F1

McLaren może opuścić F1!

Zak Brown, szef ekipy McLaren, twierdzi, że jeżeli do roku 2021 Formuła 1 nie zmieni się pod kątem sportowym, jego zespół może zrezygnować z udziału w startach. Rok temu właściciele Formuły 1, spółka Liberty Media ogłosili plany wprowadzenia dużych zmian na sezon 2021, a we wtorek spotkają się z FIA i wszystkimi dziesięcioma drużynami w Londynie, aby rozpocząć wdrażanie tego planu. Plany obejmują zmiany w dystrybucji dochodów, ewentualny limit budżetowy oraz nowe regulacje techniczne.

McLaren

W związku z tym, McLaren, który jest drugim najdłużej startującym zespołem w stawce, obok Ferrari, ogłosił, że jeżeli nowa wizja Formuły 1 nie będzie odpowiadać ich pomysłom, zespół wycofa się z rywalizacji:

„McLaren musi być zespołem opłacalnym finansowo i być w stanie walczyć sprawiedliwie i konkurencyjnie. Gdyby tak nie było, będziemy musieli poważnie rozważyć naszą obecność w F1. To nie jest pozycja, w której chcemy być.” – powiedział Brown dla Guardiana.

 

„Ludzie biorą to za taktykę negocjacyjną, ale musi to być dochodowy i konkurencyjny zespół wyścigowy, a jeśli poczujemy, że nowe zasady nie stawiają nas w takiej sytuacji, będziemy musieli przemyśleć nasz udział w F1”.

Zak Brown był zdecydowanym zwolennikiem zmian w dystrybucji dochodów w Formule 1. Obecna umowa z ekipami ma wygasnąć w 2020 r. Zgodnie z nią, Ferrari otrzymało około 68 mln USD premii za udział, a jak podaje The Guardian, RedBull i Mercedes otrzymały dodatkowe finansowanie w wysokości 35 mln USD. Wszystkie trzy zespoły i McLaren otrzymali również premię w wysokości 30 mln USD. Jednak Zak Brown uważa, że ​​obecny system jest wysoce niesprawiedliwy:

„Dystrybucja przychodów powinna być bardziej zrównoważona, zorientowana na wyniki, a w mniejszym stopniu niż dzisiaj powinno być uznanie dla twojej historii.”

 

„Wszyscy zgadzamy się, że Ferrari jest największą marką w F1 i powinno być wynagradzane jako takie, ale nie na takim poziomie, na jakim jest obecnie. Zrównoważenie finansowania, pozwoli na wyrównanie osiągów wszystkich ekip”

Brown pozostaje przekonany, że Liberty może znaleźć system finansowania, który będzie odpowiadać wszystkim ekipom:

„To negocjacje, ale jestem optymistą, że F1 postąpi właściwie i zarejestruje wszystkie 10 drużyn, a od 2021 r. Będziemy mieli znacznie lepszą, bardziej konkurencyjną F1. ”

Tagi

Podobne

Close