F1

Renault DP World F1 Team – Przewidywania F1 na sezon 2020

Renault DP World F1 Team – Przewidywania F1 na sezon 2020

Nazwa zespołu: Renault DP World F1 Team

Szef zespołu: Cyril Abiteboul

Silnik:Renault E-Tech 20 – producent

Model bolidu: R.S.20

Skład 2019: Daniel Ricciardo, Nico Hülkenberg

Miejsce w 2019: Choć zespół przed sezonem hucznie zapowiadał walkę o wysokie pozycje, to rok 2019 boleśnie to zweryfikował. Do miejsc na podium było daleko, a dużo większe sukcesy odnosiła ich jednostka napędowa w samochodach McLarena, który ostatecznie uplasował się w klasyfikacji generalnej przed Renault. Ich najlepszym rezultatem było czwarte miejsce Ricciardo wywalczone na Monzy. Poza piątym rezultatem Hülkenberga w tej samej Grand Prix, występy francuskiej stajni można uznać za mocno przeciętne.

Nie pomagały także problemy z niezawodnością, która nękała oba bolidy R.S.19 zdecydowanie zbyt często. Jedyną poważną okazję na podium zmarnował w Niemczech Hülkenberg, który wypadł z toru i uderzył w bariery, jadąc wtedy na drugiej pozycji. Im dalej w sezon, tym bardziej wyniki Renault okazywały się marne. Podczas GP Japonii zespół został zdyskwalifikowany za nieregulaminowe pomoce kierowców, a mianowicie balans hamulców zmieniający się bez udziału zawodników. Ekipa i tak miała dużo szczęścia, że skończyło się na zaledwie jednej takiej sytuacji. W tamtym punkcie roku doskonale wiedzieliśmy już, że rzeczywistość nie spotkała się z oczekiwaniami.

Skład 2020: Daniel Ricciardo, Esteban Ocon

Przewidywanie na 2020: Po tak frustrującym sezonie Renault wie, że musi wykonać ogromny krok naprzód. Władze koncernu łakną sukcesów, a jeśli te nie nadejdą w najbliższym czasie, mogą polecieć czyjeś głowy. Pomimo zapewnień o lojalności i tym, jak wielką rolę w budowaniu ekipy odgrywa Hülkenberg, postanowiono zrezygnować z jego usług. Zastąpi go Francuz – Esteban Ocon, który po krótkiej przygodzie z Racing Point musiał zrobić sobie rok przerwy. Nie była to jednak byle jaka przerwa, bowiem spędził ją w symulatorze Mercedesa. Przykład Kvyata pokazał nam, że taka praca w czołowej ekipie może się niezwykle opłacić. Ricciardo, choć zapowiadał długoterminowy związek z Renault, nie jest kierowcą, który pozostanie w stajni, która nie pozwoli mu stawać na podium. To jego ostatni rok umowy, więc jeśli Abiteboul chce go zatrzymać, musi zrobić wszystko, by wypaść lepiej.

Choć wiemy, że nie należy wyciągać zbyt wielu wniosków z przedsezonowych zmagań, to wygląda na to, że sprawa walki o tytuł „Best of the Rest”, nie mówiąc już o podiach, będzie dla Francuzów niezwykle trudna. Środek stawki wydaje się być nadzwyczaj konkurencyjny i pełen niespodzianek. Renault w tym roku przede wszystkim musi zapewnić swoim kierowcom niezawodny bolid, który będzie prawidłowo rozwijany w trakcie kolejnych rund. W innym wypadku będą musieli zmienić swoje najbliższe cele, a sezon 2020 może stać się kolejnym spisanym na straty.


Julia Wieczyńska & Michał Kaufmann

Julia Wieczyńska

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W redakcji od 2019 roku. Formułą 1 zafascynowana od dziecka, ale moja motorsportowa pasja rozszerza się z wiekiem także na inne serie.

Wybrane dla Ciebie