponieważ 6 i 7 grudnia zadebiutowali w samochodzie kategorii R5. Pierwszy oficjalny czas, osiągnięty w piątek na odcinku testowym na Autodrom Bemowo, uplasował załogę na wysokim miejscu, w pierwszej dziesiątce generalki. Na sobotę nastroje były bardzo pozytywne, a bojowego nastawienia nie zgasiły nawet problemy na przejeździe Toru Modlin.  Mimo, że pechowo trafili z doborem opon, na pokonywanych w deszczu i zalanych wodą porannych odcinkach, to na każdej kolejnej próbie poprawiali tempo.

Po powrocie na Autodrom Bemowo załoga Hyundai i20 R5 dwukrotnie osiągnęła wynik w drugiej dziesiątce i awansowała o prawie 20 pozycji. A był to dopiero początek emocji, jakie Konrad Biela zapewnił kibicom tegorocznej Barbórki. Na finał rywalizacji, gdy zawodnicy przenieśli się na Tor Służewiec, to kierowca z Szaflar zaatakował pierwszą dziesiątkę. Rozpoczął świetnie, od ósmego czasu, ale gdy wracał do strefy serwisowej na Bemowie, to na tablicy wyników załoga Biela / Ciupka widniała na trzecim miejscu w wynikach ostatniego odcinka specjalnego. Od debiutantów w kategorii R5, na tej próbie szybsi byli tylko urzędujący Mistrzowie Polski – Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk w Skodzie Fabia R5 oraz Łukasz Byśkiniewicz pilotowany przez Adam Jędraszka (Hyundai i20 R5).

Reprezentanci barw TrackTech, Kotelnica Białczańska i HQ Automotive zakończyli 57. Rajd Barbórka na 19 pozycji, co niestety nie pozwoliło im na awans do Kryterium Asów, ale jak się niedługo okazało, nie był to koniec niespodzianek i emocji. Biela, w czwartym starcie w Warszawie nie wywalczył klasyfikacji na Karową, ale na kostce brukowej i serpentynach najsłynniejszego w Polsce odcinku specjalnym pojawił się w przejeździe pokazowym. Nowe rajdowe wyzwanie nie szczędziło wrażeń, ale przebieg minionego weekendu można bez wahania zapisać na duży plus.

Konrad Biela: Jeszcze jakiś czas temu nigdy nie marzył bym o takim finale sezonu 2019 i o tym, że będę mógł przeżyć tak wyjątkową przygodę. Nawet teraz, gdy o tym myślę, to momentalnie pojawia się uśmiech i myślę, że z tymi wspomnieniami będzie już tak zawsze.

Ze sportowego punktu widzenia pozostaje pewien niedosyt i złość na wynik z Modlina, ale wiem, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas i szansę, jaką dali nam sponsorzy. Każdy kilometr odcinka pokonany w tym samochodzie to była niesamowita frajda. Jazda samochodem od podstaw budowanym tylko do sportu to zupełnie inne wyzwanie. Ogarnięcie umysłem samochodu R5 z jego specyficzną procedurą startową czy rozbudowaną konsolą przycisków już samo w sobie było wyzwaniem, zwłaszcza w ferworze walki, ale myślę, że końcowe odcinki pokazały, że polubiliśmy się z Hyundaiem. Mam nadzieję, że to nie koniec naszej wspólnej przygody.

Na Karowej nie walczyliśmy na czas, ale i tak się cieszę, że udało się tym przejazdem, jak i całym rajdem podziękować sponsorom i kibicom. Ogromne podziękowania dla Bogusława Pokrywki, prezesa TrackTech, a także dla Kotelnicy Białczańskiej oraz firm HQ Automotive, Kowax Welding oraz 2BRally, że udało się ten projekt zrealizować. Dziękuje jednocześnie firmom Hebda, Terma Bania, Hotel Bania, Energo Star – systemy elektryczne i energetyczne, BielaPlast, AMS Race & Rally Car Service, 4Turbo, PTT Tech Support Przemysław Pietruszka, KW Tynki Krzysztof Czubernat, Domalik – folie samochodowe, rhSPORT GROUP i SPORT 2000 rent, Gmina Szaflary Serce Podhala, TVP 3 Kraków, Góral Bau Team, Pinscher, Budmax, Pralnia Białka, Lis Car, 4motorsport.pl, Podhale24.pl, Buchti.pl Promotion oraz Strama Paliwa – Stacja i Myjnia Samochodowa z Szafla bez których nie było by tego sezonu i nie mógłbym rozwijać swojej pasji do motorsportu!

Tagi

Artur Jasiński

Pomysłodawca, założyciel, redaktor naczelny portalu.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close