AKTUALNOŚCIFormuła EWYŚCIGI

Lucas di Grassi wygrywa emocjonujący wyścig w Meksyku!

Zespół Audi Sport ABT Schaeffler po raz trzeci z rzędu wygrywa rundę wyścigów Formuły E w Mexico City. Kierowca Audi Lucas di Grassi, na oczach widzów wypełniających trybuny toru Autódromo Hermanos Rodríguez, po zapierających dech manewrach dosłownie w ostatniej sekundzie i po finiszu, o którego rezultacie musiała zadecydować dokumentacja fotograficzna, odniósł swe dziewiąte w karierze zwycięstwo w serii wyścigów Formuła E.

Audi e-tron FE05 #11 (Audi Sport ABT Schaeffler), Lucas di Grassi
Audi

Do triumfu czterech pierścieni w Meksyku przyczyniła się z pewnością ogromna wydajność Audi e-tron FE05. Podczas burzliwego i bardzo dynamicznego wyścigu, gdy jego najbliżsi rywale musieli oszczędzać energię do walki w ostatnich okrążeniach, di Grassi mógł cały czas atakować. Dzięki temu, tuż przed linią mety, spektakularnym manewrem wyprzedził prowadzący bolid Mahindra z Pascalem Wehrleinem za kierownicą, a wcześniej odebrał miejsce drugie Oliverowi Rowlandowi z Nissana.

„To był najprawdopodobniej najlepszy wyścig w mojej karierze kierowcy Formuły E” – powiedział di Grassi. „Na początku zależało mi tylko na tym, by zachować spokój i oszczędzać energię. Na koniec, to już tylko skupiałem się na wyprzedzaniu, a to głównie dlatego, że na torze w Mexico City niezmiernie trudno kogoś wyminąć. Minąłem Olivera Rowlanda dokładnie wtedy, gdy ten odpalił „Tryb Ataku – Attack Mode”. Gdy zobaczył to Pascal Wehrlein, zaczął bardzo agresywnie bronić swej pozycji. Mimo to, na szalonym ostatnim okrążeniu udało mi się go wyprzedzić i wygrałem. Poziom adrenaliny w moim organizmie był bardzo wysoki i jeszcze długo nie mogłem uwierzyć w to, co się wydarzyło i jak to się stało. Dziękuję wszystkim w Audi Sport za ciężką pracę przy przygotowaniu tak świetnego samochodu.”

Dzięki swej pierwszej wygranej w tym sezonie, di Grassi przesunął się na pozycję czwartą klasyfikacji ogólnej kierowców Mistrzostw Formuły E ABB FIA. Po czwartej z trzynastu rund serii wyścigów samochodów elektrycznych, team Audi Sport ABT Schaeffler obronił miejsce piąte klasyfikacji zespołowej.

„Trzy zwycięstwa pod rząd w Mexico City, to dla Audi ogromne osiągnięcie” – mówi szef zespołu Allan McNish. „To był bardzo nerwowo wyczerpujący wyścig i właściwie do ostatniej sekundy nie wiedzieliśmy jak to wszystko się potoczy. Audi e-tron FE05 sprawowało się dziś fantastycznie – było bardziej wydajne niż kiedykolwiek wcześniej i pozwoliło Lucasowi di Grassi wygrać właściwie w ostatniej chwili. Takie dynamiczne finisze nie działają zbyt dobrze na moje serce, ale mimo to, dziś będziemy świętować. Audi Sport ABT Schaeffler powraca!”

 

„Opłaca się oglądać wyścigi Formuły E do samego końca” – podkreśla szef Audi Motorsport Dieter Gass. „To był niesamowity wyścig, z jeszcze bardziej niesamowitym finiszem. Nigdy wcześniej nie byłem świadkiem takich manewrów wyprzedzania tuż przed linią mety. To wszystko miało miejsce w Meksyku – na torze, na którym, jak mówią, nie ma szans na wymijanie kogokolwiek. To wspaniałe osiągnięcie Audi. Dziękuję całemu zespołowi!”

 

Audi Sport ABT Schaeffler, Lucas di Grassi, Daniel Abt
Audi

Kolega di Grassiego z teamu Daniel Abt również pojechał dobrze, jednak w wyniku kilku drobnych błędów w kwalifikacjach, ubiegłoroczny zwycięzca stanął do rywalizacji z ostatniego rzędu. W czwartym wyścigu sezonu Niemiec walczył przez całe 45 okrążeń i przebił się z pozycji dwudziestej pierwszej na starcie, do dziesiątej na mecie, co pozwoliło mu zająć punktowane miejsce.
Abtowi towarzyszyły cały czas dwa inne Audi e-tron FE05 teamu Envision Virgin Racing. Po problemach w kwalifikacjach, Sam Bird wywalczył sobie miejsce dziewiąte, startując z dwudziestego drugiego, natomiast Robin Frijns został zdegradowany przez stewardów na pozycję dwudziestą, ale linię mety minął na miejscu jedenastym, co dosłownie o włos pozbawiło go punktów.

 

Runda piąta sezonu Formuły E rozegrana zostanie 10 marca w Hongkongu.

Tagi

Mikołaj Sobol

Śledzę wszytko co dzieje się motosporcie. Jestem na bieżąco z wynikami, aktualnościami, ciekawostkami, a także ploteczkami. W redakcji od 2017 roku.

Podobne

Close