PRASOWERALLYCROSSWORLD RX

Audi będzie walczyć o wicemistrzostwo

Tytuł Mistrza Świata klasyfikacji kierowców już wcześniej zapewnił sobie jadący w barwach Volkswagena Johan Kristoffersson. Obaj zawodnicy teamu EKS Audi Sport mają ogromne szanse na zajęcie dwóch pozostałych miejsc na podium. Przed wielkim finałem na Killarney International Raceway, kolegów z zespołu dzielą zaledwie cztery punkty. Petter Solberg w Volkswagenie i Sébastien Loeb w Peugeotcie na pozycjach czwartej i piątej, mogą tylko powalczyć o wejście na podium.

„Byłoby wspaniale, gdyby EKS Audi Sport, po zdobyciu wicemistrzostwa zespołowego, mógł też zająć drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej Mistrzostw” – mówi Mattias Ekström, będący obecnie z 228 punktami na drugim miejscu klasyfikacji World RX. „W ubiegłym roku, gdy wyścig w Południowej Afryce odbywał się po raz pierwszy, mieliśmy z niego mnóstwo frajdy. Już nie mogę się doczekać tych emocjonalnie reagujących kibiców i walki o tytuł wicemistrza.”

 

„Mattias i ja przez cały rok byliśmy bardzo blisko siebie w klasyfikacji” – dodaje Andreas Bakkerud, który ma 224 punkty. „Według mnie, Mattias jest najlepszym skandynawskim kierowcą wszechczasów. Jestem bardzo dumny z tego, że aż do ostatniego wyścigu mogłem ‘deptać mu po piętach’. Teraz mam ogromną, niepowtarzalną szansę może nawet wyprzedzić własnego szefa. To wiele mówi o atmosferze panującej w EKS Audi Sport i o samym Mattiasie. Jestem pewien, że tak samo jak ja będzie czerpał mnóstwo radości z naszego pojedynku i że da z siebie wszystko, by jednak na mecie być pierwszym.”

 

Ekström za kierownicą Audi S1 EKS RX quattro był już Mistrzem World RX w roku 2016, a w ubiegłym sezonie, również w Kapsztadzie, zajął miejsce drugie. W karierze Andreasa Bakkeruda zdobycie tytułu wicemistrzowskiego byłoby jak dotąd największym sukcesem. Jego największym osiągnięciem było wywalczenie trzeciego miejsca w sezonie 2016.

Już w tej chwili obaj kierowcy Audi należą do najbardziej utytułowanych zawodników odbywających się od roku 2014 Mistrzostw Świata w Rallycrossie. Na koncie Ekströma znajduje się dziesięć zwycięstw, 21 miejsc na podium i 38 finałów. Bakkerud wygrał sześć rund World RX, 24 razy znalazł się na podium, a w finałach brał udział 41 razy. W sezonie 2018, obaj kierowcy jak dotąd zdobyli dla Audi dziewięć miejsc na podium.

Niemiecka stacja telewizyjna SPORT1 pokaże najważniejsze fragmenty niedzielnego wyścigu w Kapsztadzie – początek programu o godz. 23.00. Transmisja na żywo na stronie internetowej www.sport1.de oraz na kanale SPORT1+ rozpocznie się o godz. 13.00.

Runda World RX w Kapsztadzie
– Tor: Killarney International Raceway, 10 km na północ od Kapsztadu
– Długość toru: 1067 m
– Nawierzchnia: 60 procent asfalt, 40 procent szuter
– Zakręty: 3 w lewo, 5 w prawo
– Najwyższa odnotowana prędkość: ok. 156 km/h
– Długość wyścigu: 4 okrążenia (kwalifikacje), 6 okrążeń (półfinał i finał)
– Hashtag #CapeTownRX

Harmonogram zawodów (czas lokalny, CET +1 godzina)
Sobota, 24 listopada
– 09.15 pierwszy wolny trening
– 11.00 drugi wolny trening
– 13.00 pierwsza runda kwalifikacji (Q1)
– 15.40 druga runda kwalifikacji (Q2)
Niedziela, 25 listopada
– 09.00 rozgrzewka
– 11.00 trzecia runda kwalifikacji (Q3)
– 12.00 czwarta runda kwalifikacji (Q4)
– 15.00 półfinały
– 15.35 finał
– 15.50 wręczenie nagród

Tagi
Pokaż więcej

Mikołaj Sobol

Śledzę wszytko co dzieje się motosporcie. Jestem na bieżąco z wynikami, aktualnościami, ciekawostkami, a także ploteczkami. W redakcji od 2017 roku.
Close