F1GP Wielkiej BrytaniiGP Wielkiej Brytanii 2018

Williams z alei serwisowej – Newsy GP Wielkiej Brytanii 2018

Williams z alei serwisowej – Newsy GP Wielkiej Brytanii 2018

Już o 15:10 rozpocznie się wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze Silverstone. Zapowiedź weekendu możecie przeczytać tutaj – KLIK! Sobotnie kwalifikacje w fenomenalnym stylu wygrał Lewis Hamilton, ale kierowcy Ferrari za jego plecami stracili mniej niż 0,1 sekundy. Nasz wpis na temat sesji kwalifikacyjnej przeczytacie tutaj – KLIK! Tymczasem zapraszamy do małego przeglądu wiadomości ze świata Formuły 1. Oto Newsy GP Wielkiej Brytanii 2018!

Zaczynamy od zespołu Williams Martini Racing. Wczoraj obaj kierowcy brytyjskiej ekipy kiepsko „wypadli” w kwalifikacjach, lądując w żwirze. Sirotkin zdołał się z niego wygrzebać, ale i tak nie uzyskał czasu, który mógłby powalić na kolana. Sytuacja Williamsa wygląda bardzo kiepsko i bolid wciąż jest niesamowicie niestabilny. Dołóżmy do tego wyboistą nawierzchnię toru. Jak wiemy, obaj kierowcy mieli też problem z systemem DRS. Zamykanie skrzydła powodowało u nich efekt przeciągnięcia aerodynamicznego, który to poskutkował wypadnięciem z toru zarówno Strolla, jak i Sirotkina. Zespół uznał, że za taki stan rzeczy odpowiada kłopot w interakcji nowego tylnego skrzydła z podłogą. Postanowiono powrócić do starej specyfikacji, co złamało reguły parku zamkniętego. W związku z tym obaj kierowcy Williamsa wystartują do wyścigu z pit lane.

Zmowa producentów silników przeciwko zmianom? – Newsy GP Wielkiej Brytanii 2018

Kilka miesięcy temu głośno zrobiło się o zmianach przepisów dotyczących silników, które miałyby obowiązywać od 2021 roku. Proponowane rozwiązania spotkały się ze sporym oporem aktualnych producentów, a Ferrari zagroziło nawet odejściem ze sportu. Emocje na jakiś czas opadły, a negocjacje w tej sprawie miały trwać bez udziału mediów. W zeszłą środę odbyło się spotkanie Grupy Strategicznej i wygląda na to, że ponownie nic nie udało się ustalić. Szwajcarskie i niemieckie media donoszą jednak, że Ferrari, Mercedes i Renault stanowczo sprzeciwiają się usunięciu systemu MGU-H, co miało być jedną z ważniejszych zmian. Producenci twierdzą, że taka zmiana oznaczałaby konieczność przeprojektowania ich jednostek napędowych. W praktyce możemy się domyślać, że taki opór może mieć na celu utrzymanie obecnej sytuacji w F1. Porsche i Aston Martin wyrażały chęć wejścia do Formuły 1 przy zmianie przepisów. Należy chyba zakładać, że aktualnie działającym producentom nie jest to na rękę, a do tego wpompowali ogromne ilości pieniędzy w swoje projekty i nie będą chcieli się tak łatwo zgodzić na rewolucję.

Newsy GP Wielkiej Brytanii 2018
This Is F1

Zmiana systemu punktowego w F1? – Newsy GP Wielkiej Brytanii 2018

W historii mieliśmy już kilka systemów punktowych w Formule 1. Aktualnie obowiązuje punktacja 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1. Wcześniej premiowane było 8 miejsc, jeszcze wcześniej 6, a także 5. Kiedyś punkt otrzymywało się również za najszybsze okrążenie w wyścigu. Liberty Media rozważa zmianę aktualnego systemu na taki, który miałby punktować więcej kierowców. Początkowo mówiło się aż o 20, ale później uznano, że 15 to odpowiednia liczba. To wywołało oczywiście pewne kontrowersje. Z jednej strony mówi się, że to zabije nieco poczucie sukcesu, kiedy zdobywa się punkty za finisz w TOP10. Z drugiej, kierowcy z poza czołowej dziesiątki mogliby walczyć do samego końca wyścigu o drobne punkty. To mogłoby wyeliminować nudne końcówki wyścigów dla zawodników na dalszych miejscach. Myśli się również nad punktami za Pole Position i najszybsze kółko w wyścigu.

Hartley chwali poziom bezpieczeństwa – Newsy GP Wielkiej Brytanii 2018

Brendon Hartley uległ we wczorajszym treningu dziwnie wyglądającemu wypadkowi. Na dohamowaniu do jednego z zakrętów, przednie zawieszenie w jego Toro Rosso po prostu się złamało. Video z tego wydarzenia możecie zobaczyć chociażby na oficjalnym kanale YouTube Formuły 1. Nowozelandczyk wyszedł z niego bez szwanku, ale jego bolidu niestety nie udało się odbudować.

Dzisiejszy wypadek to kolejne potwierdzenie tego jak bezpieczne są dzisiejsze bolidy Formuły 1. Fakt, że byłem w stanie wyjść z niego o własnych siłach pokazuje tylko jak bardzo poprawiło się bezpieczeństwo w tym sporcie. Jestem cały, ale bolid z pewnością taki nie był! Jestem rozczarowany, że ominęły mnie kwalifikacje, gdyż wczoraj gromadziliśmy sporo danych szykując się na dzisiaj… (tłumaczenie: f1.dziel-pasje.pl)

Brendon Hartley – sobotnia wypowiedź

Tagi

Oktawian Sadlak

Jestem redaktorem serwisu od sierpnia 2017 roku. Motorsportem interesuję się odkąd pamiętam. Mój konik to Formuła 1 oraz karting. | Kontakt: oktawian@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Zobacz także

Close
Close
Close