ERCRAJDY

Tejpar pierwszą kobietą w nowym sezonie ERC

Tejpar pierwszą kobietą w nowym sezonie ERC

Nabila Tejpar przygotowuje się do kolejnego kroku w swojej karierze. Brytyjka zamieni Rally4 na Rally2 i pojedzie w wybranych rundach sezonu Mistrzostw Europy za kierownicą Protona Iriz R5. Zawodniczka do pomocy z szybszym samochodem, zaangażowała też Mistrza Wielkiej Brytanii – Matta Edwardsa.

27-letnia Tejpar pochodzi z rajdowej rodziny. Jej ojciec i dziadek również startowali w ramach rajdowych Mistrzostw Wielkiej Brytanii i Mistrzostw Kenii. Sama Nabila profesjonalne występy zaczęła w 2016 roku za kierownicą Forda Fiesty R2. To właśnie w samochodach z napędem na przednią oś spędziła, do tej pory, resztę kariery. Zawodniczka ma już także doświadczenie w ERC. To właśnie w europejskim cyklu święciła też największe sukcesy. W 2019 roku stoczyła walkę o tytuł z Ekateriną Stratievą o tytuł w kategorii ERC Ladies. Lepsza okazała się jednak Bułgarka, a Tejpar musiała się zadowolić drugim miejscem.

Teraz jednak Brytyjka wraca do Mistrzostw Europy z nadzieją na zdobycie ważnego doświadczenia w mocniejszym samochodzie.

Nabila Tejpar

To naprawdę ekscytujący powrót dla mnie po ponad 12 miesiącach nieobecności w akcji z powodu pandemii. To niewątpliwie jedno z największych wyzwań, z jakimi kiedykolwiek spotkałam się w swojej karierze i nie sądzę, żeby było to łatwe. Ale wydaje mi się, że to właściwy czas, aby spróbować popchnąć siebie i swoją karierę do przodu, a używanie nowoczesnego samochodu R5 jak Proton, w takiej serii jak Rajdowe Mistrzostwa Europy jest dla mnie teraz właściwą drogą.

Doświadczenie Tejpar w ERC nie jest tak małe, jak mogłoby się wydawać. Startowała ona już m.in w Rajdzie Barum, Rajdzie Wysp Kanaryjskich, czy także Rajdzie Polski. Brytyjka miała już też okazję zaprezentować się za kierownicą Protona, aczkolwiek na razie tylko w zawodach pokazowych. W zeszłym roku pojawiła się w Irizie R5 na Goodwood Speedweek Superspecial.

Zawsze zamierzałam przejść do samochodu R5, a dzięki azjatyckim powiązaniom z marką Proton w Malezji był to dla mnie idealny wybór. Miałam jeden lub dwa testy w samochodzie, które poszły dobrze i od razu poczułam się jak w domu. W rzeczywistości, w niektórych obszarach, samochód prowadził się znacznie łatwiej niż Peugeot, bardziej kontrolowalnie i reaktywnie.

Sam Proton Iriz może być konstrukcją obcą dla polskich kibiców. Mimo, że rajdówka otrzymała homologację FIA, to oglądamy ją raczej w Azji i Wielkiej Brytanii. Samochód ma pojemność rzędu 1600cc i generuje moc rzędu 350KM. Wyposażony jest także w sekwencyjną, pięciobiegową skrzynię. Rajdówka Tejpar będzie obsługiwana przez Atech Racing.

Chodzi o to, aby nauczyć się obsługi samochodu i dostosować to, czego nauczyłam się w Peugeocie, umieścić to w Irizie i zobaczyć, jak sobie poradzimy. Posiadanie Matta jako pilota z pewnością pomoże, ponieważ jego doświadczenie nie ma sobie równych. Zasadniczo nie szukam wielkich wyników w tym sezonie, po prostu będę cisnąć, jak tylko będę mogła i nauczę się jak najwięcej na przyszłość. Jestem naprawdę podekscytowana, że po tak długim czasie zejścia z fotela kierowcy mogę ruszać w drogę, to będzie ekscytujący sezon.


Źródło informacji

Więcej o ERC na Rallypl przeczytacie tutaj



Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *