AKTUALNOŚCI WRCRAJDYWRCWYWIADY

Gus Greensmith: „Cieszę się z tego jak wyglądał ten sezon” – WYWIAD

Gus Greensmith „Cieszę się z tego jak wyglądał ten sezon” – WYWIAD

Fergus Greensmith to wschodząca gwiazda brytyjskich rajdów. Brytyjczyk w tym sezonie zaliczył bardzo solidny sezon w WRC2 co przełożyło się na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw. Greensmith również dostał szansę przetestowania Forda Fiesty WRC. W przeszłości Fergus pochodzący z Manchesteru, był młodzieżowym bramkarzem Manchester City FC, zanim zdecydował się na karting, a potem na rajdy. W 2014 został mistrzem BRC w klasie 3 i kategorii Junior, zajął drugie miejsce w Fiesta Sport Trophy. Rok później jako najmłodszy uczestnik Drive DMACK Fiesta Trophy, zakończył sezon z szóstym wynikiem. W 2016 był czwarty a w 2017 przesiadł się do WRC2.

Rozmowa z Gusem Greensmithem prowadzona przez Mikołaja Sobola:

Rallypl: W tym roku zająłeś czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej w WRC2. Jesteś zadowolony z takiego wyniku?

Gus Greensmith: Tak. Cieszę się z tego jak wyglądał ten sezon, zawsze byliśmy „najlepszymi z reszty” za plecami Skody, choć zdarzało się też powalczyć z nimi. Powinniśmy wygrać w Portugalii, lecz przekreśliła to usterka mechaniczna. Tak więc trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej było możliwe.

Rallypl: Który rajd w tym sezonie był dla ciebie najtrudniejszy, a który najprzyjemniejszy?

Gus Greensmith: Portugalia była zdecydowanie najlepsza, prowadziliśmy od początku i nie oglądaliśmy się za siebie do czasu usterki. Korsyka nie poszła nam za dobrze, był to jeden z tych weekendów, kiedy nic nie wychodzi.

Rally Pixels

Rallypl: Wiemy, że na 2019 rok zaplanowana jest dla Ciebie jazda w WRC2 Pro. Czy możesz potwierdzić, jaki dokładnie będzie Twój program startów?

Gus Greensmith: Nie mogę potwierdzić mojego programu, jedyne co mogę powiedzieć to to, że jest to podzielony program.

Rallypl: Masz jakiegoś swojego rajdowego idola, kogoś na kim się wzorujesz?

Gus Greensmith: Wolałbym być kiedyś idolem dla kogoś innego, ale sam podziwiam Sebastienów: Loeba i Ogiera.

Gus Greensmith

Rallypl: Na jakiej nawierzchni najbardziej lubisz się ścigać?

Gus Greensmith: Lodowa nawierzchnia Monte Carlo daje dużo emocji, ale cieszę się jazdą na każdej nawierzchni tak długo, dopóki mam dobre wyczucie samochodu.

Rallypl: Jak doszło do Twojego testu w Fordzie Fiesta WRC i czy możesz coś więcej opowiedzieć o tym, jak przebiegał?

Gus Greensmith

Gus Greensmith: Malcolm zapytał mnie czy chcę przetestować samochód i oczywiście odpowiedziałem „tak”. Przejechałem około 80 km, a pod koniec odczucia były bardzo dobre, ale nadal czegoś brakowało. Cieszę się, że usłyszałem pozytywne opinie od inżynierów

Rallypl: Testowane przez Ciebie auto posłużyło Sebastienowi Ogierowi do wygrania tytułu mistrzowskiego. Czułeś tę specjalną atmosferę będąc w środku?

Gus Greensmith: Nie ma dla mnie znaczenia, kto jeździ samochodem. Sam fakt, że był to samochód w specjalizacji WRC na rok 2017, był dla mnie wyjątkowy.

Rallypl: Czy według Ciebie podział, który nastąpi w przyszłym roku w WRC2 jest potrzebny?

Gus Greensmith: Tak i nie. Myślę, że ma sens promowanie większej liczby kierowców, którzy wkrótce wkroczą do WRC. Lecz znowu, gdybym miał być kierowcą prywatnego zespołu w WRC2, to chciałbym rywalizować z zespołami fabrycznymi.

Rallypl: Czy wypadek podczas testów przed Rajdem Niemiec odbił się w jakiś sposób na Twojej psychice?

Gus Greensmith: Nie. Walczyłem o prowadzenie, dopóki nie zepsuł się wał napędowy. Przejechanie OS3 Mittelmosel w deszczu było chyba moją najodważniejszą jazdą w tym sezonie.

Gus Greensmitho

Rallypl: W tym sezonie rywalizowałeś m.in. z Polakami – Kajetanem Kajetanowiczem i Łukaszem Pieniążkiem. Co możesz o nic powiedzieć?

Gus Greensmith: To było jak rywalizacja z młodszym i starszym, doświadczenie kontra talent. Obaj są bardzo zdolnymi kierowcami.

Rallypl: W przeszłości musiałeś dokonać trudnego wyboru. Piłka nożna czy Motorsport. Dlaczego wybrałeś właśnie rajdy?

Gus Greensmith: Dreszczyk emocji związanych z jazdą i niebezpieczeństwem związanym z rajdami to coś, czego nie można znaleźć w żadnym innym sporcie motorowym, nie mówiąc już o piłce nożnej.

Rallypl: Masz czas na śledzenie meczów swojej byłej drużyny, Manchesteru City lub innej drużyny piłkarskiej?

Gus Greensmith: Chciałbym znaleźć trochę czasu żeby oglądać zespół mojego sponsora – (Crown Oil) Rochdale FC. To jest na mojej liście do zrobienia na przyszły rok!

Rallypl: To wszystkie pytania, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy. Dziękuję za rozmowę!

Tagi
Pokaż więcej

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za recenzje książek, gier wideo oraz wszelakie artykuły. Na co dzień uczeń i wielki fan sportu. Kontakt: michal@rallypl.com
Close