F1

Petrov krytykuje zachowanie Hamiltona na Mugello

Petrov krytykuje zachowanie Hamiltona na Mugello

Lewis Hamilton głośno wyraża swoje poparcie dla ruchu „Black Lives Matter”. To on jest inicjatorem powtarzających się przed wyścigami demonstracji przeciwko rasizmowi. Podczas weekendu na torze Mugello, Brytyjczyk postanowił posunąć się jednak o krok dalej i założył koszulkę z bardzo konkretnym przesłaniem: „Aresztujcie gliniarzy, którzy zabili Brionnę Talyor”.

Choć Formuła przywykła już do tego, że kierowcy ustawiają się przed wyścigiem nosząc koszulki z napisem „End Racism”, a część z nich, idąc w ślady Hamiltona, klęczy, to jego niedzielny gest wywołał mieszane uczucia. Część z ludzi należących w jakiś sposób do środowiska F1 uważa, że zawodnik Mercedesa przekroczył granicę, która powinna zostać wyznaczona pomiędzy sportem, a działaniami w pewnym sensie już politycznymi. Takiego zdania jest między innymi Vitaly Petrov, który ma za sobą przygodę w cyrku F1.

Embed from Getty Images

Rozmawiając z jednym z rosyjskich portali internetowych, Petrov stwierdził, że koszulka założona przez Hamiltona była całkowicie zbędna. Podobnie odniósł się do klękania przed każdym z wyścigów. Jakiś czas temu Hamilton „zaatakował” Charles’a Leclerka, kiedy ten odmówił klękania. Rosjanin podobnie jak Monakijczyk uważa, że wyrażanie swojego poparcia dla zakończenia dyskryminacji jest sprawą indywidualną każdego człowieka. W związku z tym, nie należy przymuszać wszystkich do tego typu zachowań.

Dla mnie ta koszulka była zbędna, podobnie jak wzywanie wszystkich do klęczenia. Owszem, każdy ma prawo wypowiadać się w mediach społecznościowych i tworzyć tam ruchy, tak samo jak udzielać wywiadów, zwracać się do rządów i robić wiele innych rzeczy. Sądzę też, że amerykański rząd jest już świadomy powagi problemu, z którym się mierzy. Jeśli zaś chodzi o Formułę 1… Myślę, że połowa widzów nie wiedziała nawet z czym jest ona [koszulka] powiązana.

Rosjanin przyznaje jednak, że być może nie rozumie sposobu, w jaki Hamilton wykorzystuje swoją pozycję żeby mówić o problemach z rasizmem, ponieważ dzieli ich spora kulturowa przepaść.

Embed from Getty Images

 

W Rosji mamy inną mentalność. Nie mamy pojęcia o problemach, z którymi mierzy się Lewis. Trzeba szanować każdą istotę ludzką.

Źródło: gpblog.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *