PRASOWERALLYCROSS

Blisko setka zawodników na starcie – OPONEO MPRC

Rewelacyjna obsada 2. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross

W nadchodzący weekend Toruń będzie najciekawszym kierunkiem dla wszystkich fanów motoryzacji – spragnionych emocji, jakie niesie ze sobą sportowa rywalizacja na najwyższych obrotach. 12 i 13 maja toruński Motopark stanie się areną zmagań aż 99 kierowców, którzy zgłosili się do drugiej rundy tegorocznych OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross. Oprócz krajowej czołówki, kibice będą mogli zobaczyć także zawodników z innych krajów, bowiem impreza w Toruniu będą jednocześnie rundą Mistrzostw Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Dwa dni rallycrossowych zmagań będzie można obejrzeć za darmo – tradycyjnie już dla kibiców wstęp na tor będzie bezpłatny.

fot. Maciej Niechwiadowicz

Pierwsze okrążenia toru uczestnicy pokonają w sobotnie popołudnie (12 maja), podczas przejazdów treningowych zaplanowanych na 12:25. Rywalizacja o jak najlepsze czasy i cenne punkty ruszy o 14:10 wraz z rozpoczęciem pierwszych dwóch części kwalifikacji. W niedzielę silniki wyczynowych samochodów kibice usłyszą już o 8:40 – w trakcie treningu, po którym czekają nas biegi kwalifikacyjne numer III (od 9:25) i IV (od 11:35). Najlepsi zawodnicy kwalifikacji dostaną się do półfinałów (od 14:30), w których będą walczyć o awans do biegu finałowego (od 15:10).

W najmocniejszej grupie SuperCars zobaczymy dziewięciu zawodników, w tym oczywiście Tomka Kuchara, który w idealnym stylu rozpoczął sezon sięgając po komplet punktów podczas pierwszej rundy. W Toruniu dwukrotny mistrz Polski w rallycrossie będzie bronił się przed atakami m.in. Mikołaja Otto i Marcina Gagackiego w Mitsubishi Lancerach Evo, Darka Topolewskiego w Volkswagenie Polo GTI, czy też Lukasa Cerveny’ego z Czech, który zasiądzie za kierownicą Skody Fabii. Łącznie w tej kategorii zgłosiło się dziewięciu kierowców.

Aż 34 zgłoszenia wpłynęły od zawodników rywalizujących w grupie SuperNational. Wśród nich nie zabrakło faworytów – Rafała Berdysa (Citroen Saxo), Łukasza Zolla (BMW E30) i Radosława Raczkowskiego (Volkswagen Polo), czyli czołowej trójki poprzedniej rundy mistrzostw. W ich walkę będą chcieli się wmieszać także Tomasz Łoza (Honda Civic), Alan Wiśniewski (Citroen C2) i Damian Litwinowicz (Honda Civic). Warto podkreślić, że różnice punktowe między wymienioną szóstką kierowców są minimalne, co zwiastuje niezwykle wyrównane i zacięte pojedynki. Nogi z gazu na pewno nie będzie ściągał także David Struensee, który będzie chciał sobie powetować nieobecność w finale poprzedniej rundy. Nie można również zapominać o Czechach, Austriakach oraz Belgach, którzy będą rywalizować w ramach Mistrzostw Strefy Europy Centralnej. Wśród nich będą m.in. Roman Castoral (Opel Astra) – wielokrotny triumfator cyklu FIA CEZ w klasie SuperNational S2000, a także Jos Sterkens (Ford Escort MK1) mistrz Rallycross Challenge Europe z sezonu 2014. W poprzednim sezonie polscy kierowcy musieli uznać wyższość Castorala, gdyż to właśnie doświadczony Czech triumfował w finale grupy SuperNational podczas II rundy ubiegłorocznych mistrzostw Polski.

Oponeo Rallycross

W klasach markowych walka będzie nie mniej zacięta, zwłaszcza że lista zgłoszeń prezentuje się równie okazale. W RWD Cup zobaczymy aż 20 samochodów z Łukaszem Światowskim na czele, który będzie bronił prowadzenia wywalczonego w pierwszej rundzie. W Toruniu czeka nas także walka między 29 kierowcami Fiatów Seicento. Faworytem oczywiście będzie urzędujący mistrz, czyli Łukasz Grzybowski, jednak rywale na pewno nie pozwolą mu w łatwy sposób sięgnąć po kolejne zwycięstwo. Warto nadmienić, że Mariusz Nowocień, który podczas pierwszej rundy debiutował w rallycrossie, w Toruniu będzie bronił barw zespołu Tomka Kuchara, dzięki czemu ekipa mistrza Polski zwiększa swoje szanse w walce o tytuł w klasyfikacji zespołowej. Listę zgłoszeń dodatkowo uzupełnia siedmiu kierowców w klasie Fiata 126p. 

Lista zgłoszeń do 2. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross 2018

Dla kibiców, którzy nie będą mogli osobiście pojawić się na zawodach w Toruniu sponsor tytularny cyklu – firma OPONEO – przygotował internetową transmisję na żywo z wyścigów półfinałowych i finałowych. Relacja będzie dostępna na kanale Oponeo Motorsport w serwisie YouTube.

W sezonie 2018 sponsorem tytularnym Mistrzostw Polski Rallycross jest OPONEO. Organizacją cyklu zajmują się stowarzyszenie OPONEO Motorsport i Automobilklub Rzemieślnik przy współpracy Automobilklubu Kujawsko-Pomorskiego oraz LKT Wyczół, pod patronatem Polskiego Związku Motorowego.

Harmonogram 2. rundy OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross (Motopark Toruń)

12 maja 2017, sobota:
12:25-13:50: treningi
14:10: biegi kwalifikacyjne I i II

13 maja 2017, niedziela:
8:40–9:15: treningi
9:25: biegi kwalifikacyjne III i IV
14:30: biegi półfinałowe A i B
15:10: biegi finałowe
16:45: wręczenie nagród

Punktacja grupy SuperCars przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Tomasz Kuchar 30 pkt.
2. Marcin Gagacki 24 pkt.
3. Mikołaj Otto 23 pkt.

Punktacja grupy SuperNational przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Rafał Berdys 24 pkt.
2. Radosław Raczkowski 23 pkt.
3. Tomasz Łoza 22 pkt.

Punktacja klasy RWD Cup przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Łukasz Światowski 30 pkt.
2. Przemysław Wójcicki 26 pkt.
3. Łukasz Sawicki 20 pkt.
3. Igor Sokulski 20 pkt.

Punktacja klasy SC Cup przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Łukasz Grzybowski 30 pkt.
2. Łukasz Żakowski 24 pkt.
3. Karol Dombrowicki 20 pkt.

Punktacja klasy 126p Cup przed 2. rundą OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross:

1. Jacek Górniak 24 pkt.
2. Mariusz Szczepański 20 pkt.
3. Damian Stachowiak 17 pkt.

Tagi

Podobne

Close