F1

Plotki potwierdzone. Bottas przechodzi do Alfy Romeo!

Plotki potwierdzone. Bottas przechodzi do Alfy Romeo!

Od kilku dni nie milknęły plotki mówiące o tym, że Valtteri Bottas zmieni swojego pracodawcę. Fin miał ustąpić miejsca w Mercedesie juniorowi zespołu – George’owi Russellowi. W poniedziałek doniesienia te zostały potwierdzone. Zespół z Hinwill ogłosił, że odchodzącego po sezonie 2021 Kimiego Raikkonena zastąpi jego rodak.

32-letni kierowca z Nastoli swój debiut w barwach Srebrnych Strzał zaliczył podczas GP Australii 2017. Zastąpił wówczas Nico Rosberga, który dość niespodziewanie ogłosił swój rozbrat z Formułą 1. Do poniedziałku poprzedzającego GP Włoch 2021, Bottas reprezentował Mercedesa w 97 startach, zdobywając 1 224 punkty. Został dziewięciokrotnym zwycięzcą wyścigu, siedemnaście razy startował z pierwszego pola i pięćdziesiąt cztery razy stanął na podium. Warto także wspomnieć o tym, że dwukrotnie został wicemistrzem świata. Nigdy jednak nie był w stanie rzucić rękawicy swojemu koledze z teamu w sposób, w jaki zrobił to Rosberg.

Relacje Bottasa z Mercedesem z czasem stawały się widocznie napięte. Fin został oficjalnie „wingmanem” Lewisa Hamiltona i niejednokrotnie był poświęcany w imię sukcesu Brytyjczyka. Kierowca z Finlandii nigdy nie był zaliczany do wybitnych, jednak można pokusić się o stwierdzenie, że atmosfera w teamie mocno zaburzyła jego pewność siebie, co przełożyło się na wiele kuriozalnych i słabych występów. Nic dziwnego, że w perspektywie utraty zniecierpliwionego Russella, ekipa postanowiła zrezygnować z usług Bottasa.

Patronite

Jego nowym „domem” będzie szwajcarskie Hinwill, gdzie zajmie miejsce odchodzącego Raikkonena. Fin podpisał z Alfą Romeo wieloletnią umowę. Samochód, który otrzyma do dyspozycji, będzie oczywiście o wiele słabszy, ale być może nowe środowisko pozwoli mu na odetchnięcie i skierowanie kariery na nowe tory. Sam kierowca wydaje się zadowolony z nowych wyzwań, które zostaną przed nim postawione. Zapewnia także, że nadal będzie dawał z siebie wszystko w mistrzowskiej walce Mercedesa z Red Bullem.

Valtteri Bottas

Rozpoczynam nowy rozdział w swojej karierze. Jestem podekscytowany dołączeniem do zespołu Alfa Romeo Racing ORLEN na sezon 2022 i kolejne. Alfa Romeo to marka, której nie trzeba przedstawiać, zapisała się na kartach historii Formuły 1, a reprezentowanie jej będzie dla mnie zaszczytem. Potencjał zespołu w Hinwil jest oczywisty i cieszę się z możliwości poprowadzenia go w górę tabeli, zwłaszcza, że nowe przepisy w 2022 roku dają zespołowi szansę na skok w tabeli.

Jestem wdzięczny za zaufanie, jakim obdarzył mnie zespół i nie mogę się doczekać, aby odwdzięczyć się za ich wiarę. Dobrze znam Freda i nie mogę się doczekać, aby poznać resztę zespołu, z którym będę pracował, budując relacje tak silne, jak te, które mam w Mercedesie. Jestem dumny z tego, co udało mi się osiągnąć w Brackley i w pełni skupiam się na dokończeniu tej pracy, gdy będziemy walczyć o kolejne mistrzostwo świata, ale nie mogę się też doczekać nowych wyzwań, które czekają na mnie w przyszłym roku.

Zadowolenie z pozyskania tak cennego kierowcy wyraził szef ekipy Alfa Romeo Racing ORLEN – Fred Vasseur. Podkreślił on, że taka zmiana to dla ekipy dobry krok, a wieloletnia umowa zapewni im stabilność w kluczowym dla Formuły 1 momencie.

Frédéric Vasseur

To czysta przyjemność powitać Valtteriego w naszym zespole. Dzięki niemu sprowadzamy do Hinwill silne ogniwo, które ma na swoim koncie cztery mistrzowskie tytuły w klasyfikacji konstruktorów. Jest kierowcą, który pomoże Alfa Romeo Racing ORLEN zrobić krok naprzód w kierunku czołówki.

Nasze relacje sięgają czasów, kiedy razem pracowaliśmy w udanych kampaniach F3 i GP3, a jego talent i umiejętności są widoczne od zawsze i rosną wraz z upływem czasu. Nie mogę się doczekać, kiedy będzie mógł wykorzystać swoje umiejętności dla dobra zespołu. Wieloletnia umowa, która go do nas sprowadza, daje zarówno Valtteriemu, jak i zespołowi stabilność, której potrzebujemy, aby zbudować nasz projekt w kluczowym momencie dla Formuły 1. Jesteśmy podekscytowani tym, co przyniesie przyszłość.

Nie pozostaje więc nic innego jak życzyć temu duetowi udanej współpracy. Dodanie kolejnego zespołu do walki w środku stawki z pewnością ucieszyłoby kibiców F1.


Oficjalna strona Alfy Romeo

Więcej o Formule 1 na Rallypl

Julia Wieczyńska

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W redakcji od 2019 roku. Formułą 1 zafascynowana od dziecka, ale moja motorsportowa pasja rozszerza się z wiekiem także na inne serie.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
Close