F1

Czy zespoły dojdą do porozumienia?

Czy zespoły dojdą do porozumienia?

Wokół tematu zmian planowanych na sezon 2021 robi się coraz bardziej gorąco. W ostatnim czasie krytyce poddany został pomysł przedłużenia parku zamkniętego, który miałby trwać już od piątkowego poranka. Szef Mercedesa Toto Wolff otwarcie wyraził swoje obawy dotyczące takiego rozwiązania. Poparł go także Franz Tost, sugerując jednocześnie, że w świecie F1 jest do omówienia wiele ważniejszych spraw.

Jedną z nich jest oczywiście limit budżetowy. Ferrari i Mercedes zgodnie twierdzą, że regulamin wymaga dopracowania i chcą odroczenia jego finalizacji aż do października. Jak donosi Andrew Benson z BBC, takiemu rozwiązaniu sprzeciwiła się aż połowa stawki. Williams, Renault, Alfa Romeo, Racing Point i McLaren, choć zgadzają się z tym, że całość regulaminu wymaga poprawek, uważają, że może być to jedynie wymówka, której duże teamy używają, by nadchodzące ograniczenia kosztów im nie zaszkodziły.

W tym momencie budżet największych zespołów, czyli Ferrari, Mercedesa i Red Bulla wynosi mniej więcej 400-300 milionów euro. Mniejsze ekipy utrzymują swoje wydatki na poziomie 210-120 milionów, co znacznie utrudnia im konkurowanie z najlepszymi. Początkowo proponowany na 2021 sezon limit wynosił 150 mln, ale na drodze negocjacji został on zwiększony do 175 mln. Z kwoty tej wyłączone mają być wydatki na silniki, pensje kierowców, najważniejszych dyrektorów, koszty marketingu, pomieszczeń gościnnych na torach oraz koszty podróży i zakwaterowania podczas wyścigów.

Wymieniona piątka uważa, że proponowane kwoty są akceptowalne i obawia się, że dalsze rozmowy doprowadzą do kolejnych zmian na korzyść dużych teamów. Dlatego grozi, że nie poprze opóźnienia w publikacji regulaminu bez zapewnienia, że ta konkretna kwestia została już zamknięta.

Przepisy mówią, że regulamin powinien przybrać ostateczny kształt przed końcem tego miesiąca. Jedynie w przypadku zgody wszystkich ekip termin ten może ulec zmianie. W czwartek ma odbyć się spotkanie, na którym zapadnie decyzja co zrobić z zaistniałą sytuacją.

Tagi

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close