AKTUALNOŚCI WRCRAJDYWRC

M-Sport walczy o przyszłość w WRC po odejściu Ogiera

M-Sport walczy o przyszłość w WRC po odejściu Ogiera

Po dwóch mistrzostwach świata z Sebastienem Ogierem, M-Sport Ford wystartuje w 2019 roku w obliczu niepewnych perspektyw po odejściu swojego mistrza do Citroena. Malcolm Wilson twierdzi, że jego zespół nie spadnie ze swojej pozycji z tego sezonu, jeśli zostanie w przyszłym roku w WRC.

Wilson przyznaje, że strata Ogiera w 2019 roku jest znacząca, ale dodaje, że jego zespół wiele nauczył się od sześciokrotnego mistrza WRC, jak i po czterech latach bez powodzenia na scenie przed dołączeniem Ogiera.

Malcolm Wilson:

„Naszym celem wciąż jest pozostanie na najwyższym poziomie. Jeśli będziemy jeździć [w przyszłym sezonie], to będą to tylko dwa samochody, chyba że trzeci samochód zostanie opłacony.

Wiele nauczyliśmy się od Seba i nie mam zamiaru obniżać naszego poziomu wydajności. Na pewno nie zostaniemy w tak dobrych hotelach, jak do tej pory. Są też inne rzeczy, których nie zrobimy w przyszłym roku.

Będziemy patrzeć na koszty, ale nie zrobimy niczego, co mogłoby mieć szkodliwy wpływ na samochód.”

Firma M-Sport rozpoczęła już przygotowania z Teemu Suninenem na otwarcie w styczniu 2019 roku w Monte Carlo, a Wilson twierdzi, że Ford Fiesta WRC zaliczył znaczący rozwój.

Malcolm Wilson:

„Nadal wiele się dzieje z rozwojem samochodu. Mamy nowe części aerodynamiczne i nowe części silnika. Aero będzie miało homologację od marca, więc zobaczycie je w Meksyku, jeśli tam będziemy.

Nie powiedziałbym, że modyfikacja tylnego aero, którą prowadziliśmy w tym roku, była błędna [pod względem wydajności]. Była za to zła z punktu widzenia wytrzymałości

Nie obrażając nikogo, nie możemy pozwolić sobie na umieszczanie części na naszym samochodzie, tak jak Toyota w Australii. Musieli wydać około 200 tysięcy funtów na same panele!

Te części to dużo pieniędzy, a aero jest tak skomplikowane, że składa się z wielu elementów. Dlatego tak wiele kosztuje.

Być może dobrze byłoby znaleźć sposób, aby sprawdzić czy możemy uzyskać ten sam efekt aero, ale wraz z zmniejszeniem kosztów.”

Wilson pochwalił wkład Forda w ciągły rozwój samochodu, dodając:

„Możemy mieć nowe części do silników od Monte Carlo, takie jak zmiany wtryskiwaczy. Większe rzeczy przyjdą później. Obecnie pracujemy nad zupełnie nową głowicą.

Są to duże części, które wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Tutaj Ford naprawdę pomaga w technicznej stronie, wiele dla nas robią.”

Wilson zgadza się, że potencjał M-Sportu spadł wraz z odejściem Ogiera. Nie chce jednak dopuścić do powrotu do 2016 roku. Wówczas Mads Ostberg i Eric Camilli nie wygrali nic w starej Fieście RS WRC.

„Mamy teraz bardziej konkurencyjny samochód. Nie zapominajcie, że poprzednia [Fiesta RS] WRC była ewolucją naszego samochodu S2000.

Obecny samochód został zaprojektowany jako samochód rajdowy i po prostu wiem z technicznego punktu widzenia, że ​​pozostaniemy konkurencyjni.

Gdybyśmy nie otrzymywali takiego poziomu wsparcia technicznego od Forda, to musiałem być realistą i powiedzieć, że nie, nie bylibyśmy w stanie pozostać konkurencyjni. Ford daje mi pewność siebie i nadal wierzę, że znajdziemy sponsora, coś się wydarzy.

Udowodniliśmy, że wciąż mamy zdolność do wygrania – nigdy nie straciłem tej wiary.

Jeśli musimy przejść 12 miesięcy bez sukcesu, to OK, nie wygrywaliśmy rajdu przez cztery lata zanim Seb do nas dołączył. Nie zrozumcie mnie źle, nie chcę znów nie wygrywać przez cztery lata. Wiemy, że mamy pakiet do wygrywania tym samochodem.”

Decyzja Wilsona w 2019 roku będzie musiała zostać podjęta przed 21 grudnia, kiedy FIA zakończy rejestrację na przyszły rok WRC.

Tagi

Michał Kaufmann

Redaktor portalu od 2017 roku. Odpowiedzialny za recenzje książek, gier wideo oraz wszelakie artykuły. Na co dzień uczeń i wielki fan sportu. Kontakt: michal@rallypl.com

Podobne

Close