F1

Stoffel Vandoorne ustępuje miejsca Lando Norrisowi!

Stoffel Vandoorne odchodzi z McLarena i ustępuje miejsca Lando Norrisowi!

Zespół McLaren ogłosił oficjalnie, że po sezonie 2018 rozstają się ze swoim belgijskim kierowcą. Oznacza to, że w przyszłym roku ekipa z Woking będzie dysponowała kompletnie nowym składem. Partnerem Carlosa Sainza będzie Lando Norris, obecny kierowca F2 i junior McLarena.

Stoffel Vandoorne spędził w Formule 1 dwa lata, debiutując w Grand Prix Bahrajnu 2016, zastępując kontuzjowanego Fernando Alonso i zdobywając punkt w swoim pierwszym starcie. Od sezonu 2017 Belg zastąpił na pełny etat odchodzącego Jensona Buttona. Niestety były mistrz serii GP2 (teraz F2) nie mógł odnaleźć się na tle Fernando Alonso, co szczególnie widać w ostatnich wyścigach.

26-letni Belg przejechał dotychczas 35 wyścigów, a do końca sezonu licznik jego startów dobije do 42. Czy Stoffel znajdzie miejsce w F1? Póki co wydaje się, że jedynym miejscem może być Sauber, ale tutaj wiele zależy od decyzji Ferrari odnośnie Charlesa Leclerca.

Drodzy przyjaciele, opuszczam McLarena z końcem tego sezonu. W ciągu ubiegłych dwóch lat nie osiągnęliśmy sukcesu, na jaki wszyscy liczyliśmy, ale chciałbym podziękować każdemu za szanse, które dali..

Stoffel Vandoorne

18-letni Lando Norris z Wielkiej Brytanii jest testowym i rezerwowym kierowcą McLarena, a także wiceliderem serii F2. Wygrał swój debiut z Pole Position. Kontrakt młodego zawodnika z zespołem został podpisany na wiele lat, a on sam jest członkiem programu młodych kierowców od początku 2017. Od tego czasu pracował w symulatorze i brał udział w testach z McLarenem w Abu Dhabi, Hiszpanii i na Węgrzech. Ostatnio jeździł także w sesjach treningowych w Belgii i na torze Monza.

Zak Brown, CEO zespołu McLaren Racing

Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego składu na przyszły rok. Wierzymy, że Lando jest utalentowany i pełny potencjału. Wiemy już, że jest szybki i błyskawicznie się uczy. Zasłużył na inwestowanie w niego, co robimy sukcesywnie od jakiegoś czasu. Wciąż udowadnia swoją dyspozycję zarówno za kółkiem, jak i w pracy z inżynierami. Lando jest integralną częścią naszego planu odbudowania zespołu i już zdążył zbudować silną relację z ekipą.

Lando Norris

Bycie kierowcą McLarena to spełnienie moich marzeń. Chociaż jestem częścią zespołu już od jakiegoś czasu, to dla mnie wyjątkowa chwila. Chciałbym podziękować całemu zespołowi za tę wspaniałą szansę i wiarę we mnie. Jestem wdzięczny McLarenowi za budowanie mojego doświadczenia w samochodzie Formuły 1. W tym sezonie skupiam się wciąż na mistrzostwach w Formule 2. Moim celem jest wygranie tytułu przed dołączeniem do zespołu, co może być trudne, ale będę się starał o to w pozostałych czterech wyścigach. Będę także pracował z inżynierami McLarena, aby być gotowym do przyszłorocznych startów.

Tagi

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku.

Podobne

Close