AKTUALNOŚCIAKTUALNOŚCI F1F1

Renault – Przewidywania F1 na sezon 2019

Renault – Przewidywania F1 na sezon 2019

Przed Wami kolejna część cyklu przewidywań. Renault nieprzerwanie poprawia się w różnych elementach, ale w ubiegłym roku nie byli w stanie powalczyć o trzecie miejsce w generalce. Czy w 2019 zrobią krok naprzód? Poczynione inwestycje każą nam myśleć, że kierownictwo marki bardzo na to liczy. Zapraszamy do lektury!

Nazwa zespołu: Renault Sport F1 Team

Szef zespołu: Cyril Abiteboul

Silnik: Renault – producent

Model bolidu: R.S. 19

Skład 2018: Nico Hulkenberg, Carlos Sainz

Miejsce w 2018: W ubiegłym roku zespół Renault umocnił się na czwartej pozycji w stawce, pokonując w batalii o miano „best of the rest” Haasa i Racing Point. Carlos Sainz zdobył 53 punkty, co dało mu 10 lokatę. Nico Hulkenberg wygrałby mistrzostwo, gdyby w F1 nie było trzech najlepszych zespołów (tzw. F1.5) zgarniając 69 punktów i plasując się na siódmym miejscu. Francuska ekipa robi stałe postępy od ich powrotu do Królowej sportów motorowych, ale ciągle brakuje kropki nad „i”.

Dużą część sezonu zajmowały Francuzom przepychanki z Red Bull Racing o silniki. Finalnie Honda przejmie rolę dostawcy silników dla austriackiego zespołu. Tym samym kończy się 12-letnia współpraca na linii Renault-Red Bull, która przyniosła 4 tytuły mistrzowskie z rzędu wśród kierowców i konstruktorów. Walka między zespołami toczyła się również na torze, ale Sainz i Hulkenberg bardzo rzadko mieli okazję ścigać się ze ścisłą czołówką. Niemiec wciąż pozostaje bez podium w F1, szlifując tym samym niechlubny rekord w ilości wyścigów bez tego wyróżnienia. Hiszpan raczej nie spełnił oczekiwań, często przegrywając ze swoim zespołowym partnerem.

Skład 2019: Daniel Ricciardo, Nico Hulkenberg

Przewidywanie na 2019: Specyfikacja „c” w swoim silniku, ciągły progres, Daniel Ricciardo na pokładzie. To musi być udany sezon dla Renault. Wkrótce muszą zacząć rywalizować z czołówką, aby ich projekt inwestycyjny w Formule 1 miał sens. Nie da się nie zauważyć filozofii konstrukcji zawieszenia bardzo podobnej do Red Bulla. Przód w bolidzie RS19 jest opuszczony bardzo nisko, a tył jest odrobinę podniesiony. Najprawdopodobniej wprowadzenie takiego rozwiązania zasugerował Daniel Ricciardo. Australijczyk ma być w tym roku najważniejszą postacią zespołu, do którego przeniósł się dość sensacyjnie z Red Bulla. Nico Hulkenberg będzie miał ciężki orzech do zgryzienia, aby dorównać swojemu partnerowi. Dobre wyniki Daniela mogą pogrzebać reputację Nico, więc Niemiec będzie musiał dwoić się i troić.

Renault może mieć nadzieję, że silnik Hondy w bolidach Red Bull Racing nie będzie wystarczająco dobry, a oni sami wskoczą na trzecie miejsce wśród zespołów. Po zimowych testach wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Francuzi nie powinni za to stracić czwartej lokaty w mistrzostwach świata konstruktorów, muszą zmniejszać dystans do trzech ekip przed nimi. Jeżeli Renault nie zakończy w sezonie 2019 żadnego wyścigu na podium – będzie to kompletna porażka. Ogromny budżet, dodatkowo zwiększony przez centralę na nadchodzący rok, musi przynieść postęp. Nie spodziewamy się jednak nagłego wkroczenia Renault między Ferrari i Mercedesa.


Oktawian Sadlak & Michał Kaufmann

Tagi

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku.

Wybrane dla Ciebie

Close
Close