F1

Nico Rosberg: „Nie miałem planu co ze sobą zrobić po odejściu z F1”

Nico Rosberg: „Nie miałem planu co ze sobą zrobić po odejściu z F1”

Nico Rosberg, mistrz świata kierowców z 2016 roku, niespodziewanie zakończył karierę po zdobyciu tytułu. Było to spowodowane w głównej mierze tym, ile pracy musiał włożyć w pokonanie Hamiltona (regulowanie snu, bardzo restrykcyjna dieta, ciągłe treningi etc.) Teraz dowiadujemy się, że Niemiec nie miał większych planów na siebie przy podejmowaniu tak ważnej w jego życiu decyzji.

Oto, co Rosberg opowiedział w wywiadzie dla Augsburger Allgemeine o swojej decyzji i klasie Lewisa Hamiltona:

Nico Rosberg

„Po Formule 1 nie wiedziałem nawet, co zrobię ze sobą na początku. Nie miałem planu. To była dla mnie wielka podróż odkrywcza. Wymieniłem się pomysłami z wieloma osobami z różnych dziedzin. Znalazłem tam wiele inspiracji. Tytuł Formuły 1 jest bardzo ważny, używam go tak często, jak to tylko możliwe. Ale czasami może to być również przeszkoda. Niektórzy postrzegają mnie jako starą dmuchawę spalin. Mogę temu przeciwdziałać tylko treścią, aby ludzie mogli zobaczyć, że pracuję dogłębnie.

Wiem, że dla moich fanów moje odejście to wstyd. Nie mogłem jednak tego przedłużać kolejnych kilka lat. To był dla mnie odpowiedni moment. Spełniłem swoje marzenie i czułem, że zmiana jest dobra i potrzebna. Co do Lewisa wiedziałem, jaki był dobry. Dla świata zewnętrznego jest to teraz potwierdzenie (7 tytułów mistrza świata F1 – przyp. red.), że jest najlepszy w historii, nawet jeśli chodzi o tytuły. To, że pokonałem go w tym samym samochodzie, jest dodatkowym potwierdzeniem mojego sukcesu. Jedynym, który może podejść trochę bliżej do Lewisa, jest Max Verstappen. Może też jego nowy kolega z zespołu, Sergio Perez, jeśli bolid Red Bulla będzie miał się dobrze. W przeciwnym razie jego kolega z Mercedesa Valtteri Bottas. Ale z nim szanse maleją z każdym rokiem, w którym mu się nie udaje pokonać wielkiego mistrza.”

Nico został też zapytany o swojego rodaka, czterokrotnego mistrza świata. Tematem tego pytania była tułaczka Sebastiana Vettela w Ferrari oraz decyzja o przejściu do Aston Martina:

Nico Rosberg

„Sebastian potrzebował zmiany. Był w negatywnej spirali w Ferrari , co ostatecznie nie było dla niego już miłym doświadczeniem. Bardzo się cieszę, że znalazł teraz nową okazję w bardzo konkurencyjnym zespole. W Aston Martin znów będzie bohaterem i będzie obchodzony. Z sukcesem może znowu być taki sam. Nadal jest jednym z najlepszych wszechczasów.”

Elektryka jako przyszłość motorsportu?

Były mistrz świata z Mercedesa bardzo zaangażował się w projekt pt. Formuła E oraz generalnie motoryzacją elektryczną. Stał się główną twarzą wielu inicjatyw prośrodowiskowych w świecie motorsportu. Przez dziennikadza Augsburger Allemeine zapytany o samochody elektryczne i jego opinię na temat kształtowania się motorsportu w takiej odmianie:

Nico Rosberg

„Co do samochodów elektrycznych, to ostatnio były dobre wyniki sprzedaży, które stale rosną. To dobra wiadomość, chociaż jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Konsumenci jednak powoli coraz częściej dostrzegają zalety elektromobilności: czystość, bezgłośność, łatwe ładowanie, przynajmniej w mieście. Cena również się zbliżyła.

Formuła E, w którą zainwestowałem na początku, jest platformą, która jest bardzo pomocna. Pokazuje nam, jak dobra może być elektromobilność i jakie ma zalety. Wyścigi odbywają się w mieście, są ciche, więc można odpocząć i obejrzeć wyścigi nawet z małymi dziećmi.”

Druga część wywiadu z Nico Rosbergiem zostanie opublikowana wkrótce. W niej znajdzie się więcej treści o jego życiu poza F1. Czym się teraz zajmuje i dlaczego oraz poruszony też zostanie temat koronawirusa.


źródło cytatów: www.augsburger-allgemeine.de

Kamil Domagalski

Motoryzacja to moja pasja. Głównie Formuła 1, ale rajdy, MotoGP, WRX, WEC i serie towarzyszące F1 nie są mi obce.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *