PRASOWERajd SardyniiRajd Sardynii 2018RAJDYWRC

Citroën Racing podsumowuje Rajd Sardynii

W rajdach WRC rozgrywanych na trasach szutrowych bardzo ważne jest zajęcie wysokich pozycji w pierwszym etapie. W przeciwnym razie zasada odwróconej kolejności startowej powoduje, że w dwóch kolejnych dniach rywalizacji zawodnik wyrusza na trasy jako jeden z pierwszych. Wtedy odkurzanie szutru z warstwy sypkiego pyłu zalegającego na jego powierzchni wydłuża czas przejazdu i jednocześnie ułatwia zadanie jadącym później rywalom.

W zakończonym w niedzielę Rajdzie Sardynii zupełnie nieoczekiwanym czynnikiem, który pomieszał karty w grze, był piątkowy intensywny deszcz. Opady w sezonie letnim na tej śródziemnomorskiej wyspie to ewenement.
Dla zespołu Citroën Total Abu Dbabi WRT oznaczały one poważne komplikacje już na starcie.
W pierwszym etapie rajdu Craig Breen miał wyznaczoną ósmą pozycję startową, a Mads Østberg dziesiątą. O ile w normalnych warunkach, na suchej nawierzchni byłoby to okazją do ataku na miejsca w czołówce, na drogach mokrych i błotnistych start z dalekich pozycji jest bardzo niekorzystny. Kierowcy z końca stawki brną w błocie rozrzuconym przez pierwsze auta i niemal zawsze zaliczają gorsze czasy. Zespół nie dał jednak za wygraną, a Østberg zabłysnął nawet dwoma świetnymi wynikami – był drugi na OS2 i OS9, dowodząc dużych postępów w opanowaniu wciąż nowego dla siebie samochodu, Citroëna C3 WRC.

Niemniej, nagromadzenie drobnych błędów i niepowodzeń Madsa (otarcie się o kamień na OS4) i Craiga (dwukrotne przestrzelenie zakrętu na OS2 i OS7, trzykrotne zgaszenie silnika na OS6), w połączeniu z niezbyt trafnym doborem ogumienia na odcinek specjalny Tergu – Osilo, uniemożliwiło kierowcom zespołu zajęcie na mecie piątkowego etapu miejsc wyższych niż piąte i siódme. Wynik ten miał swoje konsekwencje – oznaczał, jak na ironię, że gdy w sobotę rano nad Sardynię wróciła piękna pogoda, a drogi wyschły, Østberg i Breen zmuszeni byli odkurzać trasy w dwóch kolejnych etapach rajdu. W tej sytuacji obydwaj zawodnicy mogli już tylko walczyć o utrzymanie zajmowanych pozycji. Obaj postawili na zmniejszanie ryzyka i na trasy pokonywane w sobotę po południu, znane z nawierzchni bardzo wymagającej wobec opon, zabrali po dwa koła zapasowe, co zwiększa masę pojazdu i pogarsza osiągi. Mads Østberg pokazał szczególnie dużą determinację i przez długi czas wywierał intensywną presję na rywalu z czwartej pozycji, zanim pogodził się z tym, że nie będzie w stanie odrobić straty dzielącej go od awansu. Norweg ukończył rajd na piątym miejscu, zaliczając swój najlepszy dotychczasowy wynik za kierownicą Citroëna C3 WRC (w rajdach Szwecji i Portugalii Østberg był szósty). Craig Breen uzupełnił honorowy rezultat drużyny, zajmując szóstą pozycję. Kierowca z Irlandii zdecydowanie wzbogacił swoje doświadczenie w rundzie, którą do tej pory znał znacznie słabiej niż większość jego konkurentów.

 

Pierre Budar po Rajdzie Sardynii :

Jak ocenia Pan występ zespołu w tym rajdzie, rozegranym krótko po ogłoszonej przez Pana zmianie polityki odnośnie składu kierowców?

„W sytuacji, w jakiej znajdujemy się obecnie, osiągnęliśmy nasze nowe cele. Doprowadziliśmy do mety na punktowanych pozycjach obydwa samochody – nieuszkodzone, bez choćby najmniejszych defektów technicznych na trasie. Nasze dalekie pozycje w kolejności startowej, które miały być korzystne, z chwilą pojawienia się opadów stały się dużą przeszkodą. W warunkach takiej presji kierowcy popełnili w piątek szereg drobnych błędów, które przyniosły
w sumie spore straty czasowe. Na domiar złego zmuszeni byliśmy pełnić rolę odkurzających trasy przez dwa następne dni i to już na suchych drogach – w takich warunkach nie było można liczyć na lepszy wynik. Należało zredukować pierwotne cele i starać się jedynie o zaliczenie punktów i zebranie danych i doświadczeń, co wraz z każdym rajdem składa się na nasze przygotowania do następnego sezonu WRC”.

Co zespół robi, by przejść przez ten trudny okres?

„Wszyscy członkowie zespołu żyją duchem rywalizacji i wszyscy bardzo pragną lepszych wyników. Rozumieją,
że jesteśmy w trakcie rekonstruowania naszej organizacji na nowych, zdrowych podstawach, po to, by zrobić zdecydowane postępy. Na celowniku mamy sezon rajdowy 2019, ale na sukcesy trzeba jeszcze trochę popracować. Obecnie znajdujemy się w fazie przejściowej, w której członkowie zespołu nie myślą w kategoriach trudnego okresu, lecz po prostu wszyscy koncentrują się na jak najlepszym wykonywaniu swoich konkretnych zadań. Wiemy, że C3 WRC jest dobrym samochodem rajdowym, konkurencyjnym w każdym terenie, a dodatkowo nieustannie pracujemy nad jego dalszym udoskonalaniem. Od chwili, gdy w naszej układance na nowo znajdą się wszystkie prawidłowo poskładane elementy, powrócimy na wysokie miejsce w hierarchii Mistrzostw”.

 

 1. RAJD SARDYNII – WYNIKI KOŃCOWE
  1. Neuville/Gilsoul (Hyundai i20 WRC)    3:29:18,7
  2. Ogier/Ingrassia (Ford Fiesta WRC)        + 0,7
  3. Lappi/Ferm (Toyota Yaris WRC)        + 1:56,3
  4. Paddon/Marshall (Hyundai i20 WRC)    + 2:55,2

 

5. Østberg/Eriksen (Citroën C3 WRC)    +3:10,9

6. Breen/Martin (Citroën C3 WRC)        + 4:31,7

7. Latvala/Anttila (Toyota Yaris WRC)        + 11:22, 

7. Tänak/Järveoja (Toyota Yaris WRC)        + 12:38,2

RAJDOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA FIA 2018 – KLASYFIKACJA KIEROWCÓW

  1. Thierry Neuville – 149 pkt.
  2. Sébastien Ogier – 122 pkt.
  3. Ott Tänak – 79 pkt.
  4. Esapekka Lappi – 70 pkt.
  5. Dani Sordo – 60 pkt.
  6. Andreas Mikkelsen – 56 pkt.
  7. Elfyn Evans – 46 pkt.                        8. Kris Meeke – 43 pkt.              9.Jari-Matti Latvala – 37 pkt.      10. Craig Breen – 34 pkt.

RAJDOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA FIA 2018 – KLASYFIKACJA PRODUCENTÓW

  1. Hyundai WRT – 212 pkt.
  2. M-Sport Ford WRT – 184 pkt.
  3. Toyota Gazoo Racing – 151 pkt.     4. Citroën Total Abu Dhabi WRT – 129pkt.
Tagi

Mikołaj Sobol

Śledzę wszytko co dzieje się motosporcie. Jestem na bieżąco z wynikami, aktualnościami, ciekawostkami, a także ploteczkami. W redakcji od 2017 roku.

Podobne

Close