F1GP RosjiGP Rosji 2021

Młode pokolenie nie daje szans liderom! Norris sensacyjnym triumfatorem deszczowej ruletki w Soczi! – podsumowanie kwalifikacji do GP Rosji 2021

Młode pokolenie nie daje szans liderom! Norris sensacyjnym triumfatorem deszczowej ruletki w Soczi! – podsumowanie kwalifikacji do GP Rosji 2021

Sobota od początku była problemowa dla Formuły 1 i jej serii towarzyszących. Deszcz po raz kolejny zaczął krzyżować jej szyki. Z uwagi na zbyt silne opady odwołano trzeci z treningów. Kwalifikacje także stały pod znakiem zapytania, jednak ostatecznie nad torem zaczęło się przejaśniać i kierowcy stanęli do walki o pierwsze pole startowe do GP Rosji. I jakaż to była walka!Ci, którzy najszybciej podjęli ryzyko okazali się triumfatorami, zaś zwlekający pozostali w tyle. W Soczi królowało dziś młode pokolenie.

Q1

Choć tor pozostawał nadal wilgotny, większość zawodników postawiła na opony przejściowe. Wyjątkiem był Fernando Alonso, który na swój pierwszy przejazd wybrał pełne deszczówki. Chcąc wykonać okrążenie pomiarowe trzeba było zostawić sobie sporo miejsca z przodu, by wzbijana przez poprzedzające auto kurtyna deszczu nie ograniczała widoczności.

Patronite

Jako pierwszy czas wykręcił Pierre Gasly (1:51:519s), choć już chwilę później na czele zmienił go Charles Leclerc. Warunki były naprawdę zdradliwe, a na torze utrzymywało się cienkie lustro wody. Przekonał się o tym Antonio Giovinazzi, który obrócił się na prostej i stanął w poprzek linii jazdy. Dalej sytuacja wyglądała już spokojniej, chociaż nie brakowało mniejszych i większych wyjazdów poza tor.

Na trzy minuty przed końcem sesji i ostatnimi kluczowymi przejazdami w strefie zagrożenia znajdowali się Raikkonen, Schumacher, Ocon, Mazepin i Verstappen, który z powodu nałożonych kar i tak miał startować z końca stawki. Red Bull postanowił więc w ogóle nie wypuszczać Holendra z garażu.

Na torze pojawiła się na chwilę żółta flaga, kiedy Sergio Perez obrócił swoje auto. Nie było to jednak nic poważnego i po chwili wszyscy mogli kontynuować walkę o Q2. Zaskoczeniem było na pewno słabe okrążenie Gerorge’a Russella, które pozwoliło mu zdobyć dopiero 15 miejsce. Jego partner z zespołu w tym samym czasie był na bezpiecznej, ósmej pozycji. Kierowca musiał więc wycisnąć wszystko ze swojego bolidu i opon na kolejnym okrążeniu. Brytyjczykowi ta sztuka się udała i zapewnił sobie tym samym 11 pozycję.

Odpadli: Raikkonen, Schumacher, Giovinazzi, Mazepin, Verstappen

GP Rosji
Official Twitter @ScuderiFerrari

Q2

Na drugą część czasówki, podobnie jak w przypadku pierwszej, kierowcy wybrali opony z zielonym paseczkiem. Na torze pojawili się wszyscy z wyjątkiem Latifigo i Leclerca, a więc dwójki, która tak jak Verstappen, będzie startować z ostatnich pól.

Kierowcy narzekali na całkowity brak przyczepności i oprócz walki o najlepszy czas, prowadzili także bitwę o to, by nie uszkodzić swoich bolidów.

Osamotniony w kwalifikacjach Perez miał szansę pokazać, że podpisanie z nim kontraktu na kolejny rok było dobrym wyborem. Meksykanin radził sobie do tej pory w Soczi całkiem nieźle, a utrzymanie się blisko Mercedesów zdecydowanie pomogłoby zarówno jego partnerowi, jak i zespołowi w mistrzowskich walkach.  Do poziomu Q2 jego czasy jednak nie zachwycały.

Zupełnie co innego działo się natomiast w bolidzie z numerem 77, który jak zwykle w Rosji płynął po najszybsze czasy. Fin od momentu ogłoszenia rozbratu z Mercedesem „złapał drugi oddech” i zaczął jeździć na miarę mistrzowskiego auta. Bez większego wysiłku Bottas wskoczył na pierwsze miejsce w tabeli, zostawiając za sobą Hamiltona o ponad pół sekundy!

Warunki uległy poprawie, toteż końcówka Q2 pozwalała na uzyskanie lepszych rezultatów. Swój czas poprawił Hamilton, tym samym zostając najszybszym kierowcą tej części kwalifikacji. Ze strefy zagrożenia uciekł Sainz i Russell. Ta sztuka nie udała się natomiast Gasly’emu. Sebastian Vettel, który przejechał swoje okrążenie dość wcześnie, musiał pogodzić się z 11 pozycją.

Odpadli: Vettel, Gasly, Tsunoda, Latifi, Leclerc

GP Rosji
Official Twitter @WilliamsRacing

Q3

Zielone światła rozpoczęły Q3 i walkę o pole position na torze w Rosji. Jako pierwszy linię mety przekroczył Bottas, jednak tym razem musiał ustąpić Hamiltonowi. Perez wykręcił dopiero piąty czas. Pomiędzy kierowców Mercedesa wkradł się natomiast Norris.

Zaskakującą decyzję podjęto w Williamsie. Russell zażyczył sobie bowiem opon na suchą nawierzchnię. Brytyjczyk otrzymał miękki komplet i wyjechał na tor licząc na dobre okrążenie. Choć jego bolid nie wyglądał na najbardziej stabilny, to jego dobre tempo zachęciło inne zespoły do podobnego ryzyka.

Również Mercedes był gotowy na przyjęcie swoich kierowców. Sytuacja skomplikowała się dla nich jednak jeszcze przed wymianą opon, bowiem przy wjeździe do alei Hamilton uderzył w murek i uszkodził przód swojego samochodu. Znajdujący się za nim Bottas musiał czekać na swoją kolej, a czas uciekał. Kiedy jednak okazało się, że może zrobić się zbyt „ciasno”, przepchnięto bolid Brytyjczyka, by móc zmienić opony Bottasowi i wypuścić go na tor.

Na torze zrobiło się nerwowo, bowiem bolidy „tańczyły” w zakrętach, a nie wszyscy byli w stanie poprawić swoje rezultaty w znaczący sposób. Nad głowami wszystkich zawisło zatem kluczowe pytanie – czyżby zespoły jednak się przeliczyły?

Ostatecznie okazało się jednak, że wyjazdy na slickach były prawdziwą ruletką. Kierowcy którzy zjechali po nie jako pierwsi radzili sobie świetnie, natomiast Mercedesy, które zmieniały jako ostatnie, kompletnie nie mogły sobie poradzić z warunkami. Rozwścieczony sytuacją Hamilton po raz kolejny nie zapanował nad autem, obrócił się i uderzył delikatnie w jedną z band okalających tor.

Ten niesamowity obrót sytuacji sprawił, że Rosja dostarczyła nam kolejnego sensacyjnego zdobywcę pole position w sezonie 2021! Lando Norris okazał się nie do pokonania tego dnia, wyprzedzając swojego byłego partnera zespołowego – Carlosa Sainza, który przez kilkanaście sekund wydawał się murowanym kandydatem do PP. Dla młodego Brytyjczyka jest to pierwsze pole position w karierze i trzeba przyznać, że wywalczył je w pięknym stylu. Na trzecim polu ustawi się jutro ten, który zainicjował całą tę loterię, czyli George Russell. Cała trójka po raz kolejny potwierdziła, że w deszczowych warunkach radzi sobie świetnie i potrafi zaskoczyć nawet mistrzów świata.

Wyniki


Oficjalna strona Formuły 1

Więcej o GP Rosji na Rallypl.com

Julia Wieczyńska

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W redakcji od 2019 roku. Formułą 1 zafascynowana od dziecka, ale moja motorsportowa pasja rozszerza się z wiekiem także na inne serie.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *