PRASOWERajd SardyniiRajd Sardynii 2021RAJDYWRC

Huttunen i Lukka wracają na trasy Mistrzostw Świata

Huttunen i Lukka wracają do Mistrzostw Świata – ponownie zmierzyć się z wymagającymi szutrami Rajdu Sardynii

Jari Huttunen i Mikko Lukka przygotowują się do drugiego tegorocznego startu, by w kategorii WRC2 ponownie reprezentować barwy fabrycznego zespołu Hyundai Motorsport N.

  • Urzędujący Mistrzowie WRC3, będą mieli okazję po raz drugi stanąć na starcie Rajdu Sardynii, w którym prawie 8 miesięcy temu finiszowali na najwyższym stopniu podium swojej kategorii.
  • W jubileuszowym, 20 starcie w Mistrzostwach Świata, Jariego Huttunena ponownie wspierać będzie polsko-czeska ekipa Kowax 2Brally Racing, z która Fin sięgnął po mistrzowskie laury sezonu 2020.
  • Walka o punkty 18. Rally Italia Sardegna 2021 – piątej rundy FIA WRC – Mistrzostw Świata, toczyć się będzie na ponad 303 km dróg o niezwykle wymagającej, specyficznej szutrowej nawierzchni.
  • Na fińską załogę Hyundaia i20 R5 czekać będzie 8 konkurentów w stawce WRC2 i aż 34 rywali w grupie RC2 – dla samochodów w specyfikacjach R5 i Rally2.

Po 235 dniach, jakie minęły od zeszłorocznej edycji Rally Italia Sardegna, najlepsi kierowcy i piloci rajdowi świata wracają na szutrowe odcinki specjalne, wytyczone drogami północno-wschodniej części włoskiej wyspy. W portowym mieście Olbia, w gronie czołowych ekip i zespołów Mistrzostw Świata, są mechanicy polsko-czeskiego Kowax 2Brally Racing, aby wspierać załogę Jari Huttunen i Mikko Lukka. Fiński duet, który w sezonie 2020 zdobył nie tylko najcenniejsze trofea Mistrzostwa Świata WRC3 i Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, ale przede wszystkim serca ogromnej rzeszy kibiców – teraz kontynuuje swoją rajdową przygodę, jako reprezentanci fabrycznego zespołu Hyundai Motorsport N.

Tegoroczny program przewiduje starty w 7 rundach cyklu WRC, a pierwszym szutrowym wyzwaniem będzie właśnie start w zaplanowanym w dniach 3-6 czerwca, 18. Rally Italia Sardegna 2021. Jari Huttunen i Mikko Lukka oraz Kowax 2Brally Racing przejadą przez rampę startową, jako zeszłoroczni triumfatorzy imprezy w kategorii WRC3. W drugi weekend października 2020 roku, 27 latek z fińskiego Kiuruvesi osiągnął swój życiowy wynik w Mistrzostwach Świata, finiszując na 8. miejscu w klasyfikacji generalnej. Przed załogą Hyundaia i20 R5 były tylko załogi w samochodach w specyfikacji WRC.

Teraz Huttunen i Lukka powalczą o punkty nie tylko z ośmioma fabrycznymi załogami WRC2, ale będą mieć aż 34 konkurentów w samochodach kategorii R5 i Rally2. W tym gronie nie zabraknie czołówki klasyfikacji generalnej WRC2 i WRC3 – między innymi z Norwegami Andreasem Mikkelsenem i Madsem Østbergiem, Boliwijczykiem Marco Bulacia, Francuzem Adrienem Fourmauxem, Rosjaninem Nikolay Gryazin czy ich rodakiem Teemu Suninenem. W stawce pojawi się również polski duet Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, z którym to właśnie toczyli zacięty pojedynek o zwycięstwo w zeszłorocznej edycji Rajdu Sardynii.

W walce o punkty zmierzy się niezwykle mocna światowa czołówka, a wszystko rozstrzygnie się na dystansie aż 303 km odcinków specjalnych. W harmonogramie imprezy przewidziano 20 prób, podzielonych na trzy dni rywalizacji. Najdłuższa z nich, która w piątkowy poranek dodatkowo otworzy całą rywalizację, liczyć będzie 22.29 km. Wszystkie trasy 18. Rally Italia Sardegna 2021 przebiegają po wymagających, krętych, wąskich, a jednocześnie bardzo szybkich drogach o specyficznej i śliskiej szutrowej nawierzchni. Razem z odcinkami dojazdowymi zawodnicy będą mieć do pokonania aż 1365 km, a to wszystko przy temperaturach, które mogą dochodzić nawet do 30 stopni Celcjusza. Zwycięzców piątej rundy FIA WRC, zaliczanej do grona najtrudniejszych w całym sezonie, poznamy w niedzielny wieczór 6 czerwca, gdy rajdówki wrócę na ceremonię mety w Olbii.

Jari Huttunen (kierowca zespołu Hyundai Motorsport N w WRC 2)

„Razem z Mikko wracamy do Mistrzostw Świata, w pewien sposób na nowo rozpocząć sezon 2021. Stanie się to w miejscu szczególnym dla całego naszego zespołu, zarówno dla Kowax 2Brally Racing, ale przede wszystkich dla Hyundai Motorsport, który rok temu w Sardynii świętował zwycięstwo wywalczone po raz trzeci z rzędu oraz podwójne podium w klasyfikacji generalnej. Mamy stąd wspaniałe wspomnienia, a ciężko wypracowany wynik z zeszłego roku, teraz jeszcze mocniej motywuje.

Osiągnęliśmy w 2020 piękny rezultat, dla siebie i dla marki Hyundai, który jako reprezentant zespołu fabrycznego, tym mocniej chciałbym teraz powtórzyć. Mamy trochę przerwy od ostatniego rajdu, ale przez ten tydzień miałem okazję sporo potestować, więc jestem w bojowym nastroju. Dobrze czuje się na tych szutrach i jestem też głodny rywalizacji. Wygląda na to, że warunki będą podobne, więc chcę jak najlepiej wykorzystać zeszłoroczne doświadczenia. To będzie trudne zadanie, ale zespół jest dobrze przygotowany i damy z siebie wszystko.

To ogromna satysfakcja ponownie walczyć w barwach Hyundai Motorsport i być częścią tego, co przyniesie weekend na Sardynii. Trzymajcie kciuki!”

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w Rallypl. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu Rallypl. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *