F1

Formuła 1 zrezygnuje z transportu zaplecza?

 

Formuła 1 może w przyszłości zrezygnować z zaplecza, które jest wykorzystywane przez zespoły podczas europejskich wyścigów.

Wszystko za sprawą tego, że poza zmniejszeniem do minimum emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, władze Formuły 1 zwróciły uwagę na to, w jaki sposób dokonywane są transporty wyposażenia zespołów. W efekcie czego chcą postawić na bardziej efektywną logistykę w tej kwestii podczas cyklu Grand Prix.

Dyrektor ds. sportu motorowego, Ross Brawn potwierdził, że jednym z kilku czynników branych pod uwagę jest zwiększenie liczby pociągów lub wykorzystanie frachtu morskiego.

„Omawiamy temat transportu oraz całego wyposażenia, którego używamy. Chłopaki przyglądają się wszystkim alternatywnym formom transportu, jednak pociągi wydają się najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Fracht morski jest również bardzo dobrym sposobem przewożenia ze względu na wpływ, jaki wywiera na środowisko. Kolejną sprawą są motorhome’y. Przez dziewięć wyścigów w roku przewozimy je ciężarówkami, co daje zespołom potrzebną im przestrzeń i wyposażenie. Przez pozostałe piętnaście, używają tego, co jest przygotowane na miejscu, tak jak w Baku. Nikt na to nie narzeka. Potem przenosimy się do Monzy i wystawiamy nasze motorhome, które ponownie transportowane są ciężarówkami. W przyszłości chcemy korzystać z rozwiązań, które mogłyby mieć znacznie mniejszy wpływ na logistykę i transport, niż obecnie”.

Według danych motorsport.com w ubiegłym sezonie podczas wyścigów europejskich wykorzystano łącznie 315 ciężarówek. Kolejną kwestią, która wymaga poprawy jest to, że obecny kalendarz nie jest skonstruowany w sposób, który minimalizuje transport ciężarówek. Przykładem tego są wyścigi w Spielbergu i Budapeszcie, które dzieli dystans 400 kilometrów. Jednak zanim kierowcy będą mogli się ścigać na Węgrzech, Formuła 1 rozgrywa wyścig w Wielkiej Brytanii, co powoduje dodatkowe koszty transportu, a także zbędną emisję dwutlenku węgla.

Źródło: Motorsport.com

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close