AKTUALNOŚCI WRCRAJDYWRCWYWIADY

Gus Greensmith: „Cieszę się z tego jak wyglądał ten sezon” – WYWIAD

Gus Greensmith „Cieszę się z tego jak wyglądał ten sezon” – WYWIAD

Fergus Greensmith to wschodząca gwiazda brytyjskich rajdów. Brytyjczyk w tym sezonie zaliczył bardzo solidny sezon w WRC2 co przełożyło się na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw. Greensmith również dostał szansę przetestowania Forda Fiesty WRC. W przeszłości Fergus pochodzący z Manchesteru, był młodzieżowym bramkarzem Manchester City FC, zanim zdecydował się na karting, a potem na rajdy. W 2014 został mistrzem BRC w klasie 3 i kategorii Junior, zajął drugie miejsce w Fiesta Sport Trophy. Rok później jako najmłodszy uczestnik Drive DMACK Fiesta Trophy, zakończył sezon z szóstym wynikiem. W 2016 był czwarty a w 2017 przesiadł się do WRC2.

Rozmowa z Gusem Greensmithem prowadzona przez Mikołaja Sobola:

Rallypl: W tym roku zająłeś czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej w WRC2. Jesteś zadowolony z takiego wyniku?

Gus Greensmith: Tak. Cieszę się z tego jak wyglądał ten sezon, zawsze byliśmy „najlepszymi z reszty” za plecami Skody, choć zdarzało się też powalczyć z nimi. Powinniśmy wygrać w Portugalii, lecz przekreśliła to usterka mechaniczna. Tak więc trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej było możliwe.

Rallypl: Który rajd w tym sezonie był dla ciebie najtrudniejszy, a który najprzyjemniejszy?

Gus Greensmith: Portugalia była zdecydowanie najlepsza, prowadziliśmy od początku i nie oglądaliśmy się za siebie do czasu usterki. Korsyka nie poszła nam za dobrze, był to jeden z tych weekendów, kiedy nic nie wychodzi.

Rally Pixels

Rallypl: Wiemy, że na 2019 rok zaplanowana jest dla Ciebie jazda w WRC2 Pro. Czy możesz potwierdzić, jaki dokładnie będzie Twój program startów?

Gus Greensmith: Nie mogę potwierdzić mojego programu, jedyne co mogę powiedzieć to to, że jest to podzielony program.

Rallypl: Masz jakiegoś swojego rajdowego idola, kogoś na kim się wzorujesz?

Gus Greensmith: Wolałbym być kiedyś idolem dla kogoś innego, ale sam podziwiam Sebastienów: Loeba i Ogiera.

Gus Greensmith

Rallypl: Na jakiej nawierzchni najbardziej lubisz się ścigać?

Gus Greensmith: Lodowa nawierzchnia Monte Carlo daje dużo emocji, ale cieszę się jazdą na każdej nawierzchni tak długo, dopóki mam dobre wyczucie samochodu.

Rallypl: Jak doszło do Twojego testu w Fordzie Fiesta WRC i czy możesz coś więcej opowiedzieć o tym, jak przebiegał?

Gus Greensmith

Gus Greensmith: Malcolm zapytał mnie czy chcę przetestować samochód i oczywiście odpowiedziałem „tak”. Przejechałem około 80 km, a pod koniec odczucia były bardzo dobre, ale nadal czegoś brakowało. Cieszę się, że usłyszałem pozytywne opinie od inżynierów

Rallypl: Testowane przez Ciebie auto posłużyło Sebastienowi Ogierowi do wygrania tytułu mistrzowskiego. Czułeś tę specjalną atmosferę będąc w środku?

Gus Greensmith: Nie ma dla mnie znaczenia, kto jeździ samochodem. Sam fakt, że był to samochód w specjalizacji WRC na rok 2017, był dla mnie wyjątkowy.

Rallypl: Czy według Ciebie podział, który nastąpi w przyszłym roku w WRC2 jest potrzebny?

Gus Greensmith: Tak i nie. Myślę, że ma sens promowanie większej liczby kierowców, którzy wkrótce wkroczą do WRC. Lecz znowu, gdybym miał być kierowcą prywatnego zespołu w WRC2, to chciałbym rywalizować z zespołami fabrycznymi.

Rallypl: Czy wypadek podczas testów przed Rajdem Niemiec odbił się w jakiś sposób na Twojej psychice?

Gus Greensmith: Nie. Walczyłem o prowadzenie, dopóki nie zepsuł się wał napędowy. Przejechanie OS3 Mittelmosel w deszczu było chyba moją najodważniejszą jazdą w tym sezonie.

Gus Greensmitho

Rallypl: W tym sezonie rywalizowałeś m.in. z Polakami – Kajetanem Kajetanowiczem i Łukaszem Pieniążkiem. Co możesz o nic powiedzieć?

Gus Greensmith: To było jak rywalizacja z młodszym i starszym, doświadczenie kontra talent. Obaj są bardzo zdolnymi kierowcami.

Rallypl: W przeszłości musiałeś dokonać trudnego wyboru. Piłka nożna czy Motorsport. Dlaczego wybrałeś właśnie rajdy?

Gus Greensmith: Dreszczyk emocji związanych z jazdą i niebezpieczeństwem związanym z rajdami to coś, czego nie można znaleźć w żadnym innym sporcie motorowym, nie mówiąc już o piłce nożnej.

Rallypl: Masz czas na śledzenie meczów swojej byłej drużyny, Manchesteru City lub innej drużyny piłkarskiej?

Gus Greensmith: Chciałbym znaleźć trochę czasu żeby oglądać zespół mojego sponsora – (Crown Oil) Rochdale FC. To jest na mojej liście do zrobienia na przyszły rok!

Rallypl: To wszystkie pytania, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Dziękuję za rozmowę!

Tagi

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za recenzje książek, gier wideo oraz wszelakie artykuły. Na co dzień uczeń i wielki fan sportu. Kontakt: michal@rallypl.com

Podobne

Close