BOKS

Co warto wiedzieć o Rajdzie Monte Carlo?

Autor Maria Demian

Co warto wiedzieć o Rajdzie Monte Carlo?

Organizowany corocznie przez Automobile Club de Monaco, Rajd Monte Carlo jest jednym z najważniejszych i najchętniej oglądanych wydarzeń ze świata sportów motorowych.

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę status i medialność imprez Formuły 1. Pierwotnie powołany został do życia po to, by pokazywać rozwój i innowację w konstruowaniu pojazdów oraz w celach promocji Monaco jako turystycznego resortu.

Niełatwe warunki

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych odcinków rajdu jest ten, który rozciąga się przez francuską, wysokogórską przełęcz Col de Turini. Jej wysokość sięga do 1 607 m n.p.m. Nic zatem dziwnego, że trasa, po której jeżdżą rajdowcy jest jedną z najtrudniejszych na świecie. Pełna jest serpentyn i ostrych zakrętów. Ścigali się tu także kolarze w ramach etapu Tour de France.

Odcinek ten ma 31 kilometrów. Kierowcy z reguły rozpoczynają zmagania po zmroku. Światła samochodów przecinają ciemności, do czego nawiązuje adekwatny przydomek “Noc długich noży”. Bez wątpienia etap Col de Turini może znacząco wpłynąć na ostateczne rozstrzygnięcia w zawodach, a na pewno sporo namieszać.

Karty w tej rywalizacji rozdaje w znacznym stopniu także pogoda. Zawodnicy muszą mierzyć się niekiedy ze skrajnymi warunkami, które za sprawą różnic w poziomach wysokości mogą zmieniać się błyskawicznie. Od zupełnie suchego asfaltu do śniegu i lodu i z powrotem. Okazji do szybkiej zmiany opon niestety nie ma.

Bogate tradycje

Zastanawiając się na tym, co w Księstwie Monako, a szczególnie w dzielnicy Monte Carlo, ma długie i bogate tradycje, można zapewne wymienić kilka przykładów. Być może wyścigi samochodowe to nie pierwsza rzecz, jaka przychodzi nam do głowy. W końcu słynna dzielnica znana jest z bogactwa, przepychu i luksusowych kasyn. Niezmiennie przyciągają one zamożnych klientów, podczas gdy kasyno online zyskuje sobie coraz większą popularność.

Mało tego, fani sportów motorowych pomyśleć mogą o innym rodzaju wyścigów, bo przecież tutaj odbywa się też Grand Prix Monako. Pierwszą edycję zorganizowano już w 1929 roku, a w 1950 seria zaliczała się już do sezonu F1. Od tego czasu, z małą przerwą, wyścig traktowany jest jako eliminacja Mistrzostw Świata Formuły 1.

Na tym tle Rajd Monte Carlo prezentuje się jeszcze lepiej. Jest to najstarsza tego typu impreza organizowana cyklicznie do czasów współczesnych. Tutaj trzeba bowiem sięgnąć wstecz aż do roku 1911. Pierwsza edycja odbyła się z inicjatywy samego księcia Monako, Alberta I. Co ciekawe, miano drugiego najstarszego wyścigu samochodowego należy do naszego Rajdu Polski, który jest o 10 lat młodszy.

Rekordowi zwycięzcy

Prestiż i rywalizacja na najwyższym poziomie to z pewnością coś, co sprawia, że każdy chce tu odnieść sukces. Jednocześnie właśnie dzięki temu nie jest to zadanie proste. Niełatwo także zdominować tę imprezę. Na przestrzeni lat tylko siedem ekip było w stanie osiągnąć całkowite zwycięstwo.

W 2003 Citroenowi udało się zapełnić całe, chyba najbardziej napakowane gwiazdami podium wyścigu. Pierwsze miejsce zajął Sebastien Loeb, który był wtedy młodym talentem, aspirującym do walki o najwyższe cele. Odpowiednio drugie i trzecie miejsce zajęła para weteranów Colin McRae i Carlos Sainz.

Pod względem indywidualnym także nie jest łatwo o powtórzenie zwycięstwa w Rajdzie Monte Carlo. Taka sztuka udała się tylko jedenastu kierowcom. Z drugiej strony są i tacy jak wspomniany Sebastien Loeb. Francuz, podobnie jak jego rodak Sebastien Ogier, potrafił odnotowywać nawet większe serie zdobytych tytułów.

W 2022 roku, w 90-tej już edycji, triumfował Loeb. Rok wcześniej Ogier. Obaj panowie wydają się zdeterminowani, by ustanowić indywidualny rekord wygranych. Jak na razie w tej kwestii panuje remis, każdy z nich wygrywał aż 8 razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *