F1

Kyalami z wyścigiem Formuły 1 już w 2023 roku?!

Kyalami z wyścigiem Formuły 1 już w 2023 roku?!

Sporo w ostatnich tygodniach mówiło się o możliwym powrocie Królowej Sportów Motorowych do Afryki. Z wypowiedzi m.in. Stefano Domenicaliego można było wywnioskować, że głównym kandydatem do zorganizowania wyścigu na Czarnym Kontynencie jest RPA z torem Kyalami. Aktualnie coraz więcej wskazuje na to, że to właśnie ten tor będzie gościł kierowców F1. Mówi się także o wstępnej dacie powrotu RPA do kalendarza F1 – sezon 2023.

W sprawie wypowiedział się także Warren Scheckter – CEO organizacji mającej przywrócić wyścigi F1 w Afryce (SAGP). Scheckter przyznał, że zorganizowanie wyścigu na Kyalami teoretycznie mogłoby być możliwe już w przyszłym roku, lecz bardziej realną datą jest sezon 2023. Sam tor w 2015 roku przeszedł renowację i potrzebuje jedynie paru małych poprawek aby móc przyjąć zespoły Formuły 1.

Warren przyznał także, że tor w RPA jest najbardziej logicznym miejscem na tym kontynencie jeśli chodzi o zorganizowanie wyścigu F1. Władze Formuły 1 również zdają się podzielać to zdanie. Widać to m.in. w wypowiedziach Stefano Domenicaliego oraz planach zorganizowania imprezy „Fan Festival” w Johannesburgu (nie doszła do skutku z powodu pandemii koronawirusa). Na koniec mamy również samych kierowców, na których czele stoi Lewis Hamilton, który w poprzednim roku otwarcie przyznał, że „jest to bardzo ważne miejsce, w które Formuła 1 powinna powrócić”.

Warren Scheckter

„Docelową datą [zorganizowania wyścigu] nadal jest rok 2022. Wszystko jednak może się zmienić ze względu na pandemię, więc sezon 2023 jest bardziej prawdopodobny.

Świetne jest to, że Lewis – osoba z wielkimi wpływami, wyraził swoje wsparcie dla zorganizowania Afrykańskiego Grand Prix. Runda F1 w Afryce mogłaby również promować wprowadzanie różnorodności w sporcie na każdym poziomie.

Oczywistym jest to, że RPA ma na to największe szanse, ponieważ ten kraj ma ogromną historię w Formule 1. W latach siedemdziesiątych mieli swoją własną serię wyścigów Formuły 1, mieli także swojego Mistrza Świata (Jody Scheckter – sezon 1979). Co najważniejsze wciąż jest tam wielu zwolenników organizacji wyścigu F1.

Najważniejsze jest to, że sam tor jest praktycznie gotowy do jazdy, jest bardzo blisko standardów F1. Jeśli Afryka miałaby zorganizować swoje Grand Prix, to Kyalami jest najbardziej logicznym miejscem, na którym mogłoby to się odbyć.”


Źródło informacji: http://racefans.net

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w RallyPL. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu RallyPL. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *