AKTUALNOŚCIRajd SzwecjiRajd Szwecji 2021RAJDYWRC

Rajd Szwecji 2021 zagrożony?!

Rajd Szwecji 2021 zagrożony?!

Czy Rajd Szwecji 2021 jest zagrożony? Coraz więcej informacji dobitnie pokazuje, że niestety jest taka możliwość. Za niecałe dwa tygodnie organizatorzy szwedzkiej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata muszą dać odpowiedź, w jakiej formie będą w stanie ją zorganizować. Wszystko to związane jest oczywiście z pandemią koronawirusa oraz dużym wzrostem zachorowań w okolicach Värmland.

Dyrektor generalny rajdu – Glenn Olsson:

„To bardzo ciężka sytuacja. Nawet jeśli uzyskamy wszystkie potrzebne pozwolenia, to będzie ciężko zorganizować rundę pod względem finansowym.”

Organizatorzy powoli nie wykluczają rozegrania Rajdu bez udziału publiczności. Szwedzcy organizatorzy rajdu pracowali nad znalezieniem nowych rozwiązań jeśli chodzi o udział publiczności. Myślano nad zbudowaniem różnych stref dla widowni, które byłyby odgrodzone od siebie, co uniemożliwiałoby kontakt pomiędzy kibicami. Wszystko po to, aby uzyskać pozwolenie na zorganizowanie zawodów w lutym z kibicami przy odcinkach. Wszelkie decyzje muszą jednak zapaść do 30 listopada.

Glenn Olsson:

„Przede wszystkim podróże w obrębie państwa są teraz bardzo trudne. Trwają rozmowy z policją, władzami powiatowymi oraz działem ds. kontroli ilości zakażeń w Värmland.

Nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych informacji. Nie zapadły jeszcze żadne decyzje. Jest to dialog, który trwa tydzień po tygodniu. Chcemy zobaczyć, dokąd to wszystko zmierza. Wystarczy rozejrzeć się po świecie, aby zrozumieć, że nie jest to łatwa sytuacja.”

Nawet jeśli do samego rajdu pozostały jeszcze trzy miesiące, to zgoda na zorganizowanie imprezy musi zostać  wydana już w najbliższym czasie. Jest to o tyle trudne, że w Värmland pobijane są rekordy zachorowań na COVID-19. Organizatorzy zapowiadali, że Rajd Szwecji 2021 nie może odbyć się bez publiczności. Zmieniliby oni zdanie jeśli promotorzy WRC poszliby tą samą drogą jak np. włodarze Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Tam niektóre rundy, które zostały zorganizowane bez udziału publiczności zostały wynagrodzone finansowo organizatorom.

Patronite

Glenn Olsson:

„Tak to jest. My musimy patrzeć na sprawę pod kątem finansowym. Musimy dostosować koszty do ilości przychodów. Nie otrzymamy zapłaty za bilety, jeśli na trasach nie pojawią się kibice. Nie możemy ponieść dużych strat. Musimy uzyskać minimum zwrot tego, co włożymy w organizację.

Staramy się uzyskać pozwolenie na zorganizowanie rajdu wraz z publicznością. Drugą opcją jest organizacja rajdu bez kibiców i również temu rozwiązaniu zaczęliśmy się przyglądać. WRC oczekuje od nas przeprowadzenia rundy. Nieważne jaką opcję wybierzemy.

Prowadzimy negocjacje, w których jesteśmy bardzo otwarci na zdanie promotorów. Wiedzą oni, że jeśli nie będziemy mogli sprowadzić publiczności, to nie mamy środków na zorganizowanie imprezy. Będziemy wtedy w sytuacji, w której ani właściciele, ani środki publiczne Värmland nie zapłacą takiej kwoty, która umożliwiłaby organizację rajdu.

– Jedziemy na tej samej łodzi co promotor. Rozmawiamy co tydzień, ale niestety termin jest nam znany. Wszystkie warunki muszą zostać ustalone nie później niż do końca listopada tego roku.

Kwota, jaką szwedzki rajd płaci promotorowi zależy od dochodu z widowni, jaką przewidujesz w normalnym roku. Takiego jednak nie będzie, a kwota ta niestety prawdopodobnie się nie zmieni.”

Źródło: https://www.vf.se


Więcej o wszelkich nowinkach ze świata WRC przeczytacie tutaj – KLIK!

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w Rallypl. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu Rallypl. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *