FELIETONYRAJDYWRC

Analiza zmian w pakietach aero – Citroen i M-Sport

Analiza zmian w pakietach aero – Citroen i M-Sport

Okres testów przedsezonowych rozpoczął się kilka dni po zakończeniu Rajdu Australii 2018. Wtedy Lappi i Ogier testowali Citroena C3 WRC w Portugalii. Testy kontynuowano w zeszłym tygodniu. Neuville, Mikkelsen i Sordo testowali Hyundaia i20 Coupé WRC. W tym tygodniu nadszedł czas na pierwszy test Fiesty WRC Teemu Suninena. Te dni, przynajmniej dla Citroëna i M-Sportu, wykorzystano do opracowania pakietu aerodynamicznego na 2019 rok.

Citroen Racing

Zaledwie tydzień po zdobyciu szóstego tytułu mistrza świata, Sebastian Ogier miał szansę odbyć swój pierwszy prawdziwy test na Citroën C3 WRC. Już we wrześniu przetestował samochód w tajnym teście, aby przekonać się do podpisania umowy z francuskim producentem. Pierwszy raz mógł jednak wykonać obszerny test samochodu dopiero w zeszłym tygodniu w Algarve (Portugalia).

Ogier 15.jpg
fot. rally74r2018 / S.Ogier/J.Ingrassia, Citroën C3 WRC, Test w Algarve 2018

Po dwóch dniach spędzonych z Esapekką Lappim, zespół poświęcił dwa dni Sebastianowi Ogierowi, podczas którego mógł poznać reakcje samochodu na żwirze. Pod koniec testów Ogier powiedział w rozmowie z Autosport.com, że pracowali głównie nad amortyzatorami. Samochód ma jednak więcej obszarów, które należy usprawnić.

Testy obejmowały także pracę nad balansem aerodynamicznym samochodu. Citroen próbował ustawić na różne sposoby tylne skrzydło C3 WRC, co dobrze widać na poniższym zdjęciu i filmiku, do którego link znajdziecie pod fotografią.

Ogier 27 vimeo elevated wing.jpgKadr z filmu Type Films Motorsports, dostępnego tutaj – KLIK!

Powyższe zdjęcie pokazuje podniesione tylne skrzydło. Poniżej za to normalne ustawienie, stosowane w sezonie 2018 (tutaj akurat w Rajdzie Turcji).

M ads Turkey.jpg
Citroen Racing – stare skrzydło
Ogier 30 vimeo elevated wing.jpgKadr z filmu Type Films Motorsports – nowe skrzydło

 

craig germany.jpg
Citroen Racing – stare skrzydło

Wszystkie te zdjęcia potwierdzają, że Citroën użył testów w Portugalii również do pracy z aerodynamiką tylnej części samochodu. Mimo, że położenie tylnego skrzydła jest określone przepisami technicznymi, zmiany w nachyleniu mogły zostać wykonane, aby pomóc Ogierowi lepiej zrozumieć zachowanie samochodu. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest jednak to, że zmiany te zostały dokonane w celu dociążenia tylnej części samochodu.

Jeśli to właśnie jest powód, nowy pakiet aerodynamiczny z pewnością będzie zawierał zmodyfikowane tylne skrzydło, z większym kątem nachylenia i dodatkowymi modyfikacjami. Pomoże to uzyskać większy docisk. Można to zrobić za pomocą dłuższego i/lub szerszego skrzydła (z bokami, mniejszymi skrzydłami, takimi jak Toyota i Ford). Warto też pomyśleć nad płytami czołowymi lub nawet kilkoma dodatkowymi żebrami pionowymi (jak ma Yaris).

Zespół zapowiedział więcej testów w grudniu, aby przygotować się do Rajdu Monte Carlo. To będzie doskonała okazja, aby zobaczyć czy ekipa zaimplementuje jakąkolwiek z tych modyfikacji.. Z całą pewnością Citroen będzie kontynuował pracę nad udoskonaleniem aerodynamiki, aby poprawić ogólny balans i zachowanie rajdówki.

M-Sport Ford World Rally Team

Pomimo wątpliwości co do udziału zespołu w kolejnym sezonie, o których mówił Malcolm Wilson w ostatnich wywiadach, M-Sport rozpoczął testowanie Fiesty WRC we Francji, z Teemu Suninenem za kierownicą, wraz ze swoim nowym pilotem, Markko Salminenem. Pierwszego dnia przetestowano ważną modyfikację ich tylnego pakietu aerodynamicznego.

Suninen side.jpg
WorldRallyFans – T.Suninen/M.Salminen, Ford Fiesta WRC, Test 2018

Pierwsza widoczna modyfikacja polega na zmniejszeniu przedłużenia tylnego koła, poprzez jego dolną, zewnętrzną stronę, co widać na powyższym obrazku. W porównaniu z projektem wprowadzonym przez zespół w Rajdzie Finlandii (pokazanym na poniższym zdjęciu) zmniejszono tylne wyloty powietrza.

catalunya pet

Możliwa przyczyna tej modyfikacji polega na tym, że nawet przy zwiększonych otworach wentylacyjnych nadal znaczna ilość powietrza była usuwana bezpośrednio z koła, unikając przedostawania się przez otwór wentylacyjny. To spowodowałoby pewne podniesienie na tylnej osi, co jest przeciwne do pożądanego efektu generowania docisku.

Suninen rear.jpg
fot. MundialdeRallys

Innym możliwym wyjaśnieniem modyfikacji byłoby uwolnienie części powietrza na zewnętrzną stronę samochodu. Zmniejsza się w ten sposób ilość powietrza wysyłanego do środka samochodu, co oznacza mniejszy opór.

W każdym razie, mile widziane są wszelkie modyfikacje, które mogą poprawić zachowanie samochodu. Szczególnie w tym przypadku, gdy może przyczynić się to do poprawy skuteczności nowego pakietu wprowadzonego w sierpniu 2018.

źródło: http://wrcwings.wordpress.com



Wybrane dla Ciebie