F1GP Portugalii

Pierwszy taki wyścig od 24 lat! – zapowiedź GP Portugalii

Pierwszy taki wyścig od 24 lat! – zapowiedź GP Portugalii

Lewis Hamilton przyjedzie na tor z wygodną 69-punktową przewagą nad kolegą z zespołu Mercedesa Valtterim Bottasem po jego niefortunnym DNF na torze Nurburgring. To oznacza, że walka o mistrzostwo jest już prawie rozstrzygnięta. Lewis mógłby dojeżdżać do końca sezonu na 3 miejscu w każdym wyścigu, a i tak miałby pewny tytuł.

Hamilton ustanowił rekord równy 91. zwycięstw w Niemczech, zrównując się z poprzednim rekordzistą Michaelem Schumacherem. Brytyjczyk będzie miał okazję wyprzedzić Niemca, jeśli uda mu się wyprzedzić wszystkich rywali w niedzielne popołudnie.

Ponieważ ze zmienionego kalendarza 2020 pozostało zaledwie sześć wyścigów, siódme mistrzostwo świata wydają się nieuniknione, ponieważ Bottas i Max Verstappen znajdują się zbyt daleko od lidera.

Patronite

W międzyczasie, gdy wchodzimy do ostatnich sześciu wyścigów weekendowych, Haas przygotowuje się do pożegnania zarówno z Kevinem Magnussenem, jak i Romainem Grosjeanem, ponieważ potwierdzono, że para ma odejść pod koniec sezonu.

Grosjean i Magnussen odchodzą z Haas F1 Team!

Historia Portugalii i F1

Co ciekawe, Portimao nigdy w swojej historii nie gościło wyścigu Formuły 1, jednak w 2009 roku na torze samochody F1 zameldowały się tutaj aby odbyć przedsezonowe testy.

Portimao będzie nowym testem dla zespołów i będzie krokiem w nieznane w większości przypadków, ponieważ kierowcy będą musieli jak najlepiej wykorzystać sesje treningowe, aby zebrać cenne dane i zrozumieć wymagania toru.

Ostatni raz Portugalia była gospodarzem wyścigu, kiedy Estoril zajmował miejsce w kalendarzu sezonu w latach 1984-96, a poprzedni zwycięzcy, w tym Alain Prost i Nigel Mansell, mogą pochwalić się hat-trickiem zwycięstw na torze.

Możliwy deszcz…

Portimao jest przygotowane na suchy i ciepły piątek i sobotę, ale podobnie jak w przypadku kilku poprzednich wyścigów, na niedzielę spodziewany jest deszcz.

GP Portugalii ma gościć maksymalnie 27500 osób dziennie po wprowadzeniu w zeszłym tygodniu ograniczeń rządowych dotyczących COVID-19.

Charakterystyka toru

Tor znajduje się na południu Portugalii i został otwarty w listopadzie 2008 roku. Rozciąga się na ponad 300 hektarach pośród wzgórz otaczających miasto Portimão. Długość 4,692 km, kilka sporych wzniesień i spadków, co czyni go bardzo wymagającym technicznie. Główna prosta ma prawie kilometr długości, następnie kierowca jest zobligowany do przejechania dwóch szybkich zakrętów. Potem pojawia się pierwszy ostry punkt hamowania w zakręcie nr. 3, bardzo powolny nawrót w prawo, gdzie może być podsterowność. Następnie tor wspina się przez szybki, ślepy zakręt w lewo, prowadzący do krótkiej prostej. Za kolejnym nawrotem w lewo następuje najszybszy odcinek. Samochody przyspieszają w zakrętach 6 i 7, zyskując dużą prędkość przed zahamowaniem do prawego zakrętu nr. 8. Po tym następuje kolejny podjazd na 9, szybki lewy, a następnie zjazd w dół do zakrętu nr. 10, najtrudniejszego punktu hamowania na torze . Końcowa część składa się z dwóch długich zakrętów w prawo, pierwsza ma ujemny camber, druga jest raczej wyboista i prowadzi na prostą start-meta.

Kamil Domagalski

Motoryzacja to moja pasja. Głównie Formuła 1, ale rajdy, MotoGP, WRX, WEC i serie towarzyszące F1 nie są mi obce.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
Close