AKTUALNOŚCIF1GP Austrii 2019

GP Austrii 2019 – Wypowiedzi kierowców Williamsa po kwalifikacjach

Robert Kubica

Na wstępie Polak zapytany został, czy ze względu na fakt, iż startują za nim trzej kierowcy, będzie możliwość podjęcia walki przynajmniej na wstępie.

Myślę, że musimy sobie zdać sprawę z tego, że my tak naprawdę z nikim się nie ścigamy. Mamy własny wyścig do przejechania. Jeżeli podejmiesz walkę, prędzej czy później zostaniesz wyprzedzony na środku prostej. Musimy skupić się na własnej pracy. Jeśli będzie okazja do walki, lub przynajmniej zbliżenia się do kogokolwiek oczywiście będziemy walczyć, lecz nie spodziewałbym się tego. Chociaż kto wie, wyścigi są bardzo nieprzewidywalne… Zobaczymy jak sprawy się potoczą.

Wybrane dla Ciebie

Kontynuując temat walki z innymi zespołami Robert został poinformowany o wysokim prawdopodobieństwie pojawienia się samochodu bezpieczeństwa, zwłaszcza na pierwszym zakręcie. Jeden z dziennikarzy zasugerował, iż może tam należy szukać okazji.

Tak, ale z drugiej strony ten tor jest obiektem, na którym łatwo się wyprzedza. Są tu trzy strefy DRS, jedna po drugiej. To jest kombinacja wielu czynników. Z jednej strony masz bolid bardzo wolny na prostych, a z drugiej za tobą jadą bolidy normalnie szybsze, dodatkowo z otwartym DRSem. W tym wypadku niewiele możesz zrobić. W przypadku samochodu bezpieczeństwa… Nie spodziewałbym się „magicznego” pierwszego okrążenia.

Następnie pojawiło się pytanie o dyspozycję Polaka w kwalifikacjach:

Co prawda patrząc na stoper nie można wysnuć pozytywnych wniosków, lecz jestem całkiem zadowolony po tym, jak przebiegły kwalifikacje. Preferowałem inne podejście niż inni, ponieważ wiedząc, że nie przejdziemy do Q2 wolałem użyć trzech kompletów nowych opon, lecz biorąc pod uwagę limit czasu, musisz upewnić się, że opony działają w prawidłowym oknie. Pomimo tego, że temperatury były wysokie mieliśmy problem z dogrzaniem opon. Myślę, że okrążenie było ok, poza zakrętem numer 1 gdzie straciłem 0.1 sek.

Po podsumowaniu kwalifikacji padł temat rozwoju bolidu po kilku nieudanych zawodach. Robert podsumował ten temat w żartobliwy sposób:

Kiedy z wyścigu na wyścig odrabiasz jedną sekundę, to znaczy, że przez poprzednie miesiące byłeś na wakacjach. To nie jest problem, ale oczywiście zawsze możesz wycisnąć więcej z bolidu. Różnica między nami, a następnymi zespołami jest duża. To ważne. Jeśli pojawią się nowe części, co najmniej zamkną różnicę, aby zmaksymalizować szanse w przypadku popełnienia błędu przez innych. Mam nadzieję, że prędzej czy później pojawią się nowe części. Nie znam dokładnej daty. Niestety prawda jest taka, że jeśli inni robią jeden krok do przodu, my musimy zrobić dwa.

 

George Russell

Pierwsze pytanie dotyczyło incydentu z pierwszego segmentu kwalifikacji, w którym Brytyjczyk zablokował Danila Kvyata w zakręcie numer siedem.

Pracą kierowcy jest patrzenie w lusterka, a pracą zespołu jest informowanie mnie kto jest na torze i kto naciska. Nastąpił problem w komunikacji. Ze względu na to, że wszyscy się wycofali, Kvyat dojechał do mnie szybciej niż się spodziewałem. Dostałem wiadomość, że z tyłu jest czysto. W tym momencie Rosjanin był już blisko. Nie widziałem go w ogóle. Na szczęście nie było żadnych większych konsekwencji. Mogę go tylko przeprosić.

Następnie George podsumował swoje okrążenie kwalifikacyjne:

Zawsze jest trudno pojechać perfekcyjne okrążenie w Q1, gdy charakterystyka toru zmienia się z okrążenia na okrążenie. Moje przejazdy były dobre i czyste. Oczywiście zawsze możesz zrobić lepszą robotę, ale maksymalnie jedną lub dwie dziesiąte sekundy szybciej.

Reprezentant Williamsa otrzymał również podobne pytanie co Kubica, dotyczące szans lepszą formę w wyścigu. Russell jednak wypowiedział się w nieco bardziej optymistycznym tonie:

Z tego co pamiętam to Wehrlein ukończył GP Austrii w 2016 roku na P10 jeżdżąc w Manorze, który był w podobnej pozycji co my teraz. Najważniejsze to wycisnąć maksimum z naszego bolidu, nie robić błędów i wykorzystywać błędy innych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *