AKTUALNOŚCIRajd SzwecjiRajd Szwecji 2019WRC2

Greensmith i Pieniążek przed kolejnym wyzwaniem w Rajdzie Szwecji!

Greensmith i Pieniążek przed kolejnym wyzwaniem w Rajdzie Szwecji!

M-Sport Ford World Rally Team zapewnił sobie pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji WRC 2 Pro w ubiegłym miesiącu podczas Rallye Monte-Carlo. Ekipa powróci na pokryte śniegiem odcinki Rajdu Szwecji z dwoma Fordami Fiesta R5 dla Gusa Greensmitha i Łukasza Pieniążka.
Fot.@World
Greensmith przeszedł do historii, kiedy w zeszłym miesiącu został pierwszym zwycięzcą w historii klasyfikacji WRC 2 Pro. Brytyjczyk stanie przed nowym wyzwaniem, którym jest klasyczny, śnieżny Rajd Szwecji. Kierowca pojawi się na nim dopiero po raz drugi w swojej karierze.
Gus po raz pierwszy zaprezentował się na szwedzkich odcinkach w 2017 roku, kiedy zajął piąte miejsce w kategorii WRC 2. Rozwijając swoje umiejętności w ciągu ostatnich dwóch lat, Greensmith będzie chciał pokazać swój potencjał przeciwko najbardziej doświadczonym specjalistom od śniegu.
Łukasz Pieniążek
Paweł Skraba
Pieniążek ma również niewielkie doświadczenie na śniegu w porównaniu do innych kierowców w kategorii WRC 2 Pro. Polak zajął jednak ósme miejsce w klasyfikacji generalnej, gdy rywalizował w zeszłorocznym Arctic Rally Lapland i ciężko pracował aż do debiutu z Fiestą R5.
 
Pracując z M-Sportem i najbardziej udanym samochodem rajdowym Forda, w międzyczasie doskonaląc swoje umiejętności na lodzie, Pieniążek przeprowadził kompleksowy test w Estonii, aby zapoznać się z wrażeniem szybkości, które towarzyszy jedynie gdy pojawiają się kolce na oponach, śnieg i lód.
Obydwie ekipy mogą nie mieć takiego samego doświadczenia, jak ich rywale, jeśli chodzi o zimowe rajdy. Fiesta jest jednak urodzonym zwycięzcą. Zapewniła niemal wszystkie zwycięstwa w WRC 2 na śniegu i lodzie, odkąd kategoria została wprowadzona w 2013 roku
PHOTO : @World

Gus Greensmith:

„Minęło trochę czasu zanim pojawiła się moja pierwsza wygrana. Przyznaję, że muszę kilka razy uszczypnąć się na myśl o tym, że zostałem zwycięzcą Monte! Ten sport jednak nie czeka na ciebie, abyś mógł rozkoszować się chwilą. Mój umysł szybko zwrócił się więc w kierunku Rajdu Szwecji. Mam nadzieję na kolejny dobry wynik.

Mam bardzo mało doświadczenia z tego wydarzenia i stylu jazdy potrzebnego do rajdów zimowych. Nasze testy przed rajdem będą szczególnie ważne dla naszych przygotowań. Mamy tylko jeden dzień, więc będziemy musieli być naprawdę skoncentrowani i produktywni, aby spróbować zrobić wszystko.

Trasa jest podobna do ubiegłorocznej, więc spędziłem niezliczoną ilość godzin na oglądaniu onboardów, aby upewnić się, że jestem przygotowany tak jak tylko mogę być. Nadal nie mam dużego doświadczenia na śniegu, ale mam nadzieję, że uda się to nadrobić i zdecydowanie zamierzam dać z siebie wszystko.

To będzie trudne starcie z chłopakami, którzy dorastali na śniegu, ale mam świetną drużynę wokół mnie i czuję się na szczycie mojej gry – więc mamy szansę, aby kontynuować wyzwanie na szczycie.”

Łukasz Pieniążek:

„To będzie mój drugi start w Szwecji i tylko trzeci z samochodem na cztery koła na śniegu. W tych warunkach nie mam dużego doświadczenia, ale naprawdę je lubię.

Aby się przygotować mieliśmy dobre trzydniowe testy w Estonii, gdzie zaliczyliśmy około 450 kilometrów i dobrze się czuliśmy z Fiestą i dobrze rozumieliśmy, jak radzi sobie w tych śnieżnych warunkach. W poniedziałek będziemy mieli kolejne testy z zespołem i nie mogę się już doczekać rajdu.

Naprawdę lubię jeździć po śniegu. Opony z kolcami dają świetną przyczepność, ale przyzwyczajenie się do tego jest dość trudne. Następnie są tzw. snowbanks. Nie chcesz utknąć w jednym z nich, więc ważne jest aby być naprawdę precyzyjnym – szczególnie w wąskich sekcjach.

Moim celem numer jeden jest dać z siebie wszystko i jechać tak szybko, jak to tylko możliwe. To będzie nasz pierwszy rajd z nowym zespołem i nowym samochodem, więc zobaczmy co możemy zrobić.

Rekonesans będzie bardzo ważny, aby zrozumieć warunki i wybrać odpowiednią konfigurację. Jeśli to odpowiednio zrobimy, to na pewno będziemy się dobrze bawić na jednych z najpiękniejszych etapów w kalendarzu.”

Szef zespołu – Richard Millener:

„Gus i Łukasz nie mają ogromnego doświadczenia na śniegu i będą walczyć z trzema chłopakami, którzy mają zimową krew. Trudno będzie powtórzyć nasze zwycięstwo z Monte-Carlo, ale z pewnością jesteśmy gotowi na wyzwanie.

Obaj kierowcy są w stanie zdobyć podium w WRC 2 Pro, a Fiesta ma całkiem imponującą pozycję, jeśli chodzi o Rajd Szwecji – zapewniając pięć zwycięstw w WRC 2 w przeciągu ostatnich sześciu lat! Konkurencja będzie wyrównana, ale mamy potencjał by wyskoczyć z kilkoma niespodziankami i będziemy ciężko pracować, aby to osiągnąć.”

Tagi

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za recenzje książek, gier wideo oraz wszelakie artykuły. Na co dzień uczeń i wielki fan sportu. Kontakt: michal@rallypl.com

Podobne

Close