AKTUALNOŚCI F1F1

Kto jest najlepszym kierowcą w historii F1? Anglicy stworzyli nowy ranking!

Kto jest najlepszym kierowcą w historii F1? Anglicy stworzyli nowy ranking!

We wcześniejszej fazie 2020 roku zostaliśmy zaskoczeni rankingami, które wyliczyło AWS na potrzeby F1. Wtedy ranking dotyczył najlepszych 50 kierowców królowej motorsportu w latach 1983-2020. Wśród najlepszej dziesiątki znalazło się kilka bardzo ciekawych nazwisk, takich jak Kovalainen czy Trulli. Te rankingi rozpoczęły falę hejtu na AWS i F1 za zrobienie takiego rankingu tym bardziej, że ciężko porównywać kierowców z różnych er a algorytmy nie były zbyt szczęśliwe.

Kryteria oceny

Za ciosem poszedł tym razem angielski portal money.co.uk, który postanowił wyłonić najlepszego kierowcę F1 od początku istnienia. W skład algorytmu wyliczającego performance danego zawodnika zalicza się:

  1. Procent zwycięstw
  2. Procent podium
  3. Procent Pole Positions
  4. Punkty na wyścig (zgodnie z obecnym systemem punktowania)
  5. Najszybsze okrążenia
  6. Nieukończone wyścigi ze względu na awarie techniczne
  7. Średnia punktów w porównaniu z partnerem zespołowym

Ranking TOP 30 kierowców F1

Z tych statystyk wynikło, że najlepszym kierowcą w historii F1 jest Lewis Hamilton, który dopiero co zdobył swój 7 tytuł mistrzowski i zrównał się dzięki temu z Michaelem Schumacherem, a pełne zestawienie kierowców znajduje się poniżej:

money.co.uk

Ocenę, czy ten ranking jest wartościowy pozostawiam wam. Ja traktuje to bardziej jako ciekawostkę statystyczną, chociaż ten ranking wygląda dużo lepiej niż ten stworzony przez AWS tym bardziej, że zawiera on całą historię F1 a nie tylko wybrane lata. Tak jak wcześniej wspominałem, ciężko porównać różne ery kierowców w królowej motorsportu i nie da się jednoznacznie powiedzieć który był najlepszym w historii. Gdyby wsadzić Hamiltona do samochodu Fangio to wygrałby Argentyńczyk, natomiast w odwrotnej sytuacji to Anglik byłby szybszy, dlatego takie rankingi trzeba brać z przymrużeniem oka.

Kamil Domagalski

Motoryzacja to moja pasja. Głównie Formuła 1, ale rajdy, MotoGP, WRX, WEC i serie towarzyszące F1 nie są mi obce.

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także
Close