AKTUALNOŚCIRajd Monte CarloRajd Monte Carlo 2021RAJDYWRC

Hyundai podsumowuje Rajd Monte Carlo 2021

Hyundai podsumowuje Rajd Monte Carlo 2021

W ostatni weekend byliśmy świadkami pierwszej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata 2021 – Rajdu Monte Carlo. Wśród zespołów rywalizujących w samochodach klasy WRC najlepiej poradziła sobie Toyota, która zgarnęła dublet i zapewniła sobie prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Po drugiej stronie barykady stoi Hyundai, dla którego był to słodko-gorzki weekend.

Najlepiej Rajd Monte Carlo 2021 wspominać będzie Thierry Neuville, dla którego wyzwanie rozpoczęło się jeszcze na kilka dni przed rozpoczęciem rajdu. Wszystko za sprawą nieoczekiwanego zakończenia współpracy z wieloletnim pilotem Neuville’a – Nicolasem Gilsoulem. Na szczęście Thierry znalazł nowego pilota na czas, co również wiązało się z tym, że Martin Wydaeghe zaliczy swój pierwszy rajd w samochodzie klasy WRC. Ostatecznie załoga pomimo małych problemów zakończyła rajd na trzeciej lokacie. Dla Neuville’a był to trzeci z rzędu występ w Monte Carlo zakończony miejscem na podium!

Hyundai Motorsport GmbH

Thierry Neuville

„Był to dla nas wymagający początek sezonu, głównie ze względu na niedawną zmianę pilota. Na szczęście byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie problemu, przez co z oesu na oes byliśmy coraz szybsi. Razem z Martijnem odnajdywaliśmy coraz więcej pewności siebie, poprawialiśmy naszą współpracę i z dnia na dzień odnajdywaliśmy coraz lepsze tempo. Zakończenie rajdu na podium jest dla nas satysfakcjonującym wynikiem, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę sytuację jakiej musieliśmy stawić czoła. Nasza praca w samochodzie jest naprawdę imponująca jeśli popatrzymy na to, jak ciężkim rajdem jest Monte.”

W dość dobrych humorach Rajd Monte Carlo zakończyli również Dani Sordo i Carlos del Barrio, którzy uniknęli większych problemów w trakcie rywalizacji. Na mecie zameldowali się jako piąta załoga w klasyfikacji generalnej, łącznie przywożąc z Monte Carlo 11 punktów (1 punkt za Power Stage). Niestety, był to ostatni rajd, w którym zobaczyliśmy ten duet razem, ponieważ ich współpraca po tym rajdzie dobiegła końca. Sordo rozpocznie teraz współpracę z Borja Rozadą, a Carlos przenosi się do klasy WRC3, gdzie będzie rywalizował wraz z Fabrizio Zaldívarem.

Patronite

Dani Sordo

„Nie był to bardzo dobry rajd dla nas, więc zdobycie punktów w klasyfikacji producentów jest pewną nagrodą pocieszenia. Od początku nie mieliśmy dobrego tempa i szczerze nie jestem z siebie zadowolony. Zmierzyliśmy się z bardzo zdradliwymi odcinkami i były tam pewne fragmenty, gdzie brakowało mi pewności siebie. Jedyne co byliśmy w stanie zrobić to przetrwać, dowieźć samochód do mety i zdobyć punkty dla zespołu. Na koniec sezonu mogą być one bardzo ważne. Teraz musimy się zresetować i wejść w następny rajd z pełną mocą. Bardzo smutno mi z powodu zakończenia współpracy z Carlosem, zdobyliśmy parę dobrych rezultatów w przeciągu lat, świetnie się z nim pracowało.”

Najmniej zadowoloną załogą z pewnością są Ott Tänak i Martin Järveoja, którzy w sobotę byli zmuszeni do wycofania się z rajdu. Zgodnie z przepisami para wycofała się z rajdu po incydencie – spowodowanym dwoma przebitymi oponami z rzędu. Załoga miała bowiem tylko jedną zapasową oponę w bagażniku. Estończyk dodatkowo otrzymał również karę za jazdę po dojazdówce na zaledwie trzech obracających się kołach – wykluczenie z rajdu WRC 2021 (w zawieszeniu).

Z tego powodu w walce o punkty w klasyfikacji producentów ekipie Hyundaia pozostały tylko dwie załogi. Pomimo walki nie byli oni w stanie wygrać z kierowcami Toyoty, co z pewnością zasmuciło szefa zespołu – Andreę Adamo.

Andrea Adamo

„Rajd zakończył się dla nas w takim samym stylu, w jakim przebiegał przez cały weekend. Wszystko poszło kompletnie źle. Nie wiem czy to kwestia podejścia ludzi, czy czego, ale dzisiaj znów pokazaliśmy nasz limit. To prawda, że nie było potrzeby naciskać, ponieważ próbowaliśmy tylko się odbić i wrócić do czołówki. Osobiście muszę głęboko przemyśleć wiele rzeczy, ponieważ to co zobaczyłem w weekend było dalekie od tego, co mogło by mnie napawać dumą lub uszczęśliwiać. Coś w naszym podejściu musi się zmienić. Chciałbym powiedzieć jeszcze ostatnie słowo dla Carlosa, ponieważ był to jego ostatni rajd w naszym zespole. Chciałbym podziękować za jego starania przez ostatnie trzy sezony, nie zapominając o dwóch zwycięstwach z Danim na Sardynii. Życzymy mu wielu sukcesów w następnym etapie jego kariery.”


Źródło informacji – https://motorsport.hyundai.com

Więcej o Rajdzie Monte Carlo 2021 przeczytacie tutaj – KLIK!

Profil kierowcy:
Thierry Neuville

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Aktualnie pełni funkcję Content Managera w Rallypl. Odpowiedzialny za wszelakie artykuły oraz recenzje książek i gier wideo. Współtwórca podcastu Rallypl. Kontakt: michal@rallypl.com

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *