F1GP BrazyliiGP Brazylii 2019

Brazylijskie święto w końcówce sezonu – Zapowiedź GP Brazylii 2019

Brazylijskie święto w końcówce sezonu – Zapowiedź GP Brazylii 2019

Interlagos (z portugalskiego: „położony pomiędzy jeziorami”), czyli tak naprawdę Autódromo José Carlos Pace, to przedostatnia pozycja w kalendarzu Mistrzostw Świata Formuły 1 2019. Brazylijski tor położony w São Paulo został wybudowany w 1938 roku, a swoje pierwsze Grand Prix F1 gościł w roku 1973, kiedy to tamtejsi kibice zostali uraczeni zwycięstwem Emersona Fittipaldiego. Jeśli kilka tygodni temu mieliśmy fiestę w Meksyku, to teraz czeka nas prawdziwe brazylijskie święto! Lokalni kibice są jedyni w swoim rodzaju, a atmosfery zabawy nie zepsuje nawet to, że po raz kolejny nie wystąpi przed nimi ich reprezentant.

Alfa Romeo

Jakie jest Interlagos?

Jego architekci inspirowali się aż trzema innymi obiektami: Brooklands w Wielkiej Brytanii, Roosevelt Raceway w USA oraz Montlhery we Francji. Jak wiele torów zbudowanych przed II wojną światową na Interlagos znajdziemy wiele zakrętów pod najróżniejszymi kątami, a prosta na której kierowcy rozpoczynają wyścig jest wręcz pewnego rodzaju półowalem. Mówiąc o tym obiekcie, nie możemy także pominąć słynnej partii zakrętów „Senna-S”. Charakterystycznym elementem tego wyścigu są spore różnice w nachyleniu terenu. Bolidy wspinające się pomiędzy zielenią, a następnie mknące w dół wzgórza wyglądają niezwykle widowiskowo i stanowią jedną z wizytówek Autódromo José Carlos Pace.

Choć coraz głośniej mówi się o przeniesieniu ścigania do Rio de Janeiro, to chyba każdy kibic Formuły 1 w głębi serca ma nadzieję, że do tego nie dojdzie. Przez kilkadziesiąt lat Interlagos widziało wielkich mistrzów, jak Fittipaldi, Prost, Lauda, Mansell, Senna, Steward czy Schumacher. Gościł samochody, które wywarły ogromny wpływ na ten sport i w których ryku zakochiwali się fani. Był świadkiem zapierających dech w piersiach manewrów, za które tak uwielbiamy Formułę 1, łez, wycieńczenia i goryczy przegranej. Niejednokrotnie to tu rozstrzygały się losy mistrzostwa świata i mogliśmy wtedy liczyć się z szybką podróżą z nieba do piekła lub niemal niemożliwą z piekła do nieba. Nie wspominając już o patrzącym na niego ze wzgórz jego rodzinnego São Paulo Ayrtonie Sennie.

 

Jakie wyzwania czekają kierowców?

Tor ten jest drugim po Autodromo Hermanos Rodriguez obiektem, jeśli chodzi o położenie nad poziomem morza (700 m. n. p. m.). Oznacza to, że bardziej obciąża silniki i powoduje, że turbosprężarki nie działają już tak wydajnie jak w niżej położonych miejscach. Również wspomniane różnice w nachyleniu terenu nie działają zbyt dobrze na jednostki napędowe.

Wizja deszczu nad São Paulo towarzyszy Formule 1 rok w rok. Tym razem prognozy także wskazują na deszczowy piątek (73% szans) i sobotę (78% szans) oraz suchy wyścig. Może to oznaczać, że zespoły będą miały mało czasu na zapoznanie się z oponami na suchą nawierzchnię w czasie treningów. Kilka takich weekendów pokazało nam, że wyścigi są potem bardzo emocjonujące, strategie bowiem wyglądają trochę jak gra w rosyjską ruletkę.

Racing Point

Kto poradzi sobie najlepiej?

Zeszłoroczny zwycięzca i sześciokrotny już mistrz świata Lewis Hamilton, zdobywał tu pole position trzykrotnie (2012, 2016 i 2018), ale na jego drodze może stanąć Sebastian Vettel, dla którego będzie to setny start w barwach zespołu z Maranello. Niemiec z pewnością będzie chciał zaliczyć tu dobry występ po tym, jak przegrał pierwsze pole startowe w USA o zaledwie 0.012s., a potem musiał wycofać się z rywalizacji z powodu uszkodzonego zawieszenia. Co więcej, wygrana w wyścigu oznaczałaby dla niego zrównanie się z jego idolem Schumacherem. Każdy z nich miałby wtedy po cztery zwycięstwa na Interlagos.

Nad jego zespołowym partnerem ciąży natomiast kara cofnięcia o dziesięć pozycji za wymianę jednostki napędowej na zupełnie nową, jednak w obecnej specyfikacji. Zarówno Charles Leclerc, jak i Ferrari, liczą na mocny występ i dobrą walkę. Monakijczyk z pewnością chciałby już przycementować swoje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Jeśli któryś z kierowców Scuderii zdobędzie tu pole position, to będzie to pierwszy raz od 2008 roku, kiedy to dokonał tego Felipe Massa.

Nie należy jednak przekreślać Mercedesa, który w ostatnich czterech weekendach zaprezentował bardzo mocne tempo wyścigowe i może zrobić to po raz kolejny. Za to Max Verstappen pokazał nam już jak się ściga na Interlagos bez względu na warunki i również nie powinien być pomijany.

Racing Point

Statystyki

  • Pierwsza Grand Prix: 1973 r.
  • Długość toru: 4.309 km.
  • Liczba zakrętów: 15
  • Liczba okrążeń: 71
  • Dystans wyścigu: 305.909 km
  • Rekord okrążenia: 1:10:540 (Bottas 2018)
  • Najwięcej zwycięstw wśród kierowców: Michael Schumacher (1994, 1995, 2000, 2002)
  • Najwięcej zwycięstw wśród konstruktorów: McLaren (1974, 1991,1993, 1998, 1999, 2001, 2005, 2012)

Dobór opon

Terminarz

Piątek 15.11

15:00 – 16:30 – pierwszy trening

19:00 – 20:30 – drugi trening

Sobota 16.11

16:00 – 17:00 – trzeci trening

19:00 – 20:00 – kwalifikacje

Niedziela 17.11

18:10 – 20:10 – wyścig

Tagi

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close