F1

Wirtualne okrążenie po torze GP Wietnamu!

Wirtualne okrążenie po torze GP Wietnamu!

Kilka dni temu władze Formuły 1 oficjalnie ogłosiły, że od 2020 roku w kalendarzu zagości Grand Prix Wietnamu (pisaliśmy o tym tutaj – KLIK!). Teraz mamy możliwość obejrzeć wirtualną przejażdżkę po nitce toru w Hanoi. Oczywiście jest to nieoficjalne wideo, ale dość wyraźnie oddaje charakter nowego obiektu. Zachęcamy do zapoznania się z nim poniżej, a później do przeczytania kilku słów na temat tego właśnie toru.

Inspiracje dla nowego toru:

Tor w Hanoi bazuje na charakterystycznych fragmentach wybranych obiektów z kalendarza Formuły 1. I tak kolejno:

  • Zakręty 1-2 są inspirowane początkową częścią toru Nurburgring
  • Sekcja 12-15 to przełożenie na nowy obiekt zakrętów 1-2 z Monako
  • Słynne „eski” z toru Suzuka odwzorowano w sekcji 16-19
  • Długie łuki po pierwszych dwóch zakrętach i nawrót przed najdłuższą prostą na torze przypominają tor w Soczi z jego zakrętem numer 3

Charakterystyka obiektu i jej wpływ na rywalizację:

W oczy rzuca się także to, jak dużą część okrążenia kierowca pokonuje z gazem wciśniętym w podłogę. To z pewnością będzie premiowało zespoły dysponujące mocniejszymi silnikami. W tym roku byłoby to prawdopodobnie Ferrari wraz ze swoimi klientami, ale do 2020 roku wiele jeszcze może się zmienić. Trzeci sektor to praktycznie w całości szybkie skręty kierownicą z prawej na lewą stronę i z powrotem. Dziś byłoby niemożliwe pokonać taką sekcję bezpośrednio za tylnym skrzydłem rywala. Tam zdecydowanie zyskają bolidy cechujące się lepszą aerodynamiką. Jeżeli GP Wietnamu odbywałoby się w ten weekend, ostatni sektor należałby niewątpliwie do Red Bulla.

Czy ten tor ma potencjał na bycie areną do rozgrywania ciekawych wyścigów? Z pewnością nie dla dzisiejszych bolidów. Planowane zmiany w aerodynamice i inne modyfikacje planowane przez FIA i Liberty Media mogą jeszcze wiele zmienić. Nie można jednak całkowicie zlekceważyć wrażenia, że tor w Hanoi dla GP Wietnamu jest w obecnej formie po prostu… nudny.

Komentarze

Tagi
Pokaż więcej

Oktawian Sadlak

Redaktor serwisu od sierpnia 2017 roku. Odpowiedzialny za realizację projektu "Typer RSMP 2018 by Rallypl.com". Student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. E-mail: oktawian@rallypl.com
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close