AKTUALNOŚCIRAJDYWRC

Oliver Ciesla o zmianach i przyszłości WRC [WYWIAD]

Oliver Ciesla o zmianach i przyszłości WRC [WYWIAD]

Tuż przed startem sezonu 2020 Rajdowych Mistrzostw Świata w legendarnym Rajdzie Monte Carlo (23-26 stycznia), dyrektor zarządzający WRC Oliver Ciesla opowiedział o swoich nadziejach na pełen wyzwań sezon, wypełniony nowymi, ciekawymi innowacjami.

Pytanie: Powrót klasycznych rajdów w Kenii oraz Nowej Zelandii, wraz z odświeżoną rywalizacją w Japonii, to nowości w kalendarzu w 2020 roku. Dlaczego WRC zdecydowała się wybrać aż trzy rajdy spoza Europy? 

Oliver Ciesla: Naszym celem była globalizacja marki, poprzez organizowanie coraz to nowych eventów poza Europą. Po raz pierwszy w 48 – letniej historii WRC odwiedzi niemal wszystkie kontynenty – Europę, obie Ameryki, Australię, Afrykę, Europę i Azję. Powrót Japonii to pierwsze pojawienie się kraju azjatyckiego od ostatnich 10 lat, a powrót rajdu Kenii, jednego z klasyków rajdów samochodowych, zapewni nam obecność w dwóch największych kontynentach świata, biorąc pod uwagę ich wielkość, po raz pierwszy od ponad dwóch dekad.

P: Czy otrzymał Pan pozytywne informacje dotyczące organizacji rajdu Nowej Zelandii?

OC: Tak. Oczywiście, Nowa Zelandia nie wymaga przedstawiania. Miała ona wielki wkład w długie i pełne sukcesów dziedzictwo WRC, a jej ikoniczne odcinki specjalne będą z pewnością jednym z najbardziej interesujących momentów tego roku.

P: Wielu kierowców zdecydowało się zmienić swoje zespoły w tym sezonie. Co to znaczy w kontekście rywalizacji?

OC: W kontekście transferów, końcówka roku 2019 była najbardziej interesującym momentem ostatnich lat. Dużą niespodzianką były przenosiny Otta Tänaka do Hyundaia oraz fakt, iż Sébastien Ogier zastąpił go w Toyocie. Inne ruchy, takie jak dołączenie Elfyna Evansa do Toyoty i Esapekka Lappi zastępujący go w M-Sporcie, wniosły nieprzewidywalność i podekscytowanie nowym sezonem. Wszystko to związane jest z faktem, że wielu kierowców dopiero wpasowuje się w swoje nowe zespoły oraz samochody.

Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

P: Skąd pomysł na posiadanie dwóch zespołów przez jednego producenta?

OC: Producenci mogą wprowadzić do mistrzostw dodatkowy zespół mający do dyspozycji jeden samochód, odbiegający od tych z głównego zespołu. To okazja dla nich aby przetestować w boju czwarty samochód, pod tą samą nazwą, a także aby zdobyć punkty dla danego producenta. Z taktycznego punktu widzenia, producenci mogą mieć dodatkowy zespół żeby pozbawić przeciwników ważnych punktów. Oczywiście ruch ten pozwala wprowadzić więcej samochodów na trasy WRC.

P: Jakie zmiany zostały wykonane aby wspierać mistrzostwa?

OC: WRC 2 jest główną kategorią „wspierającą” WRC oraz najważniejszym dostarczycielem informacji dla kierowców celujących w jazdę samochodem WRC. WRC 2 jest wspierana przez producentów oraz zaakceptowana przez FIA, aby skupiać się na samochodach klasy R5. Nowo powstała WRC 3 jest identyczna, z wyjątkiem, że jest zaprojektowana tylko dla kierowców prywatnych. Oczywiście seria Junior WRC, pozostaje kategorią „pierwszego szczebla”. Zapewnimy więcej doniesień medialnych dla wszystkich kibiców w tym roku, w celu promowania unikalnego charakteru Rajdowych Mistrzostw Świata.

P: W czasie dużych zmian w środowisku medialnym, czy można mówić o dużym zainteresowaniu WRC ze strony nadawców telewizyjnych?

OC: Tak. Ilość ludzi gromadzących się przed telewizorami by oglądać WRC w 2019 roku wynosiła więcej niż 800 milionów. Ekscytujący jest fakt, iż mamy wielu nadających mistrzostwa partnerów w 2020 roku. W Wielkiej Brytanii podpisaliśmy wieloletnią umowę z ITV4, fińska stacja YLE przedłużyła swój kontrakt aż do 2022, a także przedłużyliśmy nasze umowy z hiszpańską TVE. Kontynuujemy również współprace z kanałami Canal+ we Francji oraz DAZN w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii i Włoszech.

Q: Czy planowane są zmiany w wizerunku cyfrowym WRC?

A: Wprowadziliśmy całkowicie nową stronę internetową wrc.com. Od tej pory kolor pomarańczowy będzie kojarzył się jako główny motyw rywalizacji WRC. Strona zostanie wprowadzona do użytku na rajd Monte Carlo. Poprawiliśmy jej funkcjonalność oraz wprowadziliśmy najważniejsze zawartości, takie jak czasy na żywo, nagrania, wiadomości, relacje tekstowe z rajdów i sklep. W tamtym roku zarejestrowaliśmy 2.3 miliarda interakcji na oficjalnych serwisach społecznościowych WRC, zespołów i kierowców, a także ponad 300 milionów wyświetleń naszych nagrań. Jestem pewien że te liczby będą konsekwentnie wzrastać. W 2019 roku producenci WRC byli wspominani online o 40 punktów procentowych więcej niż w roku 2018.

P: Czy WRC+ pozostaje kluczową kwestią jeśli chodzi o wirtualną popularyzację WRC?

OC: Tak, WRC+ All Live wciąż będzie dostępne dla fanów. Platforma All Live została odświeżona wraz z nowym designem, który pozostanie w zasadzie taki sam, jak ten na naszej stronie internetowej. All Live wciąż będzie transmitował każdy odcinek specjalny, z każdej rundy. Dostępne będą również najważniejsze wywiady, dodatki oraz analizy ekspertów z parku serwisowego. Fani mogą cieszyć się ponad 25 godzinną zawartością z każdej rundy mistrzostw na żywo, lub obejrzeć to co ich interesuje kiedykolwiek chcą, nawet gdy aktualnie nie rozgrywają się żadne zawody.

P: Jakie są plany na przyszłość?

OC: Pirelli powróci do mistrzostw jako jedyny dostawca opon na sezony 2021-2024. Firma ta, nie wspierała tego typu samochodów od roku 2010, więc będzie to dla nich dodatkowe wyzwanie. Pozostajemy również we współpracy z FIA, producentami oraz naszymi ekspertami w kwestii aut hybrydowych od sezonu 2022. Ogłosimy więcej, w czasie trwania sezonu.



Wybrane dla Ciebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *