ERCRajd RzymuRajd Rzymu 2019RAJDY

Alexey Lukyanuk o kontrowersyjnej karze w Rajdzie Rzymu!

Alexey Lukyanuk wypowiedział się na swojej Facebook’owej stronie o karze otrzymanej w trakcie Rajdu Rzymu 2019. Poniżej zamieszczamy wypowiedź lidera tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Europy.

„Przede wszystkim jest to historia pewnej kary. Nie wyciągam żadnych swoich wniosków ani insynuacji. Tu prawie nie ma mojej osobistej opinii na ten temat. Tylko fakty i niektóre pytania… Podczas Rally di Roma Capitale nasza załoga została ukarana karą czasową o wysokości jednej minuty zgodnie z decyzją STEWARDS N.7.

Mówiąc prosto, mówi się, że odległość między osiami (rozstaw osi) była o około 2 mm dłuższa (2570 mm zamiast 2568,4) niż w papierach z homologacji. Pomiary wykonano po pierwszej pętli przed serwisem A (mniej niż 25% rajdu). Po pomiarze samochód był w „Park Ferme”, a następnie mieliśmy 8 minut na dotarcie do strefy serwisowej. W tym czasie nie wiedziałem, że coś jest nie tak.

Kiedy dotarliśmy na serwis, mój inżynier i mechanik natychmiast zmierzyli rozstaw osi w obecności delegata technicznego FIA, Pana Lionela Carre i liczby były takie same, jak w warsztacie przed rajdem! 2565mm po obu stronach! Odpowiedź Delegata Technicznego FIA, Lionela Carre’a brzmiała: „Może naprawiłeś to przed serwisem”.

Jednak każda osoba z motorsportu wie, że nie jest możliwe ustawienie rozstawu osi o 5 mm po obu stronach jednocześnie jadąc około 1 km w mieście w czasie 8 minut (5 z nich czekaliśmy przy kontroli czasów Service A, co można sprawdzić za pomocą śledzenia GPS).

Nawiasem mówiąc, samochód mojego kolegi z zespołu, Hiroki Araiego, został również sprawdzony i wyszło 2570 mm, co dawało 2 mm powyżej limitu, ale ponowiono próbę i nowy pomiar wynosił 2566 mm. Nasz inżynier odpowiada za wszystkie C3R5 firmy Arais i mieliśmy takie samo ustawienie kół (rozstaw osi, itp.)

Zespół ponownie sprawdził dzisiaj rozstaw kół w warsztacie, aby zrozumieć, w jaki sposób można było popełnić błąd przez zgarniacze, nawet z przednimi kołami nie do końca prostymi, rozstaw osi był zgodny…
W sobotni wieczór (po dniu 1) odbyło się spotkanie kierownika zespołu Sainteloc Vincenta Duchera, inżyniera Remi Verlaque i stewardów FIA. Podano tam wszystkie wyjaśnienia, w tym środki pod nadzorem Delegata Technicznego FIA, pana Lionela Carre. Remi oświadczył, że samochód spełnia wszystkie przepisy i homologację i nie dokonamy żadnych zmian w samochodzie do końca rajdu.

Zespół przedstawił także arkusz danych z kontroli przed rajdem z obliczeniami 2565 mm po obu stronach, co moim zdaniem, było najsłabszym dowodem. Co ciekawe dokładnie ta karta została wymieniona w decyzji STEWARDS N.7! W w tym samym czasie napisano w decyzji, że „Delegat Techniczny FIA, Lionel Carre potwierdza, że ​​pomiar rozstawu osi był zgodny z metodą pomiarową FIA”, mimo, że nie był obecny podczas procedury w Park Ferme i nie uczestniczył w tym spotkaniu.

Inna strona historii. Zostaliśmy poinformowani o karze z jednodniowym opóźnieniem (o 11:30 podczas przegrupowania, po 70% rajdu). Ponieważ nadal ścigaliśmy się, nie mieliśmy czasu na złożenie odwołania międzynarodowego (maksymalnie 1 godzina) po powiadomieniu o decyzji stewardów. I to była kara opiewająca na 1 minutę! To znacznie zmieniło sytuację. Gdybyśmy to wiedzieli wcześniej, może moglibyśmy zająć trzecie miejsce. Tak, Crugnola był szybszy od nas, ale zaczęliśmy z nim walczyć za późno!

Spotkanie odbyło się w sobotni wieczór, ale decydujący dla wyniku rajdu i mistrzostw werdykt został podjęty dopiero następnego dnia. Nadal nie wiemy dlaczego dostaliśmy 1 minutę kary. Na przykład, decyzja STEWARDS N.8 o tej samej sytuacji z samochodem # 23 Emmy Falcon wiązała się z karą 30 sekund.

W mojej opinii jest wiele znaków, że coś jest nie tak:
1. Zespół nie dokonał żadnych korekt w samochodzie do końca rajdu!
2. Nigdy więcej kontroli rozstawu osi podczas LEG2 przez stewardów
3. Zespół monitorował rozstaw osi przy każdym serwisie. Tutaj było tak samo
4. Dziwne odchylenia w pomiarach w niektórych innych samochodach
5. Pogłoski

Ostatecznie kara ta miała znaczący wpływ na część sportową rajdu, zmieniając klasyfikację. Nigdy nie mówimy „JEŚLI”, ale ktoś może to sobie wyobrazić, to mogliśmy zakończyć rajd 3 sekundy za zwycięzcą i zdobyć 29 punktów do klasyfikacji mistrzostw zamiast zdobytych 22.”

Tagi

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Na co dzień uczeń i wielki fan sportu. Kontakt: michal@rallypl.com

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close