AKTUALNOŚCIF1GP AustraliiGP Australii 2019

Wielki powrót Kubicy! – Zapowiedź GP Australii 2019

Wielki powrót Kubicy! – Zapowiedź GP Australii 2019

Nareszcie możemy to powiedzieć. Sezon 2019 Formuły 1 czas zacząć! Tegoroczne GP Australii, który tradycyjnie już rozpoczyna sezon Królowej Motorsportu, stoi pod znakiem powrotów i debiutów. Wraz z powrotem wyścigów Formuły 1, do stawki powraca Robert Kubica! Między jego ostatnim wyścigiem, a nadchodzącą niedzielą będzie równo 3045 dni! Z Polakiem do stawki F1 po przerwie powraca Daniił Kvyat. Na starcie zobaczymy również parę nowych ekip (jedynie z nazwy), jak również paru nowych kierowców: George’a Russella, Lando Norrisa i Alexandra Albona.

Przypominamy również o typerze F1, którego czas na typowanie swoich wyników do GP Australii trwa do dziś (14.03.2019) do północy. Link do typera – KLIK!

Informacje o GP Australii 2019

Nazwa toru: Melbourne Grand Prix Circuit/Albert Park
Długość toru: 5.30 km
Ilość zakrętów: 16
Ilość okrążeń: 58
Kierowca z największą ilością wygranych na tym torze: Michael Schumacher (4-krotnie)
Konstruktor z największą ilością wygranych na tym torze: Ferrari (8-krotnie)
Rekord okrążenia: Michael Schumacher (1.24.125) (2004r.)
Zwycięzca poprzedniego wyścigu: Sebastian Vettel

Ważne informacje przed GP Australii 2019

  1. FIA wprowadziło nowość od tegorocznego sezonu: zawodnik z najszybszym okrążeniem całego wyścigu (o ile znajdzie się w czołowej dziesiątce wyścigu) otrzyma dodatkowy punkt do klasyfikacji generalnej. Więcej o całej sprawie tutaj: KLIK!
  2. Ferrari było zmuszone zlikwidować logo Mission Winnion na czas trwania GP Australii. Wszystko przez to, że australijskie władze rozpoczęły dochodzenie w sprawie tego, czy inicjatywa naruszyła przepisy zakazujące reklamy wyrobów tytoniowych. Więcej o całej sprawie tutaj: KLIK!
  3. Niestety, dziś rano zmarł Charlie Whiting. Miał 66 lat, a jako przyczynę jego śmierci podaje się zator płucny. W Grand Prix Australii jego obowiązki będzie wypełniał Michael Masi. Wypowiedzi zawodników na ten temat przeczytacie tutaj: KLIK!
  4. Zespół ROKiT Williams Racing był zmuszony przez FIA do wprowadzenia kilku zmian w konstrukcji swojego bolidu – FW42. Już wkrótce przekonamy się, jak sprawują się nowe części na torze. Wśród nowinek między innymi lusterka, t-wing i przednie zawieszenie. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: KLIK!

Dobór ogumienia na GP Australii 2019

Po wielu latach dużej ilości nazw mieszanek, w tym roku FIA wraz z Pirelli wprowadziły nową zmianę, dzięki której w trakcie wyścigu będziemy mieli jedynie trzy kolory pasków na ogumieniu na suchą nawierzchnię. Na GP Australii czerwonym paskiem będzie oznaczona mieszanka C4, oponą z żółtym paskiem będzie mieszanka C3, a oponą z białym paskiem będzie mieszanka C2.

Na pierwszy weekend sezonu kierowcy zabrali najwięcej opon oznaczonych czerwonym paskiem (8-10 kompletów). Stosunkowo dużo zabrano opon z żółtym paskiem, choć wyjątkiem jest tu Nico Hulkenberg, który zabrał jedynie jeden komplet „mediumów”, który będzie musiał zapewne zaoszczędzić na niedzielę. Pojedyncze sztuki twardych opon będą zapewne używane podczas treningów, a ich ilość nie przekracza dwóch kompletów na kierowcę.

Plan transmisji GP Australii 2019

Piątek 15 marca 2019 roku

2:00 – 3:30 – pierwszy trening

6:00 – 7:30 – drugi trening

Sobota 16 marca 2019 roku

4:00 – 5:00 – trzeci trening 

7:00 – 8:00 – kwalifikacje

Niedziela 17 marca 2019 roku

6:10 – 8:10 – wyścig 

Tagi

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu RallyPL. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Close
Close