F1

Na czym polega rewolucja Mercedesa?

Na czym polega rewolucja Mercedesa?

Mercedes przywiózł do Bahrajnu zupełnie nowy bolid, w którym największej zmiany dokonał w bocznych wlotach powietrza. Zostały one zmniejszone do radykalnych rozmiarów. Co tak właściwie stajnia z Brackley chce osiągnąć tym rozwiązaniem, które w porównaniu do konstrukcji maszyn innych zespołów, wygląda jak z zupełnie innej epoki?

Zasada działania.

Mercedes wykorzystał obrotową łopatkę w bocznej sekcji, by stała się samodzielnym deflektorem. Wlot chłodnicy jest bardziej pionowy, a element, na którym umieszczone jest lusterko wsteczne stał się oddzielną częścią, mieszczącą także mniejsze łopatki obrotowe.

Początkowa część podłogi jest nieco uniesiona i odsłania końcówki łopatek obrotowych, znajdujących się pod przednią krawędzią podwozia. Ich zadaniem będzie generowanie napływu, aby wyciągnąć część strumienia powietrza spod przedniej części podłogi. To umożliwi dyfuzorowi lepszą pracę nad strumieniem powietrza, który przepływa bardziej centralnie.

Dzięki zmniejszeniu bocznych wlotów powietrza, Mercedes będzie tworzył napływ powietrza nisko, jednocześnie umożliwiając efektywny przepływ z przodu na tył, powyżej cyjanowej linii malowania w bocznej sekcji bolidu. Spowoduje to powstanie wirów, które pomogą w uszczelnianiu podłogi i umożliwią wysoki poziom masowego przepływu powietrza przez lotkę przy układzie wydechowym i nad górną powierzchnią dyfuzora.

Mercedes posiada „żaluzje” wylotowe chłodnicy w kilku miejscach, by pomóc w chłodzeniu jednostki napędowej. Bolid nadal ma swój główny wylot powietrza z tyłu pokrywy silnika. Sama pokrywa jest bardziej bulwiasta, aby zapewnić wymagane chłodzenie.

Dodatkowe elementy, zmienione pod nowe rozwiązanie.

W tym pakiecie Mercedes wprowadził również nowe przednie skrzydło. Jest to podobna konstrukcja jak ta użyta w Barcelonie, jednak z bardziej łagodną zmianą kształtu. Ma to zmniejszyć poprzeczny przepływ powietrza, który pozytywnie wpłynie na wydajność poszczególnych komponentów.

Niestety nie jest to idealne rozwiązanie. Im wydajniej nowy układ aerodynamiczny będzie działał i więcej docisku bolid będzie generował, tym poważniej ulegnie podbijaniu przy dużej prędkości (tzw. „porpoising”), więc zadaniem inżynierów Mercedesa będzie znaleźć kompromis między odpowiednim prowadzeniem, a dobrym samopoczuciem kierowców podczas wyścigu.

Czy to w ogóle spełnia przepisy FIA?

Regulacje wymagają, aby zespoły dostarczyły dane CAD do FIA, aby mogło wydać opinię na temat danej konstrukcji, zanim trafi na tor. Zatem jeśli nowa wersja W13 pojawiła się na torze w Sakhir, musi być zgodna z zasadami.

Mimo to wciąż pojawiają się głosy wątpliwości z obozów rywali. Mówiło się o niezadowoleniu ze strony Christiana Hornera, jednak Brytyjczyk szybko zdementował pogłoski.

Christian Horner, szef zespołu Oracle Red Bull Racing
„Byłem nieco zaskoczony komentarzami, które miałem wypowiedzieć, ale nic z tym nie zrobię. Szczerze mówiąc nie zwracałem na to rozwiązanie zbytniej uwagi. To oczywiście całkowicie inna koncepcja, jednak wolę zostawić to chłopakom z działu aerodynamicznego.”

Sporym zainteresowaniem nowym Mercedesem wykazał się Mattia Binotto, pochlebiając, a jednocześnie obawiając się następstw tych zmian.

Mattia Binotto, szef zespołu Scuderia Ferrari
„Patrząc na samochód Mercedesa, nie można mieć wątpliwości, że jest świetny. Ich koncepcja znacząco różni się od naszej, a boczne wloty wyglądają interesująco. Lusterka były jednak zaskakujące. Zawsze mówiliśmy, że nie powinny one mieć zastosowania aerodynamicznego. W duchu tego, co zamierzamy zrobić w przyszłości, to poważny temat do omówienia.”

Rozwiązania stajni z Brackley przyniosły sporo odmiennych zdań na temat ich legalności. Głos w tej sprawie zabrał także Ross Brawn.

Ross Brawn, dyrektor techniczny Formuły 1
„W bolidzie istnieje kilka ekstremalnych interpretacji przepisów, na które się nie przygotowaliśmy i mogą wywołać wiele dyskusji.”

Testy przybliżą nam bardziej rzeczywistą charakterystykę bolidu po zmianach, ale wciąż będzie ona nieoczywista do czasu pierwszego weekendu wyścigowego. Mimo to wciąż można spoglądać z pełnym podziwem, jak świetne rozwiązania potrafią się zrodzić w Formule 1.


Więcej o Formule 1 na Rallypl.com

Artykuł na stronie the-race.com



Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *