PRASOWE

Droga do Dakaru: Audi elektryfikuje pustynię

Droga do Dakaru: Audi elektryfikuje pustynię

  • Innowacyjny, koncepcyjny prototyp, niemal na ukończeniu
  • Pierwsze testy zaplanowano na połowę tego roku
  • Jednostka MGU pochodząca z bolidów Formuły E będzie użyta również w Rajdzie Dakar

Audi poczyniło ważne kroki na drodze do swojego debiutu w słynnym Rajdzie Dakar w styczniu 2022 roku. Innowacyjny, koncepcyjny prototyp budowany specjalnie z przeznaczeniem na najtrudniejszy na świecie rajd typu cross-country, jest już niemal skończony. Pierwsze testy planowane są na połowę tego roku. Zarządzanie projektem w ramach zobowiązań koncernu do wystawienia fabrycznego zespołu w sportach motorowych przejął Andreas Roos, który w Audi Sport odpowiadał ostatnio za udany program DTM.

Julius Seebach, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH

„Zgłaszając swoje uczestnictwo w Rajdzie Dakar 2022, pozostajemy wierni naszej filozofii wystawiania najpierw w sportach motorowych nowych rozwiązań technicznych, które są przełomowe i które w przyszłości mogą być użyte w samochodach produkowanych seryjnie. W naszej rajdowej historii był to na przykład układ napędowy quattro, a teraz, w Rajdzie Dakar, przetestujemy w ekstremalnych warunkach podzespoły przyszłych elektrycznych układów napędowych. Jednocześnie mamy zamiar dostarczyć klientom i kibicom Audi wielu ekscytujących wrażeń.”

Andreas Roos

„Projekt Dakar to ogromne wyzwanie dla całego zespołu. Mamy napięty harmonogram realizacji naszej innowacyjnej koncepcji. Jesteśmy pierwszym na świecie producentem, który weźmie udział w Rajdzie Dakar w samochodzie z elektrycznym układem napędowym. Wszyscy w zespole pracują na najwyższych obrotach, byśmy byli gotowi na czas.”

Innowacyjny prototyp wykorzystuje zespół generatora-silnika (motor-generator unit – MGU), który Audi opracowało od podstaw z myślą o wyścigach Formuły E w sezonie 2021. Wykorzystane zostaną trzy silniki:

Andreas Roos

„Będziemy mieli jeden MGU na przedniej osi i jeden na osi tylnej. Trzeci MGU służyć będzie jako generator do ładowania akumulatora wysokiego napięcia podczas jazdy. Oczywiście musimy wprowadzić modyfikacje, ponieważ pustynia dostarcza zupełnie innych wyzwań niż wyścigi Formuły E, w których w tym sezonie uczestniczymy. Będziemy się mierzyć z piaskiem, bardzo długimi etapami, tzw. hopkami, ale w zasadzie możemy bazować na doświadczeniu z Formuły E i z naszych prototypów Le Mans z e-tron quattro na czele.”

Akumulator wysokiego napięcia, który zostanie użyty w samochodzie przygotowywanym na Rajd Dakar, będzie opracowany przez Audi we własnym zakresie. W Formule E jest inaczej: to element dostarczany przez jednego dostawcę dla wszystkich zespołów biorących udział w tej serii wyścigów. Energię do ładowania akumulatora dostarczy natomiast czterocylindrowy silnik TFSI rodem z DTM.

Andreas Roos

„Ten silnik jest niewiarygodnie wydajny i najnowocześniejszy pod względem masy  i zużycia paliwa. Ważne jest to, że nasz układ napędowy jest w pełni elektryczny. Silnik TFSI jest wykorzystywany tylko do ładowania akumulatorów na odcinkach specjalnych. Akumulatory muszą być ładowane podczas jazdy, ponieważ na pustyni nie ma obecnie innych możliwości, by to zrobić.”

Audi planuje, że na wszystkich odcinkach dojazdowych samochód będzie jeździł wyłącznie na napędzie elektrycznym.

Sven Quandt, szef zespołu Q Motorsport

„Rajd Dakar jest wyjątkowy. To jedna z ostatnich wielkich przygód na świecie. Jestem przekonany, że dzięki udziałowi w Rajdzie Dakar marka może wiele zyskać. Zwłaszcza konsekwentnie podążając dalej drogą, którą obrała w przypadku elektrycznego układu napędowego.”

Julius Seebach

„Dobra strategia partnerska jest kluczowa by osiągnąć sukces w sportach motorowych. Q Motorsport to doświadczony partner z potwierdzonym doświadczeniem  w Dakarze. Na maj planujemy kolejne, bardzo ważne wydarzenie: prezentację składu kierowców Audi na Rajd Dakar 2022.”

Pierwszy prototyp Audi na Rajd Dakar powstaje w Audi Sport w Neuburgu nad Dunajem. Ukończenie prac planowane jest na koniec czerwca, a w lipcu odbędzie się jego światowa premiera. Następnie, jeszcze przez Rajdem Dakar, który startuje w styczniu 2022 roku, planowana jest faza intensywnych testów.


Źródło informacji: https://www.audi-mediacenter.pl

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w Rallypl. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu Rallypl. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także
Close