Formuła EGTMOTOWYŚCIGI

Porsche zapowiada silne zaangażowanie w wyścigi GT i Formułę E

Podczas Nocy Mistrzów – motorsportowej gali w Weissach – Porsche podsumowało swoje tegoroczne aktywności w wyścigach. Miniony sezon był jednym z najbardziej udanych w historii firmy: przyniósł tytuły mistrzowskie w trzech najważniejszych seriach wyścigów GT na świecie, wiele innych zwycięstw w mistrzostwach i imprezach indywidualnych, a także pomyślny start w Formule E. Członkowie zarządu Porsche oraz przewodniczący rady nadzorczej dr Wolfgang Porsche uhonorowali osiągnięcia kierowców i zespołów wyścigowych z całego świata. Równocześnie ogłoszono kontynuację szeroko zakrojonych światowych programów motorsportowych, jak również szereg nowych projektów.

Cztery samochody fabryczne w Le Mans w 2020 r.

W przyszłym roku Porsche będzie kontynuować ofensywę w wyścigach GT. Do 88. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans producent ponownie przystąpi z czterema samochodami w barwach fabrycznych. Swoje siły znów połączą dwie zwycięskie drużyny z mistrzostw FIA WEC oraz IMSA WeatherTech Championship, a każda z nich wystawi po dwa egzemplarze 911 RSR (rok modelowy 2019) o mocy około 515 KM. Podwójny triumf w tegorocznej edycji Le Mans – drugim wyścigu Supersezonu 2018-2019 – stworzył podstawy do zdobycia przez Porsche tytułu mistrzowskiego. Podwójne podium w ostatniej rundzie sezonu, w czerwcu 2019 r., przypieczętowało tytuł wśród producentów, a także pierwsze i drugie miejsce w klasyfikacji zespołów oraz kierowców.

Nowe 911 RSR świętuje północnoamerykański debiut na torze Daytona

Po rewelacyjnym starcie w mistrzostwach FIA WEC – z dwiema podwójnymi wygranymi i dwoma pole position w trzech wyścigach – 25 stycznia, podczas 24-godzinnego wyścigu na torze Daytona, nowe Porsche 911 RSR będzie świętować swój debiut w USA. W sezonie 2020 około 515-konny samochód wyścigowy klasy GT z numerem 911 poprowadzą Nick Tandy (Wielka Brytania) i Frédéric Makowiecki (Francja). Podczas najdłuższych wyścigów sezonu – na torach Daytona, Sebring i Road Atlanta (Petit Le Mans) – fabryczni zawodnicy Porsche będą wspierani przez Matta Campbella (Australia). Kokpit wozu nr 912 podzielą dwaj mistrzowie: Earl Bamber (Nowa Zelandia) oraz Laurens Vanthoor (Belgia). W trakcie wyścigów długodystansowych dołączy do nich Mathieu Jaminet (Francja).

Porsche polega na swoich młodych talentach

W sezonie 2020 ekipa Porsche Motorsport w wyścigach GT i Formule E składa się z 18 kierowców fabrycznych, dwóch Młodych Profesjonalistów oraz dwóch Juniorów Porsche. Australijczyk Matt Campbell (24 lata) i Francuz Mathieu Jaminet (25 lat) z programu rozwoju młodzieży Porsche zostali zatrudnieni jako kierowcy fabryczni. Obaj przeszli intensywne szkolenie – początkowo jako Juniorzy Porsche, a następnie jako Młodzi Profesjonaliści – w markowych pucharach Porsche i w międzynarodowych wyścigach GT. Francuz Julien Andlauer (20 lat), który zdobył tytuł mistrza Carrera Cup Deutschland 2019, przechodzi do kolejnego etapu swojej wyścigowej kariery jako Młody Profesjonalista. Do rywalizacji w pucharze Porsche Mobil 1 Supercup 2020 przystąpi dwóch Juniorów Porsche. Dla Jaxona Evansa z Nowej Zelandii (23 lata) to drugi sezon startów w tej roli. Do programu Porsche Motorsport na nadchodzący sezon dołącza też Ayhancan Güven, który podczas kompleksowej selekcji w listopadzie 2019 r. pokonał najbardziej utalentowanych kierowców ze światowych pucharów markowych Porsche.

Program GT dla kierowców rozwojowych Formuły E

Fabryczny kierowca Porsche Simona de Silvestro (31 lat) oraz Młody Profesjonalista Porsche Thomas Preining (21 lat) poza wykonywaniem obowiązków kierowców testowych i rozwojowych w Formule E także będą rywalizować w wyścigach GT. De Silvestro połączy siły z byłym Juniorem Porsche Klausem Bachlerem – oboje wspólnie wystartują w serii ADAC GT Masters w barwach Team 75 Bernhard. Preining ma swoje regularne miejsce w seriach Intercontinental GT Challenge i Blancpain Endurance Series, a w mistrzostwach FIA WEC wspiera prywatny zespół Dempsey Proton Racing.

Zwycięscy kierowcy Porsche w nowych rolach

Podczas Nocy Mistrzów wiceprezes Porsche Motorsport Fritz Enzinger pożegnał trzech szczególnie utytułowanych, wzorowych kierowców fabrycznych: dwóch zwycięzców Le Mans i dwukrotnych mistrzów świata Tima Bernharda (38 lat) i Brendona Hartleya (30 lat) oraz „Mistera 911″, czyli Jörga Bergmeistera (43 lat). Bergmeister i Bernhard – najdłużej pracujący fabryczni zawodnicy Porsche, a jednocześnie jedni z najbardziej utytułowanych kierowców aut sportowych wszech czasów i zdobywcy tytułów mistrzowskich w Carrera Cup i Supercup sprzed 20 lat – pozostają lojalni wobec Porsche AG jako ambasadorzy marki. Brendon Hartley, który przez ostatnie trzy lata był wypożyczany do Formuły 1 i różnych zespołów prototypowych, teraz całkowicie poświęca się zobowiązaniom niezależnym od Porsche. Do niedawna był zaangażowany w rozwój bolidu Porsche 99X Electric i przygotowania do debiutanckiego sezonu producenta w Formule E. Dwaj Młodzi Profesjonaliści Porsche – Matteo Cairoli oraz Dennis Olsen – pomyślnie zakończyli ścieżkę treningową wiodącą od juniorów do kierowców zawodowych i w przyszłym sezonie będą rywalizować w wybranych mistrzostwach w barwach prywatnych zespołów klientów Porsche.

Intensywne wsparcie zespołów klienckich

W międzynarodowych wyścigach GT firma Porsche kontynuuje także swoją sportową strategię dla klientów. Zamiast wystawiania fabrycznych składów w seriach Intercontinental GT Challenge, Blancpain GT Series, kategorii GTD mistrzostw IMSA WeatherTech SportsCar Championship, a także w regionalnych mistrzostwach GT, Porsche będzie wspierać różne ekipy klientów, zapewniając im kierowców, inżynierów i usługi doradcze na torach wyścigowych.

 

Zwycięzca Pucharu Porsche 2019: Alan Brynjolfsson w 718 Cayman GT4 Clubsport

Puchar Porsche – trofeum dla najbardziej utytułowanego prywatnego kierowcy Porsche na świecie – w tym roku został przyznany już po raz 50. Bazuje on na idei Ferry’ego Porsche i jest wręczany od 1970 r. Do grona pretendentów do nagrody kwalifikują się wszyscy krajowi i międzynarodowi kierowcy, którzy uzyskali wyniki w wyścigach za kierownicą samochodu wyprodukowanego przez Porsche lub rozpoznawanego jako pojazd tej marki. Tegoroczne trofeum podczas Nocy Mistrzów wręczył dr Wolfgang Porsche, przewodniczący rady nadzorczej Porsche. Puchar Porsche oraz samochód Porsche o wartości ponad 140 tysięcy euro trafił do Alana Brynjolfssona (USA, 51 lat), który zdobył punkty w Pirelli GT4 America i Michelin Pilot Challenge w USA. To pierwszy przypadek, gdy nagroda trafiła do kierowcy 718 Cayman GT4 Clubsport. Zeszłoroczny zwycięzca Christian Ried zajął drugie miejsce i otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. euro, a Trent Hindman z Ameryki za zdobycie trzeciego miejsca zabrał do domu 25 tys. euro.

Nagroda dla zwycięzcy Porsche Esports Supercup

Po raz pierwszy podczas Nocy Mistrzów firma Porsche uhonorowała też zwycięzcę pucharu Porsche Esports Supercup, czyli wirtualnej serii wyścigów. Po 10 rundach jej pierwszym mistrzem został Joshua Rogers z Australii. Debiutancka edycja konkursu została przeprowadzona we współpracy z iRacing – wiodącym dostawcą realistycznych symulacji wyścigów online. Po udanej premierze Porsche Esports Supercup będzie kontynuowany w 2020 r.

Ekipa kierowców Porsche Motorsport na 2020 rok

Fabryczni kierowcy Porsche
Earl Bamber (29 lat/Nowa Zelandia)
Gianmaria Bruni (38 lat/Włochy)
Matt Campbell (24 lata/Australia)
Michael Christensen (29 lat/Dania)
Romain Dumas (41 lat/Francja)
Kévin Estre (31 lat/Francja)
Mathieu Jaminet (25 lat/Francja)
Neel Jani (35 lat/Szwajcaria)
Richard Lietz (35 lat/Austria)
Patrick Long (38 lat/USA)
André Lotterer (38 lat/Niemcy)
Frédéric Makowiecki (39 lat/Francja)
Sven Müller (27 lat/Niemcy)
Patrick Pilet (38 lat/Francja)
Simona de Silvestro (31 lat/Szwajcaria)
Nick Tandy (35 lat/Wielka Brytania)
Laurens Vanthoor (28 lat/Belgia)
Dirk Werner (38 lat/Niemcy)

Młodzi Profesjonaliści Porsche
Thomas Preining (21 lat/Austria)
Julien Andlauer (20 lat/Francja)

Juniorzy Porsche
Jaxon Evans (23 lata/Nowa Zelandia)
Ayhancan Güven (21 lat/Turcja)

Przegląd serii wyścigowych

Mistrzostwa Świata Formuły E ABB FIA – sezon 6.
99X Electric – Neel Jani/André Lotterer

Długodystansowe Mistrzostwa Świata FIA (WEC) 2019/2020
911 RSR #91 – Gianmaria Bruni/Richard Lietz
911 RSR #92 – Michael Christensen/Kévin Estre

Tagi

Artur Jasiński

Pomysłodawca, założyciel, redaktor naczelny portalu.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close
Enable referrer and click cookie to search for pro webber