PRASOWE

Rallycross zmierza do Francji: kierowcy EKS Audi Sport czują się niczym gwiazdy rocka

Mistrzostwa Świata w Rallycrossie World RX przyciągną do Lohéac w Bretanii około 75 tysięcy kibiców
W ubiegłym roku Ekström był tam trzeci, natomiast Bakkerud drugi dwa lata temu

Neuburg nad Dunajem/ Lohéac, 28 sierpnia 2018 r. W najbliższy weekend ponad 75 tysięcy fanów rallycrossu po raz kolejny zamieni niewielki tor wyścigowy w Lohéac w bulgoczący kocioł. Na czele tłumu kibiców pojawią się dwaj kierowcy EKS Audi Sport, Andreas Bakkerud i Mattias Ekström, którzy nie mogą się już doczekać rozpoczęcia ósmej rundy Mistrzostw Świata w Rallycrossie FIA World RX 2018.

„Wyścig w Lohéac to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu imprez rallycrossowych” – mówi Andreas Bakkerud. „Za każdym razem, gdy tak wielu kibiców pojawia się na torze, daje mi to dodatkowego ‘kopa’.” Oczy jego kolegi z zespołu, Mattiasa Ekströma, również zaczynają błyszczeć, gdy mówi o tej sięgającej szczytów popularności imprezie rozgrywanej w Bretanii. „Udział w wyścigu w Lohéac to za każdym razem ogromny zaszczyt dla mnie” – podkreśla Mistrz Świata z roku 2016. „Tak wielu oddanych fanów, którzy tam przyjeżdżają sprawia, że my, kierowcy, czujemy się niczym gwiazdy rocka.”

Na torze o długości zaledwie jednego kilometra, którego tylko 1/3 pokrywa asfalt, Ekström wywalczył w ubiegłym roku trzecie miejsce. Odcinkiem toru, który Szwed lubi najbardziej jest zakręt nr 5 – szybki, długi zakręt w prawo, biegnący równolegle do trasy okrążenia Joker. „Driftujesz tam na trzecim albo czwartym biegu, utrzymując ciągle przód samochodu bardzo blisko ściany” – wyjaśnia kierowca Audi. „Niezwykłe samo w sobie jest też okrążenie Joker – gdy wchodzisz w zakręt, na samym jego początku natrafiasz na hopkę.” Bakkerud wygrał w Lohéac jedną z rund Mistrzostw Europy w Rallycrossie w roku 2013. W roku 2016 był drugi w rundzie Mistrzostw Świata. „Zawsze dobrze mi szło na tym torze” – mówi Norweg. „W Kanadzie się nie popisałem, więc teraz bardzo chcę wrócić na podium.”

Na początku marca EKS Audi Sport przeprowadziło w Lohéac serię testów. To tu pokazano po raz pierwszy udoskonalone na sezon 2018 Audi S1 EKS RX quattro, w którym Bakkerud i Ekström zdobyli już w tym sezonie cztery razy miejsce na podium. W tym roku, w Lohéac, EKS Audi Sport wystawi na starcie jeszcze jedno Audi S1 EKS RX quattro. Za jego kierownicą, w ramach Mistrzostw Europy w Rallycrossie FIA (Euro RX) zasiądzie Węgier, Szabó Krisztián.

Transmisję na żywo z wyścigu w Lohéac przeprowadzi w sobotę, 2 września, w godzinach od 14.00 do 16.00, stacja telewizyjna SPORT 1. Transmisję obejrzeć będzie można również na stronie internetowej www.sport1.de i na kanale SPORT1+.

Informacje o rundzie RX w Lohéac
– Nazwa toru: Circuit de Lohéac, 30 km na południe od Rennes
– Długość toru: 1 km 70 m (okrążenie Joker: 1 km 90 m)
– Nawierzchnia: 33 procent asfalt, 67 procent szuter
– Zakręty: 2 w lewo, 5 w prawo
– Największa prędkość: ok. 168 km/h
– Średnia prędkość: ok. 107 km/h
– Najdłuższy skok: ok. 22 m
– Długość wyścigu: 4 okrążenia (kwalifikacje), 6 okrążeń (półfinały i finał)
– Hashtag: #LoheacRX

Harmonogram imprezy

Piątek, 31 sierpnia
– 17.30: trening 1
Sobota, 1 września
– 09.00: trening 2
– 13.00: 1 runda kwalifikacji (Q1)
– 15.30: 2 runda kwalifikacji (Q2)
Niedziela, 2 września
– 08.00: rozgrzewka
– 09.30: 3 runda kwalifikacji (Q3)
– 10.40: 4 runda kwalifikacji (Q4)
– 14.30: półfinały
– 15.50: finał
– 16.15: wręczenie nagród

Komentarze

Tagi

Motor Racing League plugin by Ian Haycox

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com