F1FELIETONY

#1 Top 5 – Kierowcy Red Bull Racing

Red Bull Racing to zespół Formuły 1, powstały w 2005 roku na bazie Jaguar Racing. Jego założycielem jest Dietrich Mateschitz. Obok Scuderii Toro Rosso jest to jedna z dwóch ekip w stawce, będących w posiadaniu austriackiego producenta napojów energetycznych Red Bull. Siedziba zespołu mieści się w Milton Keynes w Wielkiej Brytanii, ale zespół korzysta z licencji austriackiej. Dyrektorem jest Christian Horner, a dyrektorem technicznym Adrian Newey. Ważną postacią w strukturach stajni jest doktor Helmut Marko. To dzięki niemu zespół ma kontrowersyjną politykę postępowania z młodymi kierowcami, ale przez lata stworzył lub po prostu miał w swoich szeregach kilku wybitnych kierowców. Dzisiaj przedstawimy Wam nasze TOP 5 kierowców zespołu Red Bull Racing.

5. David Coulthard – Na piątym miejscu w zestawieniu znalazł się legendarny David Coulthard, który był członkiem składu Red Bulla od 2005 do 2008 roku. W 2006 zdobył dla zespołu pierwsze podium, stając na jego trzecim stopniu podczas wyścigu w Monako. Jego partnerami na przestrzeni lat byli między innymi Vitantonio Liuzzi czy Mark Webber. Red Bull Racing to także ostatni zespół w karierze Brytyjczyka w Formule 1. Początkowe lata stajni spod znaku czerwonego byka nie były wybitne, więc osiągnięcia DC w ich barwach również nie porywają. Nie można jednak odmówić mu wkładu i talentu.Z pewnością jest jedną z osób, które przyczyniły się do tego, jak teraz wygląda zespół.

4. Mark Webber – Przez wielu uważany za tego gorszego z duetu „Webber-Vettel”, australijczyk miał niezaprzeczalnie duży wkład we wszystkie mistrzowskie tytuły konstruktorów Red Bulla. Przylgnęła do niego łatka kierowcy numer 2. Swój debiut ze stajnią zaliczył w 2007 roku u boku Davida Coultharda, a pierwszy wyścig w tych barwach wygrał w 2009 roku. Było to podczas Grand Prix Niemiec. Mark był w swojej karierze również dyrektorem Stowarzyszenia Kierowców Grand Prix. Swoją karierę w królowej sportów motorowych Webber zakończył po sezonie 2013, aby przenieść się do wyścigów długodystansowych współpracując z Porsche, gdzie występował do 2015 roku. W barwach Red Bull Racing przekraczał linię mety jako pierwszy 9 razy.

3. Max Verstappen – Młody Holender szturmem wdarł się do F1. Po krótkim pobycie w Toro Rosso przeniósł się do pierwszego składu Red Bulla kosztem Daniiła Kvyata. Max wygrał swój pierwszy wyścig tuż po przenosinach, a było to Grand Prix Hiszpanii w 2016 roku. Przez cały swój pobyt w ekipie Verstappen dotrzymuje kroku Danielowi Ricciardo, nierzadko nawet pokonując go. 20 latek został już przez wielu okrzyknięty przyszłym mistrzem świata i pytanie nie brzmi już „czy”, lecz „kiedy” Max zgarnie trofeum. Czy faktycznie taki optymizm jest wskazany? Póki co Verstappen daje jeszcze malkontentom trochę powodów do wątpienia w taki scenariusz, ale wiele wskazuje na to, że Holender może wygrać w F1 wszystko co jest do wygrania. Dotychczas Max zdobył z Red Bullem 3 zwycięstwa.

2. Daniel Ricciardo – Australijczyk jest jedną z najbardziej pozytywnych postaci w całej Formule 1, ale przede wszystkim jest niesamowicie dobrym kierowcą. Potrafił pokonać Sebastiana Vettela w sezonie 2014, który był przecież jego debiutanckim rokiem w zespole prowadzonym przez Christiana Hornera. W tym samym roku wygrał trzy wyścigi i zakończył rywalizację na 3 pozycji w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. W ekipie zastąpił Marka Webbera, a teraz stawia duży opór młodemu gniewnemu, Maxowi Verstappenowi. Daniel Ricciardo zdobył dotychczas z Red Bullem 5 zwycięstw. Z kontraktem kończącym się po sezonie 2018, Daniel jest łakomym kąskiem dla czołowych zespołów.

1. Sebastian Vettel – Osiągnięcia tego zawodnika w barwach Red Bulla mówią same za siebie. Cztery tytuły mistrza świata to nie jest coś, co można zdobyć przypadkiem. Niemiec był złotym dzieckiem stajni z Milton Keynes. Niemiec w 2007 roku zastąpił kontuzjowanego Roberta Kubicę w Grand Prix USA, a zaledwie rok później wygrywał Grand Prix Włoch na torze Monza, prowadząc bolid Toro Rosso! Jego pobyt w zespole wiązał się z wieloma kontrowersjami, między innymi mowa o jego burzliwej relacji z Markiem Webberem. Nie ulega jednak wątpliwości, że talent tego kierowcy błyszczał najbardziej właśnie w latach 2009-2014. Olbrzymia jest w tym zasługa bolidu stworzonego przez Adriana Neweya, ale Vettel potrafił wykorzystać perfekcyjną maszynę, a jak wiemy, nie każdy to potrafi. Sebastian Vettel zdobył z Red Bullem 38 zwycięstw i zapewnił cztery mistrzowskie tytuły sobie w klasyfikacji generalnej i zespołowi w klasyfikacji konstruktorów.

Komentarze

Tagi
Pokaż więcej

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za recenzje książek, gier wideo oraz wszelakie artykuły. Na co dzień uczeń i wielki fan sportu. Kontakt: michal@rallypl.com
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close