AKTUALNOŚCI WRCRAJDYWRC

Neuville ubolewa nad przewagą Toyoty

Toyota Yaris WRC to na ten moment najlepsze auto w stawce WRC. Zespół Tommiego Makinena bardzo dobrze rozwija konstrukcję Yarisa i wiele ekspertów mówi o tym, że Ott Tänak i Toyota Gazoo Racing będzie dominowała w tym sezonie.

Jeden z głównych rywali Estończyka – Thierry Neuville ubolewa nad potężna przewagą Toyoty nad resztą stawki. Belgowi chodzi dokładniej rzecz biorąc o dni testowe.

Jak mówi artykuł 66.1.1 regulaminu FIA: „producenci mogą testować swoje samochody jedynie w stałych obiektach w okolicy nie dalej niż 10 kilometrów od bazy producenta przed pierwszym Rajdem Sezonu”. Oznacza to, że Toyota ma znacznie więcej dni testowych do wykorzystania niż Hyundai czy inni producenci, ponieważ testy wokół bazy w Puuppola nie zaliczały się do sumy dni testowych. Przypomnijmy, że od tego roku liczba dni testowych została ograniczona z 55 do 42.

Thierry Neuville w wywiadzie dla Autohebdo:

„Każdy kierowca Toyoty testował 3 lub 4 dni…. nie w Szwecji. Podczas gdy według przepisów wszyscy powinni mieć mniej dni testowych, to Toyota miała przewagę. Ma ją nawet do dziś. Nie wydaje mi się, że to jest właściwe. Co roku niszczą nas w Finlandii i tak teraz było w Szwecji. Wykonują 12 dni testowych bez tych, które wykonał Marcus Gronholm, a ponadto nie są one brane pod uwagę przy sumie dni testowych do wykorzystania. Z naszej strony mamy dzień mniej, ponieważ musimy mieć trzy dni na rozwój auta w ciągu roku. Nie mamy czasu żeby spróbować czegoś nowego, bo mamy program, który musimy realizować. Jak możemy więc konkurować z nimi?”

Profil kierowcy:
Thierry Neuville
Tagi

Mikołaj Sobol

Śledzę wszytko co dzieje się motosporcie. Jestem na bieżąco z wynikami, aktualnościami, ciekawostkami, a także ploteczkami. W redakcji od 2017 roku.

Podobne

Close