F1

Szef Mercedesa uważa, że elektryfikacja i paliwa niskoemisyjne to dobry kierunek dla F1

Szef Mercedesa uważa, że elektryfikacja i paliwa niskoemisyjne to dobry kierunek dla F1

Nie jest tajemnicą, że wielkie koncerny motoryzacyjne inwestują w sporty motorowe również po to, żeby móc czerpać z nich technologie przydatne w samochodach drogowych. Mercedes przyznał, że wierzy iż postępy w zakresie hybrydowych układów napędowych i paliw niskoemisyjnych w Formule 1 przyniosą koncernowi spore korzyści przy produkcji aut drogowych.

Ola Källenius, prezes zarządu grupy Daimler i szef Mercedes-Benz, powiedział, że technologia opracowana przez ich dział badań i rozwoju wysokowydajnych układów napędowych dla programu F1 pomoże także flocie aut drogowych osiągnąć cele określone w porozumieniu paryskim. Jest to pierwsze prawnie wiążące porozumienie w dziedzinie klimatu i jednocześnie plan działania, który ma uchronić świat przed groźbą jego daleko posuniętej zmiany. Jednym z założeń jest ograniczenie globalnego ocieplenia poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Källenius, zanim został „głową” Daimlera, pracował przy projekcie Mercedesa w Formule 1 na samym początku jej przygody z silnikami hybrydowymi. Teraz nie ma wątpliwości, że dzięki technologiom z tego sportu koncern wykonuje krok w kierunku dekarbonizacji. Powiedział również, że konkurencyjne środowisko F1 stanowi idealną inspirację dla ich badań, które mają potem rzeczywiste zastosowania.

Byłem w Formule 1, kiedy tworzyliśmy pierwszy system KERS. Prowadziłem zespół w Brixworth i rozmawialiśmy wtedy z innowacyjnymi firmami zajmującymi się technologiami produkcji akumulatorów. Ten pierwszy hybrydowy system, jego moc w porównaniu z wagą, w porównaniu z tym co mogliśmy zrobić z samochodami drogowymi, to było po prostu niepojęte.

Poddanie tych technologii ostatecznym testom wytrzymałościowym, w tym fantastycznym i ekscytującym spektaklu, który również wywołuje emocje wokół marki, jest naprawdę najlepszym, co możemy zrobić.

Wierzymy, że inwestowanie w elektryfikację może nam pomóc także w przypadku samochodów drogowych. Tak naprawdę liczymy też, że AMG wkrótce wprowadzi całą flotę samochodów inspirowanych Formułą 1. Zaraz po, niemal szalonym pomyśle, Project One, który wprowadzamy na drogi.

Grupa Daimler ogłosiła w 2019 roku swój plan „Ambition 2039”. Jego celem jest stworzenie całkowicie neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla floty pojazdów drogowych. Chcą dokonać tego w ciągu dwóch dekad. Oprócz tego planują przejście z oleju napędowego produkowanego na bazie biogazu na wodór we flotach samochodów ciężarowych i autobusów. Przed rokiem 2020 nastąpi natomiast przejście na rozwiązania wykorzystujące energię elektryczną z akumulatorów.

Koncern zamierza zatem przeprowadzić prawdziwą rewolucję. Polem do tworzenia i testowania wielu nowych technologii, a także źródłem inspiracji ma być Formuła 1. Niedawno ogłosiła ona, że będzie pracować z producentami nad rozwiązaniami syntetycznymi i biopaliwowymi, które umożliwią wstrzymanie „egzekucji” na silnikach spalinowych. Benzyna syntetyczna, wyprodukowana z wodoru powstałego z wody przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł i węgla odzyskanego z powietrza, w przypadku zastosowania w istniejących silnikach spalinowych, może być bowiem neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Badania nad paliwami o niższej emisji dwutlenku węgla lub paliwami syntetycznymi, również odegrają pewną rolę. Ponieważ nawet jeśli już wkrótce będziemy korzystać z energii elektrycznej, to i tak będziemy musieli pracować nad dekarbonizacją setek milionów, kilku miliardów pojazdów, które już będą w użytku.

Formuła 1 może odegrać rolę w eksperymentowaniu z paliwami o niższej zawartości węgla. Z technologicznego punktu widzenia jest to bardzo istotne. To jest nasza przyszłość.

Na samej produkcji aut jednak nie koniec. Już w zeszłym roku fabryczny team Mercedesa w F1 otrzymał trzygwiazdkową akredytację środowiskową od FIA. Teraz planuje pójść o krok dalej i dążyć do neutralności węglowej.

Zamierzamy przekształcić zespół w firmę neutralną pod względem emisji CO2, pracować nad naszą logistyką i robić wszystkie inne rzeczy, których oczekują Państwo od innowacyjnej, przyszłościowej firmy.

Źródło: racefans.net



Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *