RAJDYWRC

Adamo: Nowa generacja WRC to powrót do Grupy B

Kierownik zespołu Hyundaia – Andrea Adamo w specjalnym wywiadzie dla FormulaPassion.it wypowiedział się o tym, jak jego zdaniem będą wyglądać nowe samochody WRC z 2022 roku. Mają być one podobne do samochodów grupy B, ale będą budowane z obecnymi standardami bezpieczeństwa i silnikami hybrydowymi. Zapraszamy do lektury!

[…] Federacja, Promotorzy i Producenci ciężko pracują nad rajdami przyszłości. Projekt aut WRC+, który rozpoczął się w 2017 r., przejdzie na emeryturę po pięciu sezonach, pod koniec 2021 roku. Co będzie dalej? Czy możesz to przewidzieć?

„Wszyscy producenci od początku roku ze sobą współpracują; wszystko po to, aby stworzyć niezbędne podstawy do wspólnego pozostania w WRC. Jasne jest, że wszyscy potrzebujemy napędu hybrydowego. ”

Dlatego kolejne WRC będą musiały być hybrydami. W jaki sposób to się stało?

„Rajdy muszą mieć rozsądny aspekt komercyjny, aby uzasadnić inwestycje. Producenci zwrócili się do FIA z prośbą o wprowadzenie znormalizowanego wspólnego komponentu hybrydowego, zbudowanego i sprzedawanego przez jednego dostawcę, który będziemy wybierać razem, aby projekt generował rozsądne koszty ”.

Jakieś szczegóły?

„Będzie to kompleksowy silnik elektryczny akumulator działający na zasadzie falownika równy dla wszystkich. Najbardziej logiczną rzeczą jest jego umiejscowienie przy tylnych kołach ”.

Jakie będzie jego zastosowanie?

„Nowy samochód nie będzie hybrydą po to, aby zwiększyć wydajność. Na razie chodzi nam o wykorzystanie silnika elektrycznego tylko na rzecz dojazdówek i w okolicach parków serwisowych. Tak będzie w najbliższej przyszłości. Zaczynamy z tego miejsca, potem zobaczymy co przyniesie los ”.

Mówi się, że samochody będą większe niż te w obecnej generacji WRC. Potwierdzasz?

„To prawda, ale pytanie musi być sformułowane w inny sposób. Obecne samochody mają nieco małe kokpity, aby zapewnić optymalne standardy bezpieczeństwa. Pomyśleliśmy więc o samochodach opartych na ramach rurowych, które nawet w tym momencie stanowią wyraźny krok naprzód. Na tych podwoziach, z obecnym silnikiem plus silnikiem elektrycznym i napędzie na wszystkich kołach, każdy producent może dostosować nadwozie, które najbardziej będzie przypomina model serii, który najbardziej go interesuje ”.

Czy zatem zobaczymy jakiś rodzaj DTM lub rajdówek Stock-Car?

„Bardziej powiedziałbym, że moglibyśmy wrócić – i wiem, że mogę potwierdzić coś, co może skłonić wielu ludzi do ekscytacji – do niektórych samochodów z grupy B. Wszystko jednak przy dzisiejszych standardach bezpieczeństwa!”.

Pomysł, który przeraża, ale fascynuje …

„Szczerze mówiąc: model, z którego się wywodzą i dzisiejsze samochody WRC nie mają ze sobą wiele wspólnego. To prawda, że zaczynamy od standardowej blachy, ale potem jest ona poddana obróbce, aby dostosować je do odpowiednich rozmiarów i kształtów, aby mogły zawierały nową mechanikę ”.

Następny krok w kierunku regulacji 2022?

„Po pierwsze, musimy zdefiniować regulacje techniczne we wszystkich jej niuansach, aby zrozumieć, którzy producenci zaakceptują pozostanie w mistrzostwach. Po drugie, dzielimy się propozycjami z FIA, co daje nam wspaniałe możliwości dzielenia się przemyśleniami z Gillesem Simonem i Yvesem Mattonem. Po trzecie: musimy zrozumieć, co promotor chce osiągnąć, a także jeśli chodzi o Hyundaia zdecydować, czy pozostać w WRC ”.

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu RallyPL. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *